Batmanda Gezilecek Yerler

tarafından
510
Batmanda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Türkiye’nin petrol üretim merkezi..” Dicle’nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır. Hasankeyf, ortaçağ dünyasının kültür, ticaret ve siyaset odaklarının bütünleştiği, ihtişamlı ve gizemli bir antik kenttir. Dicle Nehri, bölgeye hayat veren bir akarsudur. Dicle Nehri tarihte önemli bir su yolu güzergahı içinde yer aldığından Hasankeyf’in Jeopolitik konumundan kaynaklanan önemi daha da artmıştır.

Sezon
Batman’da karasal iklim hüküm sürmektedir. Bölgede yazları sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Sıcaklık ortalaması yazları 40 derece, kışları ise -5 derecedir. Kar yağışları az görülür. İl yeraltı su rezervi bakımından da oldukça zengindir. Hasankeyf ilçesinin güney ve güneydoğusunu çevreleyen kalkerli arazi yapısının verdiği imkanlarla oluşturulan mağara evleri yüzey şekilleri açısından oldukça güzel bir görünüm arzetmektedir. 4000’i aşkın mağaranın bulunduğu bu bölge dünyada benzeri az bulunan bir doğa harikasıdır. Sel sularının binlerce yılık bir süreç içinde oluşturduğu kanyonlar ve buna bağlı olarak ortaya çıkan engebeli arazi yapısının biçimlendirdiği yeryüzü şekillerinin seyrine doyum olmaz. Bu sebeple Batman görülmesi gereken güzel beldelerimizden biridir.
Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler Batmanda Gezilecek Yerler
Yöre İçi Ulaşım
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Batman ilinin, kuzey ve kuzeydoğusu yüksek, sarp ve dağlık olup güneyi ise dağlık ve engebelidir. Ulaşım genellikle karayolu ile sağlanmaktadır. Havayolu ile her gün Batman’a düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. 1 saat 15 dk. süren uçak yolculuğunun ardından Batman ilinin o muhteşem manzarası sizi kucaklayacaktır. İstanbul – Batman arası 1464 km. dir. Ankara – Batman arası karayolu mesafesi ise 1011 km. dir. Tercihiniz otomobil ise sizi oldukça zorlayacak bir parkur için 18 – 20 saatlik bi süreyi göze almalısınız.

Tarih
Batman, İluh adlı bir köy iken 1937 yılında bucak olmuştur. Adı 1950 yılında Batman Çayı’ndan dolayı Batman olmuştur. 1957 yılında Siirt iline bağlı ilçe olan Batman, 1990 yılında il olmuştur. Batman tarihi hakkında en eski bilgiler; halk hikayeleri, Mit’ler ve Heredot tarihinde verilmektedir. Ortak verilere göre bu yöreye yerleşen ve bilinen ilk kavim MED’lerdir. Karaçalı sazlık ve bataklıklarından oluşan bu bölgenin ortasında yapay bir adacık oluşturulup, adına “HAN OBASI” anlamında ELA KHAN denmiştir.

Gezilecek Yerler
Hasankeyf Köprüsü, Ulucami, Hızır Bey Camii, İmam Abdullah Zaviyesi, Malabadi Köprüsü, Kozluk (Hazo) Kalesi, İbrahim Bey Camii, Hallan Cemi Höyüğü, Hasankeyf Mağaraları, Hasankeyf Kanyonları, Hasankeyf’teki Yol Geçen Hanı, Hasankeyf Kalesi, Hasankeyf’teki 12 Mihraplı Mağara Mescidi, Mağara Kilisesi, Büyük Saray, Küçük Saray, 240 Basamaklı Kaya Merdiveni ile Kaleye Çıkan Gizli Yollar, Tarihi Su Yolları, Zeynel Bey Kümbeti, Koç Camii, Çiftyolu Minareler, Kale Kapıları, Sır Kapısı, Arkeolojik Kazı Alanları, Salahiye Bahçesi ve Şelalesi gezilecek ve görülecek yerler arasındadır.

Alışveriş
Batman ve çevresinde geleneksel olarak el sanatlarının başında dokumacılık gelir. Dokuma fabrikalarının henüz gelişmediği dönemlerde Hasankeyf ilçesinde bulunan kaledeki mağaralarda yaşayan halk, ev tezgahlarında bugün şilebezi olarak adlandırılan kumaştan dokuyorlardı. 70 yıl öncesine kadar yörede yaygın olarak yapılan bu iş bugün yerini 5-6 esnafın yaşatmaya çalıştığı elsanatlarına bırakmıştır. Yörede heybe, çorap, turistik eşyalar halen devam etmektedir. Bu yöresel el sanatlarından Hasankeyf den ve Batman çarşısından temin edebilirsiniz.

Doğa Sporları
Yörede yürüyüş, kampçılık ve Batman Barajı su havzası’nda yüzme, yapılabilecek sporlar arasındadır.

Sağlık
Batman da biri özel olmak üzere iki hastane bulunmaktadır. Yöre kaplıca ve içmeler konusunda pek zengin kaynaklara sahip değildir.

Komşuları
Mardin, Şırnak, Siirt, Diyarbakır.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)
Ocak: -2 / 5 Şubat: 0 / 10 Mart: 4 / 17
Nisan: 9 / 22 Mayıs: 11 / 27 Haziran: 16 / 37
Temmuz: 20 / 38 Ağustos: 21 / 40 Eylül: 14 / 32
Ekim: 11 / 25 Kasım: 1 / 6 Aralık: 0 / 12