Bayburtda Gezilecek Yerler

tarafından
500
Bayburtda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Doğu Karadeniz’in şirin ili..”

Bayburt Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan Erzurum -Trabzon tarihi İpek Yolu üzerindedir. Mağaraları, yeraltı şehri, höyükleri ve kaleleriyle insanoğlunun medeniyet ve hayat serüveninde görebileceği çok ender yerlerden biridir Bayburt. Yaylalarında 2500 türlü zengin florasıyla binbir çeşit çiçekleriyle dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olan Çoruh nehriyle zengin bir doğal mirasa sahip olan Bayburt tarihi ve turistik güzellikleriyle herkesi büyülemeye devam ediyor.
Sezon

Bayburt da Doğu Karadeniz iklimi ile Doğu Anadolu iklimi arasında, karasal özellikleri ağır basan bir geçiş iklimi hüküm sürmektedir. Bu nedenle yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bu nedenle karlı kış günlerinde farklı, sıcak yaz günlerinde farklı bir atmosfer yaşamak isterseniz Bayburt’a mutlaka uğramalısınız.
20 Mayıs-5 Haziran tarihlerinde Bayburt’u ziyaret etmiş iseniz Kırkpınar Köyünde doktor yılanları görmeden, Temmuz ayının üçüncü haftasında ile gelmiş iseniz “Dede Korkut Kültür-Sanat Şöleni’ne” katılmadan, Vilayet Ormanını gezmeden, Kefenli Kebap, Gındırlama Köftesi yemeden dönmeyin…
Ulaşım

Bayburt iline ulaşım oldukça kolaydır. Karayolu ile Karadeniz sahil yolundan Ordu, Gümüşhane istikametine devam ederek Bayburt’a ulaşabilirsiniz. İstanbul – Bayburt arası mesafe 1132 km. dir. Ankara – Bayburt arası ise 797 km. dir. Tercihinizi havayolundan yana da kullanabilirsiniz fakat şehirde henüz havaalanı olmadığından Trabzon dan Bayburt’a 178 km. lik bir karayolu mesafesini katederek ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek de özel otomobiliniz olabilir, muhteşem Karadeniz manzarası eşliğinde molalar vererek bu mesafeyi yaklaşık 18 satte alabilirsiniz.
Tarih

Mevcut kaynaklara göre Bayburt Şehrinin tarihi M.Ö. 3000’ li yıllara kadar uzanmaktadır. Şehir Azziler tarafından kurulmuştur. Bayburt M.Ö. 770-665 yılları arasında Kimmer ve İskitlerin akınlarına uğramıştır. Daha sonra bölgeye Haldiler hakim olmuştur. Kısa bir süre Med’lerin eline geçen bölge daha sonra Pers hakimiyetine girmiştir.
Şehrin bu gün bilinen isminin Ortaçağ Ermeni kaynaklarında; Payberd, Bizans kaynaklarında; Payper, Baberd, Paypert. XXII. Yüzyıl sonlarında bu bölgeden geçen Marko Polo’nun seyahâtname’sinde; Painpurth, Baiburt. Arap kaynaklarında; Bâbirt, II. Mesud adına 1291’de basılan bir parada Baypırt. Akkoyunlu tarihinden bahseden çağdaş eserlerde Pâpirt şeklinde geçen kelimenin son hecesi Berd’in “yüksek kale” anlamına geldiği bilinmekteyse de ilk hecesine bir mana verilememektedir. 1647 yılında şehri ziyaret eden Evliya Çelebi Bayburt adının zengin manasına gelen “Bay” belde manasına gelen “yurt” gibi iki kelime ile izah eder. Osmanlı dönemine ait kaynaklar ise ismi bu günkü söylenişine uygun olarak Bayburt şeklinde kaydederler.
Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler Bayburtda Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler
Bayburt ili, kuş gözlemciliğinden, mağara turizmine, müze ve ören yerlerinden yaylalara, hanlar hamamlardan kalelere kadar gezilecek bir çok destinasyonu bünyesinde barındırır. Aydıntepe Yeraltı Şehri Bayburt’un kuzeybatısında dağlık yöredeki bucak merkezi Aydıntepe’de yer alan kent, tüf içerisinde, yüzeyden 2-2.5 m derinde başka yapı malzemesi kullanmadan ana kayaya oyulmuş galeriler, tonozlu odalar ve bu odaların açıldığı daha geniş mekanlardan oluşmaktadır. Günümüzde halen kazı çalışmaları devam etmektedir. Kent merkezinin kuzeyinde yer alan Bayburt Kalesinin yapımıyla ilgili bilgiler kesin değildir. Yerel prens ve krallıkların savaşımlarında önemli bir rol oynayan kalenin M.S. 58’de yapıldığı tahmin edilmektedir. Roma, Bizans, Arap ve Komnenos egemenliklerinde kalan yapı, pek çok kez onarılmıştır. Helva Köyü Buz Mağarası, Masat Vadisi’nin güneyinde Helva köyünde yer almaktadır. İl merkezine 33 km. mesafede bulunan mağaranın içinde buzdan oluşmuş sarkıt ve dikitler görülebilmektedir. Köy halkı tarafından değişik zamanlarda soğuk hava deposu olarak kullanılmış olan mağara, buz oluşumlarının değişik şekillerini yansıtması bakımdan dikkat çekicidir.
Yeme İçme

Bayburt yöresel yemeklerinde görülen genel özellik, un ve una bağlı yemeklerle, etli yemeklerin sebze ve zeytinyağlı yemeklerden çeşit olarak daha fazla oluşudur. Yörenin yemeklerinin bazıları; tel helvası, tatlı çorba, galaçoş, ekşi lahana, lor dolması, yalancı dolmadır.
Alışveriş

Bayburt’ta bakır işlemeciliği, kilim ve ehram dokumacılığı önemlidir. Özellikle üretilen kilim motifleri Bayburt’a ait ve orijinaldir. Ayrıca, ehram dokumaclığı da yöreye özgü bir dokumadır. Ehramdan yapılan yelek, masa örtüsü, yatak örtüsü, seccade, perde ve kravat gibi eşyalar ilgi çekicidir.
Doğa Sporları

Bayburt ili muhteşem doğası ile siz doğaseverleri bekliyor…Çoruh Nehri ve kolları tatlı su ürünleri balıkçılığına elverişlidir. Bir kolu Mescit dağlarından, diğer bir kol da Otlukbeli dağlarından çıkarak iki kol halinde ilin sınırları içerisinde Dikmetaş köyü altında birleşen Çoruh nehri debi bakımından ülkemizin en önemli akarsularından biri olup, bu özelliği nedeniyle su sporlarına çok elverişlidir. Dikmetaş köyünden başlayarak Çoruh nehrinin il sınırlarını terk ettiği Aslandede köyüne kadar olan kısmında su sporlarından kano ve rafting yapılmaktadır. Ayrıca yaylalarında doğa yürüyüşü ve kampçılık yapabilirsiniz.
Sağlık

Bayburt ilinde önemli şifalı su kaynağı yoktur. İl sınırları içinde birkaç yerden kaynayan düşük debili maden suları mevcuttur. Bunların en verimlisi ise “Bayburt Madensuyu”dur. Kaynak il merkezindedir. Çok soğuk bir sudur. Fazla CO2 gazı içerir. Mide ve bağırsaklar için çok faydalıdır.
Komşuları

Gümüşhane, Trabzon, Erzurum, Erzincan.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -11 / -2 Şubat: -5 / 2 Mart: -1 / 8
Nisan: 3 / 13 Mayıs: 6 / 18 Haziran: 10 / 26
Temmuz: 11 / 26 Ağustos: 14 / 31 Eylül: 8 / 22
Ekim: 4 / 16 Kasım: 0 / 7 Aralık: -5 / 4
Kaplıca

Bayburt’un Kurtuluşu her yıl 21 şubatta 1 gün süre ile Bayburt merkezde kutlanmaktadır.