Bartında Gezilecek Yerler

tarafından
645
Bartında Gezilecek Yerler

Bartın
Genel Bilgi
“Karadeniz rivierası Bartın” Bartın; Karadeniz bölgesinin, Batı Karadeniz bölümünde denizden 10km. içerde kurulmuş, tarih, turistik değerleri, ormanları ve doğal güzellikleri yönünden Türkiye’nin çok önemli ve gelişmekte olan illerinden biridir. İlin kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Cide ve Pınarbaşı, Güneydoğusunda Eflani ve Safranbolu, güneyinde Karabük ve Yenice, batısında Zonguldak’ın Çaycuma ve Devrek ilçeleri bulunmaktadır. Bartın, 7 Eylül 1991 tarihinde Türkiye’nin 74. İl’i oldu.

Sezon
Bartın’da tatilin farklılığı, daha yollarda hissedilir. Tercih edilen yolların her birinde bir başka güzellik yaşanır. Ufka kadar dolu bitki deseni ve orman tünellerinin büyüsü; mevsim baharsa, yeşil rengin çoşkusu; yada sonbaharda yaprakların hüznü; o farklılığın sadece bir kaçı…Bartın şehir merkezinde antik varlıklar ve Bartın evleri yıllar öncesine götürür sizi…Yazın deniz ve yayla, kışın kar turizmi açısından elverişlidir.

Ulaşım
Bartın’ın şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) – Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır. Sahil kenti olan Bartın’da uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın limanı aynı zamanda yolcu giriş-çıkış kapısıdır. İlde Bartın limanı ile birlikte Amasra ve Kurucaşile limanları ulusal ticari limanlar olarak hizmet vermektedir. Bartın’a en yakın havaalanı 38 kilometre uzaklıktaki Saltukova olmakla birlikte en yakın Demiryolu istasyonu ise 38 kilometre uzaklıktaki Saltukova’dadır (Zonguldak). İstanbul – Bartın arası uzaklık 420 km. dir.

Yöre İçi Ulaşım
Bartın dan ilçelere ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. En uzuak mesafedeki Cide ye bile il merkez otogarından kalkan minibüslerle gidebilirsiniz. Amasra 17 km, Kurucaşile 62 km, Ulus 37 km, Safranbolu 74 km, Cide 90 km. mesafededir. Ayrıca bahar ve yaz aylarında da mesire yerleri ve doğal güzelliklerin, milli parkların olduğu bölgelere sıklıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Tarih
Bartın’ın antik çağlardaki adı “PARTHENIA” dır. Bartın, “PARTHENIOUS” ırmağının kenarında kurulduğundan, ırmağın adını almıştır. PARTHENIOUS, “Sular İlahı” veya “Muhteşem Akan Su” anlamlarına gelir.Bartın, Osmanlı Döneminin 1460-1692 yılları arasında Anadolu Beylerbeyliği’ne bağlı Bolu Sancağı sınırları içinde yer aldı. Bolu Sancağı’nın kaldırılmasıyla 1692-1811 yılları arasında Voyvodalıkla yönetilen Bartın 1811 yılında da Kastamonu Vilayetine bağlı olarak yeniden kurulan Bolu Sancağı’na bağlandı.

Gezilecek Yerler
Kuşkayası Anıtı, Bartın-Amasra yolu üzerindeki Askersuyu mevkiinin 100 m güneyindedir. Burası bir kayanın oyulmasıyla oluşturulmuştur. Aya Nikolas Kilisesi, 1319 yılında Bartın’daki Rum Cemaati tarafından yaptırılmıştır. 1936 yılından itibaren bir süre Elektrik Santrali olarak kullanılan bu tarihi yapı, 1994 yılında restore edilmiş olup, KüItür Evi olarak hizmete açılmıştır. Gürcüoluk Mağarası Bartın’a 32 Km. uzaklıkta ve Amasra ilçesi, Karakaçak köyünün Kuyupınar mahallesindedir. Mağaraya ulaşmak için; mahalleden güney yönünde bazen orman içi, bazen patika yollarla yaklaşık 3 Km yürümek gerekir. Aksuçayı Şelalesi Ulus – Kumluca bucağı KızılIar Köyü’nün Umar tepesi mevkisindedir. Umar tepesini 10 metre genişliğinde ikiye bölen Aksu çayı, üç aşamalı olarak 35 metrelik bir yükseklikten aşağıya düşmektedir.
Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler Bartında Gezilecek Yerler
Yeme İçme
Bartın mutfağı ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda tespit edilen 100’den fazla yemek çeşidi yöre mutfağının zenginliğini açıkça ortaya koymaktadır. Özellikle, kışlık, yazlık yiyecek gibi ayrımlar ve çeşitler azalsa da geleneksel kış yemekleri için, yöre ürünlerinden yazdan hazırlanan kışlık erzaklar arasında kavurma, sucuk, bulgur, domates ve fasulye kurusu, erişte, kuru yufka, keşkek, tarhana, pekmez, reçel, turşu, marmelat ve komposto ile sebze konserveleri önemli yer tutar. Bartın’ın en ünlü yemekleri ise Pirinçli Mantı, Çiğ Börek, Gartlaç, Çöven Ekmeği, Kırtıl, Halışka, Isbıt, Sütlü Armut, Pumpum Çorbası, Gelinteli olarak bilinir.

Alışveriş
Bartın El sanatları yönüyle de zengindir. El emeği göz nuru Tel Kırma, Çekicilik Sanatı ve Gemi Maketi yapımcılığı bir çok kişiye istihdam sağlamaktadır. Kilimler oyalar bölgedeki kadınların iç dünyasını el sanatlarına yansıtır..Eski yöresel giysilerden Uskufa Yelek, tel kırma ev aksesuarlarından örnekler alabilirsiniz. Yaz kış demeden her salı kurulan Galla Pazarı taze süt, manda yoğurdu ve bahçe ürünlerini pazarlayan vefakar kadınların çoğunluğunu oluşturduğu bir pazardır. Kısaca Bartın, hayal ile gerçek arasındaki bir çizgide yer alır. Başka deyişle turizm olgusu içinde yer alan bütün değerleri görmek yada yaşamak mümkündür.

Doğa Sporları
Bartın da bakır koyları kucaklayan masmavi denizlerde serinlemek, şelale, perikayaları, kanyon ve düdenin bulunduğu yemyeşil ormanla kaplı vahşi doğada avlanmak, yürümek, tırmanmak, ve doğa havasını solumak doyumsuz bir zevk verir doğa tutkunlarına..Üzerinde 500 tonluk gemilerin dolaşabildiği Bartın ırmağında tekne gezintisi yapabilir, balık avlayabilir, 1200 yıllık yaşlı doğal orman florasını içinize çekebilir, 129 kuş ve 40 memeli türünün yaşadığı fauna zanginliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Kısaca Bartın ve çevresi gerçek bir doğa harikasıdır.

Sağlık
Yöredeki Gürcüoluk mağarası son derece ilginç sarkıt ve dikitleri ile bezelidir. Duvar ve perde damlataşları, sütunlar soğan ve makarna sarkıtlarıyla rengarenk bir dünyadır. Astım hastalarının şifa aradığı bir mağara olan Gürcüoluk mağarası gelişimini tamamlamış fakat iç oluşumlarını damla damla sürdürmekte… Bölgede kaplıcalar yok denecek kadar azdır. En önemlisi “Dereköy Madensuyu”dur. Bağırsak, safrakesesi rahatsızlıklarında faydalıdır

Komşuları
Karabük, Zonguldak, Kastamonu.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)
Ocak: 0 / 6 Şubat: 0 / 9 Mart: 4 / 14
Nisan: 6 / 18 Mayıs: 10 / 21 Haziran: 13 / 26
Temmuz: 15 / 28 Ağustos: 17 / 31 Eylül: 12 / 25
Ekim: 11 / 21 Kasım: 5 / 13 Aralık: 2 / 11
Çocuklarla Tatil
Bartın ili çocuklarla tatil yapmak için çok uygun bir yöredir..Dağ, ırmak, milli parklar, piknik alanları, gizemli kumsalları ve şelaleleriyle hem deniz hem dağ turizmini yaşayabilir, mağara kanyon ve ilin doğal florası ile çocuklarınıza sağlık ve hareketli bir tatil alternatifi sunabilirsiniz. Ayrıca sayısız konaklama tesisi ve sezonluk otellerde yerli rehberler eşliğinde yöreyi gezebilirsiniz.

Özel Günler
Bartın seyahatınız eğer haziran ayının ilk haftasına rastlarsa yörede her yıl düzenlenen Çilek Festivaline konuk olabilir, Bartın’lıların folklorik yaşamından örnekler bulabilirsiniz. Bartın geleneksel Galla Pazarı, Çilek Festivali, seçkin yöre mutfağı, yüzyılların desenlerini gümüş pırıltılı ışıklarla yansıtan telkırmalar ve el işlemeleriyle farklı güzellikler sergiler..