Antalyada Gezilecek Yerler

tarafından
907
Antalyada Gezilecek Yerler

Antalya
Genel Bilgi
“Türkiye’nin turizm başkenti” Hava çok sıcak. Gözünüz denizden başka bir şey görmüyor mu? Lara ve Konyaaltı plajları sizi bekliyor. Antalya’nın dışında mı denize girmek istiyorsunuz? Side, Alanya size kucak açmaya hazırdır. Karnınız mı acıktı? Değişik bir yerde balık mı yemek istiyorsunuz? Manavgat Şelalesi’nin yanında alabalık yemeye ne dersiniz? Şehirde bir gezinti yapmak istiyorsunuz. Yivli Minare’yi, Hadrian kapısını, Kaleiçi’ni, yat limanını gördünüz. Peki ya “örnek müze” olarak ödül almış olan Antalya Arkeoloji Müzesi’ni ? Türkiye’nin turizm başkenti bile diyebiliriz Antalya’ya… Turizm Enformasyon Bürosu’na girdiğinizde, Antalya’da ev satın almak isteyen ve yasal prosedürü öğrenmeye çalışan yabancılarla karşılaşabilirsiniz. Dünyanın her yerinden pek çok insanı kendine tutkun etmiş bir kenttir Antalya…Kocaman ve refah içinde bir kent görünümünde…Çevresini saran küçük beldeleri, tarihi, kültürel değerleri ve saymakla bitmeyecek doğal zenginliği ile Akdeniz’in incisidir. Upuzun plajlar, gizemli mağaralar,Toros Dağları’nın kıvrımları arasında kalan ovalar ve tarifsiz bir mavilikte uzanan Akdeniz… Antalya insanı kendine çekiverir. Oradan ayrılmayı istemezsiniz.

Sezon
Antalya’da iki çeşit iklim hüküm sürüyor: Birincisi sahil bölgesindeki tipik Akdeniz iklimi, ikincisi ise yukarı bölgedeki, Akdeniz iklimi ile İç Anadolu iklimi arasında geçit teşkil eden kara iklimi. Bu nedenle turizm sezonu iki bölgede, az da olsa farklı gelişebilir. Antalya’nın yıllık ısı ortalaması 18.7 derece. Kış mevsimi yaşanmıyor. Bu nedenle, özellikle soğuk iklim kuşaklarından gelen ziyaretçiler bayılıyor Antalya’ya… Antalya”nın turizm mevsimi dört mevsim açık. Yaz ayları doğal olarak daha canlı geçiyor. Kumsal ve güneşten faydalanmak isteyenler Mayıs-Ekim arasında geliyor. Doğal güzellikler ve tarihi eserleri görmek isteyenler ise yılın 12 ayında Antalya”ya uğrayabiliyorlar.

Ulaşım
Antalya’ya ulaşım özellikle bahar aylarında çok kolay. Türkiye’nin bütün büyük otobüs firmaları bu kente sefer yapıyor. Yaz aylarında ise bilet bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Karayolu epey kalabalıklaşır. Dinlenme tesislerinde çay içecek yeri zor bulursunuz. Ama gece yolculukları ayrı bir güzel yaşanır. İstanbul’dan gece yola çıktığınızda, sabahın ilk ışıklarıyla mahmur Antalya’ya kavuşmak ne kadar hoş bir histir… Antalya Havaalanı yaz aylarında tıklım tıklımdır. Kimi turizmciler, uçakların ziyaretçilerin talebini sayıca karşılayamadığını bile söylüyorlar. Bu nedenle, yazın özellikle iç hatlarda mutlaka yerinizi önceden ayırtın. Gidiş ve dönüş biletlerinizi önceden almış olun. Antalya”ya denizyolundan ulaşmanız da söz konusu. Sadece belli yolcu gemileri değil, yatlar ve balıkçı tekneleri de Antalya Limanı”nda görülür.
Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler Antalyada Gezilecek Yerler
Yöre İçi Ulaşım
Antalya’daki kent içi ulaşımı minibüsler ve belediyeye bağlı araçlar sağlıyor. Çeşitli ilçelere ulaşmak için, yerel otobüs firmalarından (Örneğin; Manavgat Seyahat)faydalanabilirsiniz. Antalya Otogarı’ndan hareket eden pek çok araç sizi çevre ilçelere götürebilir. Kemer’e giden araçları Falez Oteli önünde bulabilirsiniz. Yaz aylarında kent çok kalabalıklaştığı için, değişen tarifeler ve ulaşım konusunda turizm bürolarından ek bilgi almanız gerekebilir.

Tarih
Antalya’nın tarihi M.Ö.159 yılına kadar uzanır. Pergamum Kralı 2. Attalos, askerlerini dünyanın en güzel yerini bulmaya yollamış. Onlar da Antalya’yı görünce, dünyanın en güzel yerinin burası olduğuna karar vermişler. Attalos yeni bulanan bu güzel yöreye Attaleia adını vermiş. Antalya, Osmanlılar’ın egemenliğine girmeden önce sırasıyla Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular tarafından yönetilmiş. Bütün bu uygarlıklar, kente kültürel ve mimari değerler bırakmışlar. Bu nedenle tarihin izleri capcanlı Antaly’da… Her kalıntı, bir başka öyküyü anlatıyor. Örneğin, Antalya’nın sembolü; Yivli Minareli Camii, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından 13. yüzyılda inşa edilmiş. Ünlü Hadrian Kapısı ise, M.S. 130’da İmparator Hadrian onuruna yapılmış.

Gezilecek Yerler
Antalya’da gidilecek yerler saymakla bitmiyor. Mimari ve tarih sizi çekiyorsa, Surlar’ı, Saat Kulesi’ni, Kaleiçi’nde yeralan Karatay Medresesi’ni, Kalekapısı’ndaki Yivli Minareyi, Tekeli Mehmet Paşa Camii’ni, Yivli Minare’nin kuzeyindeki Nigar Hatun Türbesi’ni, eskiden kilise olan Kesik Minaret Camiini mutlaka görmelisiniz. Antalya’ya 18 km uzaklıktaki Evdir Han, Antalya’ya 30 km uzaklıkta bulunan Kırkgöz Han kentin yüzyıllarca önce de işlek bir ticaret merkezi olduğunu kanıtlıyor. Kaleiçi semti bir restorasyon harikası… Marinanın civarı türlü tarihi yapıyla dolu. M.S. 130’dan günümüze gelen Hadrian Kapısı eski çağların görkemini simgeliyor. Antalya ve çevresindeki mağaralar çeşitli özellikleri nedeniyle ziyaretçi çekiyor. Çevrede yüzlerce mağara bulunmuş. Antalya’nın 30 km kuzeybatısındaki Karain Mağarası tarih öncesi dönemlere ışık tutuyor. Yontmataş Dönemi’nde insanlar nerelerde yaşıyormuş, sorusuna bir yanıt…Şimdi ziyarete açık, gidip görünce ürpermemek elde değil. 50 km kuzeyde Ahırtaş Köyü’nde bulunan Kocain Mağarası, Bizans döneminde bile bir gizlenme yeri olarak kullanılmış. Kocain’e gitmek için bir kaç farklı yol var. Ama size Ahırtaş Köyü içinden geçen yolu tavsiye ederiz. Bir de yürürken saate fazla bakmayın, çünkü yol göründüğünden çok daha fazla zaman alıyor. Yazın Kocain’e gitmek için sabah saatlerini tercih edin. Antalya’nın beldelerine bağlı alanlarda pek çok başka ziyaret edilebilir durumda mağara var. Bunları da görülecekler listesine koyabilirsiniz. Antalya’ya yakın turistik merkezler arasında Olimpos, Perge ve Thermessos’u mutlaka saymak lazım. Antalya’da konakladığınızda, bu üç yere birer gün ayırsanız, pişman olmazsınız. Olimpos civarındaki Beydağları Sahil Milli Parkı, Thermessos içindeki Güllük Milli Parkı, Manavgat’a bağlı Köprülü Kanyon Milli Parkı doğayla başbaşa kalmak isteyenlerin tercih edeceği yerler. Adrasan Koyu, Phaselis plajları yaz aylarında bizi deniz ve güneşle buluşturan ayrıcalıklı mekanlar… Antalya’nın plajları, çevrelerindeki kafelerle zenginleşiyor. Plaj kültürünün gündemi, her yaz buralarda belirleniyor. Bu plajlarda bir Hollywood yıldızıyla bile burun buruna gelebilirsiniz. Balık lokantalarının tadını çıkarmak için su kaynaklarına yakın olmakta fayda var. Antalya civarındaki şelalaler; Düden, Manavgat ve Kurşunlu olağanüstü doğa manzarası ile akıl alıcı. Kurşunlu Şelalesi’ne Antalya merkezden dolmuş bulabilirsiniz. Dolmuşla Kurşunlu’ya varmak en fazla yarım saatinizi alır. Sonra zamanın nasıl geçtiğini unutursunuz. Antalya’ya vardığınızda, Akdeniz’in en şanslı insanlarından biri olabilirsiniz: Bir tarafta tanrıların dağı Olimpos, bir tarafta Saklıkent, bir tarafta Aspendos ve Simena…Perge ve Belek’i de unutmamak şart. “Sıkılmak” sözcüğü sözlüklerden siliniyor Antalya’da.

Yeme İçme
Antalya’da çeşit çeşit restoran bulmak mümkün. Çin, Meksika, İngiliz, Alman mutfaklarının örneklerini sergileyen restoranlardan tutun da, Güneydoğu usulü kebap ve pide çeşitlerine yer veren restoranlara, ocakbaşılara kadar… Tabii, genel olarak Akdeniz mutfağı ve deniz ürünleri hakim. Yaşı ilerlemiş Antalyalı hanımlar size turunç reçeli ikram edebilir. Ayrıca, bir menüde Antalya’nın en güzel yerel yemeklerinden Arapaşı’na rastlarsanız, bir deneyin. Antalya içinde, özellikle plaj ve liman çevresindeki lokantalarda özenli servis ve zengin menülerle karşılaşırsınız. Antalya beldelerinde ise, hem fiyatlar, hem de restoran türleri değişebilir. Deniz kenarlarında deniz ürünlerinin tadına doyum olmaz. Çoğu deniz restoranı zengin şarap menüsü ile de caziptir. Yayla bölgelerinde ise yerel yemekleri bulma şansınız var. Sabahların konakladığınız tesiste kahvaltı etmediyseniz, size İngiliz türü kahvaltı sunabilecek pek çok yer var. Bazı küçük kafelerde de talaş böreği yiyebilirsiniz. Size gün boyu enerji verecek, taze sıkılmış portakal suları da hemen her köşebaşında sizi bekliyor. Yoğun bir Antalya gününe sizi hazırlayacak her şey elinizin altında olacak.

Alışveriş
Antalya içinde sayısız mağaza var. Hemen bütün tanınmış markalar burada bir şube açmışlar. Butikler çeşit çeşit. Hele yaz mevsiminde, üzerinize giyecek ince ve şık pek çok giysiyi buralardan alabilirsiniz. Tabii, fiyatlar İstanbul, İzmir, Ankara gibi kentlerin biraz üzerinde olabilir. Antalya’da yöresel işlemelerle süslü giysilere rastlamak mümkün. Özellikle kadınlara yönelik giyim eşyaları ve aksesuarlar göz alıcı. Gümüşçü tezgahlarına bakmadan geçmeniz zor. Yaz boyu zevkle kullanılabilecek halhallar, küpeler, bileklikler, nazar boncuklu, etnik çağrışımlı takılar tezgahları süslüyor. Tarihi kalıntıların yakınlarında hediyelik eşya tanımının sınırlarını genişleten ürünlere rastlayabilirsiniz. Biblolar, dinsel motifli eşyalar, tarihi heykellerin minyatür imitasyonları, hatta küçük Noel Baba’lar… Antalya’nın merkezinde de, ilçelerinde de göreceğiniz halıcılar, kuyumcular ve dericiler ise sizi şaşırtacak. Çoğunlukla yabancı turistlere hitap eden bu yerler adım başı karşınıza çıkacak. Antalya’da antik çağlarla ilgili çok sayıda kaynak da bulmanız mümkün. Turizm Enformasyon bürolarından, kitapevlerinden ayrıntılı haritalar ve çeşitli dillerde yazılmış popüler tarih kitapları bulabilirsiniz.

Gece Hayatı
Antalya’da gece hayatı bir kaç merkezde birden hareketleniyor. Yaz sezonunda marinalarda bulunan disko ve barlar enerji dolu. Çevre ilçelerde ve beldelerde, özellikle Kemer ve Titreyengöl’de geceyle sabah birbirine danslar ve yüksek volümlü müzik ile kavuşuyor. Antalya’nın marinasında canlı müzik dinleyebileceğiniz yerler var. Rock, techno, hip hop gibi müzik türlerini dinliyorsanız; yat limanında size hitap edecek pek çok gözde mekan var. Yerli, yabancı pek çok ziyaretçi buraları tercih ediyor. Kaleiçi’nde İngiliz publarının yanı sıra, türkü barlara ve meyhanelere rastlayabilirsiniz. Gece hayatında geniş bir yelpaze mevcut. Revü gösterileri, dans gösterileri yapılan yerler neredeyse sabaha kadar açık. Rock barlarda sıkı bir içki menüsüyle karşılaşacaksınız. Eğer bira konusunda belli seçimleriniz varsa, zevkinize uygun bir yer belirlemeniz şart. Antalya Altın Portakal Film Festivali döneminde gece hayatının daha renkli ve nitelikli bir hal aldığını da eklemek lazım.

Doğa Sporları
Antalya’da yaz ve kış, çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmek mümkün. Turistik açıdan çok gelişmiş olması, doğanın olanaklarının en doğru ve en güvenli biçimlerde değerlendirilmesini sağlamış. Bir kere, Antalya bir zamanlar uğruna tapınaklar kurulan doğa anayla barışık. Milli parklar, piknik alanları, mesire yerleri temiz ve bakımlı. Eko-turizm açısından önemli doğal parklar, kuş cennetleri var. Titreyengöl, Demre gibi bölgelerde doğanın mucizelerini rengarenk kuşların kanatlarında görmeniz mümkün. Şaşırtıcı ama, Antalya gibi kışa uzak bir kentin 50 km. uzağında bir kayak merkezi var: Saklıkent Kayak ve Dinlenme Merkezi…Merkez, kışları kayakseverlere, yazları ise yayla turizmine ilgi duyanlara sesleniyor. Saklıkent’teki kayak alanları 2000 m yükseklikten sonra başlıyor. Toros Dağları, dağcılık sporuna ilgi duyanlar için çekici bir yer. Antalya sınırları içindeki Beydağları, sadece dağcıların değil, jeologların da ilgisini çekiyor. Kızlar Sivrisi ve Bakırlı Dağ gibi doruklar, insanoğlunu çetin mücadelelere çağırıyor. Antalya-Elmalı karayolundan Çamkuru Vadisi’ne saptığınızda, Kızlar Sivrisi doruğuyla buluşmanıza az kalmış demektir. Beydağları’nın çevresindeki yaylalar ve vadilerde kamplara rastlayabilirsiniz. Bu bölgede doğa yürüyüşlerine çıkmak için en uygun ay Nisan’dır. Köprülü Kanyon’da rafting, Kemer’de bisiklet turları ve golf, offroad güzergahlarda jeep safari en önemli etkinlikler. Yatçılık, rüzgar sörfü, kanoculuk, jet ski gibi popüler deniz etkinlikleri revaçta. Turban Kaleiçi Marina, Setur Kemer Marina gibi merkezler yatçılar için ideal…Antalya ve çevresinde göl, nehir ve deniz balıkçılığı da yaygın bir hobi…

Sağlık
Antalya’ya soğuk bölgelerden gelen ziyaretçilerin özellikle iklim değişikliğinin yol açacağı rahatsızlıklara dikkat etmesi şart. Bu tür konularda hassas bir bünyeniz varsa, yöreye gelmek için daha serin olan Nisan, Mayıs gibi ayları seçebilirsiniz. Antalya sağlık kuruluşlarının hizmeti, çeşitliliği ve kalitesi açısından çok iyi bir kent. Yaz aylarında güneş çarpması veya ağır yemekler yemekten dolayı mide rahatsızlıkları çekebilirsiniz. Antalya Devlet Hastanesi başta, pek çok büyük sağlık merkezi dertlerinize deva bulacaktır.

Komşuları
Kemer, Beldibi, Side, Belek, Manavgat

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)
Ocak: 5 / 13 Şubat: 6 / 15 Mart: 9 / 18
Nisan: 13 / 22 Mayıs: 16 / 26 Haziran: 21 / 31
Temmuz: 24 / 34 Ağustos: 25 / 34 Eylül: 21 / 30
Ekim: 17 / 25 Kasım: 10 / 20 Aralık: 8 / 17
Çocuklarla Tatil
Antalya çocuklarla tatil için ideal bir yer. Aquaparklar, oyun bahçeleri, çocuk havuzları ve görkemli doğal güzellikler çocuklar için ilgi çekici unsurlar. Kemer’deki Ekodemi, Aquapark gibi eğlence yerlerine ailecek gidebilirsiniz. Kısa mesafeli doğa yürüyüşleri, kentlerin kasvetinden olumsuz etkilenen minikleri geliştirir ve dinlendirir. Plaj ve güneş çoğu çocuğun hayallerini gerçekleştirir. Restoranların bir çoğu özenli çocuk menüleriyle miniklerin aslında ne kadar saygı ve ilgiye değer bireyler olduğunu vurgular. Küçük ziyaretçileri düşünen tesisler, animatörler, çocuk klüpleri ve çeşitli aktivitelerle onların hiç sıkılmamasını sağlar. Bu arada Antalya Müzesi’nin çocuk bölümünü de unutmamak lazım. Türkiye’de bir ilk olan bu bölümde, tarih öncesi çağlardan bu yana miniklerin sevdiği oyuncakları sergileniyor. Sadece çocukların değil, büyüklerin de ilgiyle gezdiği bir bölüm.

Kayak Merkezleri
ANTALYA – BEYDAĞLARI KAYAK MERKEZİ Antalya Saklıkent kayak merkezi şehir merkezinin 50 km. kuzey batısındadır. Özel bir kooperatife ait iki adet teleski tesisi mevcuttur. Bir cafe işletmektedir. Kooperatife ait pansiyonlar var. Kayak sezonu Aralık-Mart ayları Antalya da otomobille 1 saatte ulaşılmaktadır.