Adıyamanda Gezilecek Yerler

tarafından
547
Adıyamanda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Uygarlıklar Diyarı..” Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Adıyaman, tarih öncesi devirlere ait buluntuların yanı sıra, Kommagene Uygarlığına ait, Dünyanın 8. harikası olarak adlandırılan ve UNESCO’nun “İnsanlığın Kültür Mirası” listesinde yer alan Nemrut Dağı örenyeri ve il geneline yayılmış 150 dolayında tarihi öneme haiz kültür varlıkları bulunmaktadır. Uygarlıklar kenti olan Adıyaman müzesinde yaklaşık 16.000 parça tarihi eser sergilenmektedir.

Sezon
Adıyaman her mevsim yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmuştur. Bölgedeki ören yerleri ve tarihi zenginlik bu ziyaretlerin her yıl artarak çoğalmasını sağlamıştır. Özellikle Nemrut Dağı ve Atatürk Barajının yöreye verdiği zenginlik, Bölgeyi yaz kış tercih edilir kılmıştır. Kışın kar, yazın baharın tüm canlılığıyla yaşandığı Adıyaman ili mutlaka ziyaret edilmesi gereken illerimizden biridir.

Ulaşım
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yeralan Adıyaman’ın Türkiye’nin heryerine karayolu bağlantısı bulunmaktadır. İl’de demiryolu ve havayolu ulaşımı da sağlanmakla birlikte karayolu ulaşımı ön planda gelmektedir. İl’de demiryolu ve havayolu ulaşımı da sağlanmakla birlikte karayolu ulaşımı ön planda gelmektedir. Gölbaşı ilçesi tam bir kavşak yeri olup, Malatya Kahramanmaraş – Gaziantep karayolu ulaşımı Gölbaşı üzerinden sağlanır. Adıyaman’a karayolu ile Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır olmak üzere 5 güzergahtan gelinir. Bu güzergahlar üzerinde mevcut olan pek çok tarihi ve turistik eserler görülebilir. İstanbul – Adıyaman arası 1209 km. dir. Ankara – Adıyaman mesafesi ise 756 km. dir.

Tarih
Adıyaman, tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman Palanlı Mağarasında yapılan incelemelerde kent tarihinin M.ö. 40.000 yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır. Adıyaman isminin nerden geldiği konusunda çeşitli rivayetler vardır. Bunlardan biri Adıyaman şehrinin ortasında yaptırılan Mansur’un kalesi olarak bilinen kale’ ye halk, Hısn-ı Mansur ismini vermiştir. Hısn-ı Mansur isminin menşeyi hakkında iki ayrı rivayet mevcuttur. Kaynaklarda VII. yüzyılda buraya gelen Emevi komutanlarından Kays kabilesine mensup Mansur. Ca’vene’ye izafetle bu ismin verildiği rivayet edilmekte ise de başka bir rivayete göre bu ismin Abbasi Halifesi Ebu Cafer El-Mansur’un adından gelmektedir.

Gezilecek Yerler
Nemrut Dağı Adıyaman’a 86 km Kahta ilçesine 51km uzaklıktadır. Dünyanın 8. harikası olarak anılan ve UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan bu yer Doğu Toros Sıradağlar üzerinde 2150m yüksekliğinde, Fırat nehri geçitlerine ve ovaya hakim bir tepe üzerindedir. Kommagene Kralı 1. Anticeos ‘a ( Antikos) anakaya üzerinde bir anıt mezar yapılmış ve üzerine kırma taşlar yığılarak büyük bir tepe biçiminde tümlüs oluşturulmuştur. Tümülüsün Doğu Batı ve Kuzeyindeki kayalıklara 9-10 metre boyutlarında dev kral ve tanrı, kartal ve aslan heykelleri konulmuştur. ARSAMEİA Kutsal Alanı Adıyaman ili, kahta ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. M.Ö. 3.YY da ( Hellenistik dönem) yaşamış arsemes tarafından kurulduğu için bu isimle anılmıştır. Prehistorik dönemden sonra Hellenestik, Roma ve orta çağda da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Güneydeki tren yolunda Mitras’ın kabartma stili bulunmaktadır. PERRE Antik kenti Adıyaman’a 5km. uzaklıkta Örenli mahallesi sınırları içerisindedir. Perre şehri, Kommagene ülkesinin 5 büyük şehrinden biridir. Günümüzde çok az bir kalıntı ulaşmıştır. Antikkentte sur duvarları, halen halk tarafından kullanılmakta olan çeşme ve 200’e yakın kaya mezarının bulunduğu Nekropol yer almaktadır.
Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler Adıyamanda Gezilecek Yerler
Yeme İçme
Adıyaman, yemek çeşitleri bakımından çevre illerle benzerlik göstermekle beraber; gerek yemeklerin adı ve gerekse de yapılış şekli açısından farklıdırlar. İlde Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli Yeme – İçme eğlence tesisleri bulunmamaktadır. Ancak İl merkezinde olsun, İlçelerde olsun 100 – 150 kişi kapasiteli yerli ve yabancı turiste hizmet sunabilecek nefis yiyecek – içecekler ve Atatürk barajı sahilinde balık çeşitleriyle hizmet sunacak lokantalar ve dinlenme yerleri vardır.

Alışveriş
Adıyaman ilçe ve köylerinde halı, kilim, heybe, hurç gibi yöre halkının sanat ve estetik zevkini, el becerisini yansıtan geleneksel el sanatları hem bölge insanının kendi ihtiyaçlarını karşılamak, hem de turistik meta olarak üretilmektedir. Bunun yanında genç kızların, sözü dili, sayılabilecek yazma oyaları, kanaviçe nakışları yörede büyük önem ve değere sahiptir. Günümüzde gelişen teknoloji karşısında varlığını koruyamayan köşkerlik ( yemenicilik ) hemen hemen yok olmuştur.

Doğa Sporları
Ulusal gururumuz olan ve dünyanın 4. Büyük Barajı olarak tarihe geçen ATATÜRK BARAJI’NDA Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin Su Sporları Şöleni yapılmasını önermesi üzerine Adıyaman da su sporları hızla yayılmıştır. Kürek, yelken ve yüzme dallarında yapılan bu şölen 4-5 Ekim 1996 ‘da gelenekselleşmiş, ülkemizin seçkin üniversiteleri, Ortadoğu, Marmara, Boğaziçi, Hacettepe, ve Kocaeli Üniversiteleri şölene katılmış, 6. Şölende Su Altı Sporları Federasyonu da yer almıştır.
Ayrıca bölgede ören yerlerine yapılan trekking, kamping ve tırmanma sporları yapılabilir.

Sağlık
Çörmük Kaplıcası Besni ilçesine 16 km. uzaktaki bu kaplıca sularının basur ve romatizma rahatsızlılarına iyi geldiği söylenir. Kuruçay Kaplıcası ise yine Besni yakınlarındadır. Uzmanlar, bu kaplıcanın da basura ve romatizmaya iyi geldiğini belirtmişlerdir.

Komşuları
aziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya. Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)
Ocak: -6 / -1 Şubat: -8 / -1 Mart: -10 / 0
Nisan: 0 / 7 Mayıs: 5 / 14 Haziran:9 / 20
Temmuz: 13 / 24 Ağustos: 12 / 20 Eylül: 10 / 17
Ekim: 5 / 9 Kasım: 0 / 4 Aralık: -5 / 0
Özel Günler
Uluslararası Kahta Kommagene Festivali her yıl 25-27 Haziran tarihleri arasında 3 gün süre ile Kahta ilçesinde yapılmaktadır. Eğitim ve Kültür Festivali Besni de 22-24 Eylül tarihleri arasında 3 Gün süre ile yapılmaktadır. Peygamber Kuru Üzüm Festivali ise Gölbaşı’nda 29 Eylül – 1 Ekim de, 4 Gün süre ile, Bal Festivali Çelikhan da 1983 yılından bugüne 1 günlük bir festival ile ağustos ayının sonunda yapılmaktadır.