Afyonda Gezilecek Yerler

tarafından
896
Afyonda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Şifa ve huzuru doğada arayanlar için…” Maden suyu ve kaplıcalarıyla tanınan Afyon, Ege Bölgesi’nin denizden uzak kalmış illerinden biri. Denizden uzak olması, ona bir şey kaybettirmemiş. Afyon, Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan yollarda, kendi gelişimini tamamlamış ve doğal güzellikleri, şifalı suları ve zengin mutfağıyla öne çıkmış. Türkiye’de haşhaş bitkisinin en çok yetiştiği yer. Mermer ocaklarına sahip olan kent, ören yerleriyle daha da önem kazanıyor. Sakin, huzurlu bir tatil geçirmek ve İç Ege’yi tanımak isteyenler, tarihin derinliklerini keşfetmek ve doğal kaynaklardan şifa bulmak isteyenler mutlaka gidiyor Afyon’a. Friglerin en sevdikleri yerleşim merkezlerinden biri olan Afyon’da, size anlatılanlardan çok daha fazlasını bulabilirsiniz. Yeter ki isteyin.
Sezon

Afyon kısmen karasal iklimin etkisi altında. Bu nedenle gezip görmek için en uygun mevsim ilkbahar. Yakıcı güneşin tepede belirdiği yazlar, kimi zaman çok kurak geçebiliyor. Kışları ise soğuklar bastırıyor. Kaplıca turizmi de ilkbahar ve sonbahar aylarında hareketleniyor. Bölge, kışın oldukça sakin. Kent merkezinde, sade ve yapmacıksız bir Anadolu kasabası atmosferi hakim. Kar yağışı görülüyor.
Ulaşım

Afyon; Antalya, Eskişehir, Kütahya gibi yerleşim merkezlerinin ortasındadır. Bu üç gelişmiş merkez, Afyon’a uzanan karayollarının çok işlek olmasına yol açmış. Afyon-İstanbul arası 465 km., Afyon-Ankara arası 257 km., Afyon-Antalya arası ise 288 km. Bu güzergahlarda pek çok büyük otobüs firmasının seferini bulabilirsiniz. Ankara ve İstanbul kentlerinden Afyon’a trenle de ulaşmanız mümkün. Afyon’daki tren garı gerçekten nostaljik bir yer. Özelikle Gazlıgöl’deki kaplıcalara gitmek istiyorsanız, treni tercih etmeniz işinizi çok kolaylaştıracaktır. Çünkü yakınlarında bir istasyon var. Ayrıca İstanbul’dan hareket eden ekspresler gerçekten konforlu ve hesaplı. Afyon’da küçük bir havaalanı da bulunuyor. Ama asıl hava ulaşımı, Süleyman Demirel Havaalanı’ndan gerçekleştiriliyor.
Yöre İçi Ulaşım

Afyon’da ulaşım belediyeye bağlı araçlar ve dolmuş olarak çalışan minibüslerle sağlanır. Kaplıcalara giden araçları otogardan da bulabilirsiniz. Kaplıcaların bir kısmı Afyon’a pek yakın değil.
Gezilecek Yerler

Afyon’da görülmeye değer pek çok tarihi merkez var. Ören yerleri bunların başında geliyor. Dinar, Emirdağ, İhsaniye ören yerleri belli dönemlere ışık tutuyor. İhsaniye’de kaya mezarları, kaya yerleşimleri, Bizanslılar’dan kalan kiliseler epey ilgi çekiyor. Afyon”a en fazla yarımşar saatlik mesafede bulunan bu ören yerlerini görmeden geçmek olmaz. Seydiler kasabasında yer alan, Bizans dönemi kalıntıları, tarihle ilgilenen herkesin dikkatini çekiyor. Kale, akropol ve kilise kalıntıları görülüyor. Tabii, bu bölgenin biraz bakıma ihtiyacı var. Özellikle yol konusunda. Çay Kervansarayı ve Sultandağı Kervansarayı, Selçuklular”dan kalmış. Bölge o zamanlar da işlek ticaret yollarının üzerindeymiş. Bölgede Türk-İslam mimarisini yansıtan çok sayıda çeşme, külliye ve cami var. Tarihi Afyon Kalesi’ni Hititler’e borçluyuz. Sonradan başka uygarlıklar bu kaleyi restore etmiş ve kullanmış. Selçuklular kaleye ayrı bir önem vermişler ve burayı önemli bir mimara restore ettirmişler. Afyon Kales’nde Anadolu’ya bereket veren ana tanrıça Kybele’ye adanmış yontularla kaşılaşıyorsunuz. Belli ki, Kybele kendisine seslenen insanların sesini duymuş ve Afyon”dan doğanın güzelliklerini ve gücünü hiç eksik etmemiş. Afyon’da kaplıcalar, özellikle bir ziyaret nedeni. Tesislerle destekleniyorlar. Afyon merkezine 22 km. uzaklıktaki Gazlıgöl Kaplıcaları, 70 km. uzaklıktaki Hüdai Kaplıcaları, 25 km. uzaklıktaki Gazi Kaplıcaları, 20 km. uzaklıktaki Ömer ve Gecek Kaplıcaları, Türkiye”deki kaplıca turizminin önemli yerlerinden. Doğanın başka mucizeleri de yok değil. Büyük Frigya adı verilen bölgede bulunan peribacaları ve ilginç şekillerdeki kayalar görenlerini şaşırtıyor. Tamamen doğanın ürünü, ilginç bir jeolojik yapının sonucu kayalarda insan ve hayvan yüzlerine benzer şekiller ortaya çıkmış. Bölgede Kurtini, İnsuyu gibi pek çok mağara bulunuyor. Ama bunların pek çoğu üzerinde inceleme yapılmamış ve bu nedenle ziyaret edilemiyor. Bu mağaraların bir kısmı çevrelerindeki su kaynaklarıyla biliniyor. Afyon içinde görülmesi gereken bir başka yer de Afyon Arkeoloji Müzesi. Çevredeki ören yerlerinden çıkarılan önemli kalıntılar burada sergileniyor.
Yeme İçme

Afyon kaymak, lokum, sucuk gibi spesiyaliteleri olan bir kent. Ayrıca kent merkezindeki pideciler ve kebap salonlarına uğramanızı tavsiye ederiz. Patlıcan böreği, Afyon mutfağının inceliklerinden. Kaymaklı ekmek kadayıfı, insanlara diyetleri bozdurtacak kadar ayartıcı. Afyon”da sabah kahvaltısında sahanda sucuklu yumurta yemenin ve ince belli bardakta çay içmenin keyfi bir başka. Bölgede yetişen meyvelerden yapılan reçelleri de denemelisiniz. Ören yerlerinin yakınlarındaki kasabalarda, çok uygun fiyatlarla kendinize gerçek bir ziyafet çekebilirsiniz. Dinar”daki Aphemia Restoran, bu şahane ve mütevazi restoranlardan biri. Her yıl 15-20 Temmuz”da Çay ilçesinde Vişne Festivali yapıldığını da ekleyelim.
Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler Afyonda Gezilecek Yerler
Alışveriş
Afyon, sadeliğiyle kişilik kazanan bir kent. Bu nedenle burada, öyle dev mağazalar ve şaşalı vitrinler bulamayabilirsiniz. Afyon”dan sevdiklerinize armağan olarak götürebileceğiniz şeyler içinde, bölgeye özgü yiyecekler başı çekiyor. Kaplıca yörelerinde, doğanın tedavi gücüyle ilgili okuyacak çarpıcı kitaplar bulabilirsiniz. Emirdağ”da yöreyi anımsatacak biçimde tasarlanmış hediyelik eşya dükkanlarını bulabilirsiniz. Dantel örtüler ve el dokuması halılar hem evinize yeni bir tarz katar, hem de Afyon”un el sanatlarını size her daim anımsatır.

Gece Hayatı

Afyon”da gece hayatı çok hareketli değil. Afyon, aslında bir dinlence yeri. Olsa olsa, hareketli bir gece hayatı maratonu öncesinde burada enerji toplayabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında çay bahçeleri, kafeler popüler. Kaplıcaların yakınlarındaki tesislerde akşam üzerleri için programlar bulabilirsiniz. Ocakbaşı sevenler, Afyon”un merkezinde zevklerine uygun yerler bulabilirler. Cafe In gibi kafeler, özellikle akşam saatleri için dinlenebileceğinz mekanlar olarak nitelendirilebilir.
Doğa Sporları

İlginç jeolojik yapısı, yeraltı kaynaklarının zenginliği Afyon’u çok önemli bir merkez haline getiriyor. Gölleri ve yaylaları, doğayla başbaşa, sakin bir tatil geçirmek isteyenleri hemen çekiyor kendine. Merkeze yakın, Kalecik gibi yaylalar, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında, çiçekler ve ormanlık alanlarıyla görülmeye değer. Bu bölgeler uzun ve keyifli doğa yürüyüşlerine müsait. Çay ilçesindeki Çay ve Eber gölleri ise çeşitli kuş türlerinin barınağı. Bölgede tatlı su balıkçılığı yapılıyor. Yalnız giderek kuruyan ve kirlenen Eber Gölü, yardım bekliyor. Bir dahaki ziyaretinizde, Eber’i bıraktığınızdan daha kötü bir durumda bulabilirsiniz.

Sağlık

Afyon”da hem devlete bağlı sağlık kuruluşları var, hem de özel kuruluşlar. Ama Afyon”da sağlık denince, akla ilk gelen kaplıcalar. Gazlıgöl Kaplıcası; romatizmal hastalıklar, solunum bozukluğu, sinirsel rahatsızlıklar, sindirim bozukluğu gibi şikayetleri bulunanların tercih ettiği bir yer. Ömer Kaplıcası; romatizmal hastalıklar, kırık-çıkıklar ve metabolizma bozukluklarından şikayetçi olanlara öneriliyor. Heybeli Kaplıcaları”nın deri hastalıkları ve solunum bozukluklarına iyi geldiği söylenir. Hüdai Kaplıcaları”nda çamur banyosu yapılır. Bu banyonun; kalp ve damar tıkanıklıkları ile sindirim bozukluklarına iyi geldiği görülmüştür. Gecek Kaplıcası ise romatizmal hastalıklar, metabolizma bozuklukları ve jinekolojik rahatsızlıklardan şikayetçi olanlara öneriliyor.
Komşuları

Isparta, Kütahya, Eskişehir, Denizli

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)
Ocak: -5 / -1 Şubat: -3 / 4 Mart: 2 / 12
Nisan: 6 / 17 Mayıs: 8 / 21 Haziran: 12 / 26
Temmuz: 14 / 29 Ağustos: 16 / 33 Eylül: 10 / 25
Ekim: 7 / 9 Kasım: 2 / 10 Aralık: 0 / 7

Kaplıca

Ömer ve Gecek Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Afyon ovasının kuzeybatısında,Afyon-Kütahya Karayolunun kenarında yer almaktadır.
» Ulaşım: Afyon il merkezine uzaklığı 15 km.dir. Mevcut durumda en yakın havaalanı olarak 150 km. mesafedeki sivil amaçlı Isparta Havaalanı’ndan yararlanılabilmektedir.
» Suyun Isısı: 51-98 derece arasında değişmektedir
» PH Değeri: 6.5 -7.3
» Özellikleri: Kimyasal sınıflandırmaya göre klorürlü (% 59 milival). Bikarbonatlı (20 milival), sodyumlu (% 78 milival), demirli (4.9 mg/lt), arsenikli (l/15 mg/l.), karbondioksitli (423.1 mg/l.) termal sular sınıfına girmektedir. Ayrıca, metoborik asit(24.7 mg/l.), flüorür (4.32 mg/l.) ve bor (10 mg/l.) içeren termal sulardandır.
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizmal, deri, kalp ve kan dolaşımı, sindirim, eklem ve kireçlenme, karaciğer, safrakesesi, beslenme bozukluğu, sinirsel ve kadın hastalıklarıdır. Ayrıca, termal sular soğutularak içme küründe, CO2 gazı içerdiği için inhalasyon (solunum) kürlerinde kullanılmaktadır.
» Konaklama: Oruçoğlu Thermal Resort; ( 4 yıldızlı) (214 oda ve 428 yatak); Ömer Kaplıcası; Belediye belgeli (315 yatak) Gecek Kaplıcası; (130 yatak)

Gazlıgöl Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Afyon-Eskişehir karayolu ve demiryolu güzergahları üzerindedir.
» Ulaşım: Afyon İl merkezine 22 km uzaklıktadır. Mevcut durumda en yakın havaalanı olarak 150 km. mesafedeki sivil amaçlı Isparta Havaalanı’ndan yararlanılabilmektedir.
» Suyun Isısı: 40-71 derece arasında değişmektedir.
» PH Değeri: 6-7.5
» Özellikleri: Kimyasal sınıflandırma bakımından Bikarbonatlı (%92.8 milival), sodyumlu (88.99 milival), Hidrojen Sülfürlü (3.75 mg/l.) ve Karbondioksitli (360 mg/l.) termal su grubuna girmektedir. Fiziksel sınıflandırma bakımından ise hipotermal (64oC), hipotonik (111 milival/l.) bir termal su olup ayrıca 47.79 mg/l. metaborik asit içermektedir.
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizmal, kalp ve dolaşım sistemi, böbrek ve idrar yolları, karaciğer-safrakesesi, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, kemik ve kireçlenme ve cilt hastalıkları.
» Konaklama Tesisleri: Gazlıgöl Kaplıca Tesisleri (240 yatak)

Hüdai Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Afyon-Antalya karayolu güzergahına 6 km. uzaklıkta konumlanmış olan Hüdai Kaplıca tesisleri termal belde görünümündedir.
» Ulaşım: Sandıklı ilçe merkezine 7 km. ve Afyon il merkezine ise 66 km. Mevcut durumda en yakın havaalanı olarak 150 km. mesafedeki sivil amaçlı Isparta Havaalanı’ndan yararlanılabilmektedir.
» Suyun Isısı: 70 derece
» PH Değeri: 6.3 – 6,9 Özellikleri: Termal sular “sodyum, kalsiyum sülfat, bikarbonatlı termal sular” sınıfına girmektedir. Bu sular aynı zamanda 4 mg/l. fluorür, 332 mg/l. karbondioksit içermekte olup radyoaktif özelliğe sahiptir.
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizmal hastalıklar, ağrılı sendromlar, kalp ve kan dolaşımı hastalıkları, eklem-kireçlenme rahatsızlığı, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, kadın hastalıkları.
» Konaklama Tesisleri: Kaplıca Oteli; İşletme belgeli (32 oda ve 64 yatak) Yeni Termal Otel; (132 oda ve 264 yatak)