Boluda Gezilecek Yerler

tarafından
978
Boluda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Tahta kaşıklar, şahane yemekler, göller ve orman…”

Çam ormanlarının ardına gizlenen Bolu, sahip olduğu doğal güzellikleriyle bir cenneti andırır. Yeşilin yedi rengine bezenmiş çam ormanları içindeki gölleri, yaylaları, şifalı sıcak su kaynakları ile eşsizdir. Bolu, dinlenmek, spor yapmak, avlanmak, piknik yapmak, kamp kurmak ve kayak yapmak için ideal bir kenttir. Bolu’da bulunan çeşitli sınıflardaki oteller, moteller, pansiyonlar ve kamp merkezleri ve Orman Bakanlığı’nın dinlenme tesisleri pek çok ziyaretçiyi ağırlar.

Sezon
Bolu, Karadeniz iklimi ile karasal iklimin yer yer karıştığı bir il. Serin geçen kış, bir hayli yağış bırakıyor. Yazın ise ılık ve nemli bir hava hakim. Bolu’ya kış aylarında gelenler, yakınlardaki Köroğlu Dağları üzerindeki Kartalkaya’yı tatil için daha uygun buluyorlar. Bolu Dağları kışın karlı, Abant Gölü ise bazen donuyor. İlkbahar ve sonbaharda doğa yürüyüşleri için bölgeye pek çok kişi geliyor.

Ulaşım
İstanbul-Ankara karayolu üzerinde yer alan Bolu’ya, ulaşım bu karayolundan sağlanmaktadır. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük merkezlerden Bolu’ya belli başlı otobüs şirketleri sefer yapıyor. Bolu’ya bu üç şehirden de, Özbolu Turizm’in seferleri bulunuyor.

Yöre İçi Ulaşım
Bolu içinden halk otobüsleri ile Koru, Termal ve Abant’a kadar ulaşabilirsiniz. Kartalkaya ve Yedi Göller’e ulaşım için sadece taksi kullanabilirsiniz.

Tarih
Büyük İskender’in M.Ö. 300’lü yıllarda Makedonya İmparatorluğu’na dahil ettiği Bolu ikinci Osmanlı padişahı olan Orhan Gazi tarafından Osmanlı’nın ilk sınırlarını oluşturmuştur. Şehir sınırları içinde M.S. 300lü yıllardan, İmparator Hudriyanus döneminden kalan kent kalıntıları Üskübü, o dönemi yansıtır. Abant Gölü, Kartalkaya gibi turistik beldeleri de kapsayan şehir ayrıca 5 km kuzeyinde bulunan surlar ve kalıntılarla da Bitinya dönemini yansıtır.

Gezilecek Yerler
İşlek yollar üzerindeki Bolu ideal bir uğrak yeri… Bölgede konaklamak ve yemek yemek için çeşitli seçeneklere sahipsiniz.

Bolu merkezine 55 kilometre uzaklıkta bulunan Abant, başlı başına bir destinasyon… Zengin bitki örtüsü, nilüferler ve sazlıklarla apayrı bir cennet… Yedi Göller Milli Parkı ise bütün doğa aşıklarının buluşma noktası. Kamp merkezleri ve piknik alanları, spor olanakları ile ilgi çekici… Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl hem balıklara, hem kuşlara hayat sağlıyor. Orman Bakanlığı’na bağlı tesisler, bölgeye gelen ziyaretçilere hizmet veriyor.

Suni set gölü Gölcük, aynı zamanda bir dinlenme merkezi. Huzurlu atmosferiyle insanı stresten uzaklaştırıyor. Göl üzerinde kayık gezintisi yapmak mümkün. Kızık Yaylası ve At Yaylası, kentlerden kaçanlar için ideal. Tertemiz hava, insanın ciğerlerine işliyor.

Kış aylarında tercih edilen mesire merkezleri, Esentepe ve Kartalkaya. Kartalkaya kış aylarında, özellikle yarıyıl tatilinde her yaştan kayakseveri ağırlıyor. İstanbul gibi büyük kentlerde yaşayan gençler için Kartalkaya, güzel bir karne armağanı. Restoranlar, Bolu’nun meşhur mutfağından örnekler sunuyor. Mengen, Gerede ve Mudurnu’da yemek yemek başlı başına bir keyif. Bolu Dağları, Aladağ doğa sporlarıyla ilgilenenlerin yanı sıra fotoğrafçılıkla uğraşanları da çekiyor. Bolu Müzesi, Akşemsettin Türbesi, Ilıca Camii ve Yıldırım Bayezid Camii, bölgenin görülmeye değer yerlerinden…

Yeme İçme
Ünlü aşçılar hep Bolu Mengen’den çıkar, hatta bununla ilgili bir de festival düzenlenir bahar aylarında Bolu’da… Bolu’da soğuk mezeleriyle ve balık çeşitleriye ünlü “Küçük Ev Restoran” ve leziz ızgara, köfte çeşitleri bulabileceğiniz “Berceste Restoran” yemek için tercih edilecek mekanların başında geliyor. Berceste Restoran’da etli mantı ve yaprak sarmasını mutlaka deneyin.
Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler Boluda Gezilecek Yerler
Alışveriş
Bolu kent merkezinde hemen her türde mağazaya rastlayabilirsiniz. Üstelik pek çoğu çok hesaplı. Bolu’daki el sanatlarını ve orman kültürünü yansıtan hediyelikler ise ziyaretçilerin hemen ilgisini çekiyor. Bolu civarındaki dinlenme yerlerinde ambalaj sanayiinin süslediği nesnelerle dolu dükkanlarda bir de tahtadan yapılmış eşyalar görülüyor. Çanaklar, beşikler, yer sofraları, merdaneler, tuzluklar, minik dolaplar, sandıkcıklar, havanlar, kepçeler, maşalar… Çoğu mutfağa hizmet eden daha bir çok araç-gereç ve elbette tahta kaşıklar. Yol üstü alış-veriş yerlerinin sıradan birer parçası gibi görünen bu tahta işlemeler, bir anlamda bu yöredeki köylülerin büyük bölümünün yerleşim ve yaşam serüvenini anlatan simgeler…

Doğa Sporları
Bolu, başta kış sporları, dağcılık ve günübirlik doğa yürüyüşleri olmak üzere, rafting, yamaç paraşütü ve off road için de çeşitli alternatifler sunuyor.

Bolu merkeze yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alan Kartalkaya, Uludağ’dan sonra büyük şehirlere en yakın ikinci önemli kayak ve kış sporları merkezidir. Kartalkaya’nın farklı eğim ve zorluk derecelerindeki kayak pistlerinin Uludağ’dan daha uygun ve daha uzun olduğu biliniyor. Kartalkaya”da daha önce hiç kayak yapmamış olanlar için de ayrı, kolay pistler mevcut. Telesiyejler 5000 kişi kapasiteli ve otellerde konaklayanlar için ücretsiz. Kayak kiralama ve özel ders imkanları da bulunuyor.

Her mevsimi ayrı bir güzel olan Abant Gölü, doğa yürüyüşleri için ideal. Çam, köknar ve kayın ağaçlarıyla kaplı parkurlarda gölün etrafında yürüyüşler yapabilir, yine göl kenarında ata ve bisiklete de binebilirsiniz. Akyazı ilçesine bağlı, Dokurcun Köyü’nde yer alan Sülüklügöl de popüler bir doğa yürüyüşü parkuru. Bundan üç yüzyıl önce bir toprak kayması sonucu oluşan göl, içindeki taşlaşmış ağaç kütükleri ve etrafındaki rengarenk ağaçlarla eşsiz manzaralar sunuyor. Gerede ve Esentepe mesire yerleri de doğa yürüyüşleri için çok uygun. Süreleri ve zorluk dereceleri değişen çok çeşitli doğa yürüyüşü parkurlarının bulunduğu bu yörede, civardaki otellerden rehberlik hizmeti alınabiliyor. Şehir merkezine çok yakın olan Gölcük Gölü de kolay ve keyifli yürüyüş parkurlarına sahip.

Gerede’ye yaklaşık 150 kilometre mesafede yer alan Ilgaz Dağı, dağcılık ve kış sporları için sıkça tercih edilen yerlerden bir diğeri. Dağ, yazın da piknik ve doğa yürüyüşleri için çok elverişli…

Bolu’da ayrıca Büyük Melen Çayı’nda rafting yapılabiliyor. Düzce ve Akyazı arasındaki dağlarda ve yaylalarda off road için uygun parkurlar da mevcut.

Yamaç paraşütü için de Abant Milli Parkı yakınlarında, özellikle Örencik Yaylası etrafındaki tepelerde uygun kalkış alanları da mevcut.

Sağlık
Özel hastanenin bulunmadığı Bolu’nun şehir merkezinde sadece SSK Hastanesi bulunuyor. Devlet hastanesi daha önce şehrin merkezindeyken, çeşitli nedenlerden dolayı şehir merkezine 10 km. mesafeli bir yere taşınmış. Sık hareket eden toplu taşıma araçları sayesinde ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor.

Komşuları
Abant, Adapazarı, Akçakoca, Düzce, Ereğli

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -3 / 3 Şubat: -2 / 6 Mart: 2 / 12
Nisan: 5 / 18 Mayıs: 8 / 20 Haziran: 11 / 25
Temmuz: 13 / 27 Ağustos: 15 / 32 Eylül: 10 / 23
Ekim: 9 / 19 Kasım: 3 / 11 Aralık: 0 / 7
Çocuklarla Tatil
Yedigöller, Abant Gölü, Akkayalar, Kartalkaya gibi doğal güzellikleri sayesinde hatırı sayılır bir turist potansiyeline sahip olan Bolu’da bulunan oteller, çocuklu aileler için özel tarifeler uyguluyorlar. Otel bünyesinde çocukların yararlanabileceği eğlence alanlarının da bulunduğu Bolu’da otel haricinde çocukların yararlanabileceği özel bir eğlence merkezi bulunmuyor.

Kaplıca
Karacasu Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Bolu İline bağlı Karacasu belediye sınırları içinde bulunmaktadır.
» Ulaşım: Bolu şehir merkezine 5 km. mesafededir.
» Suyun Isısı: 44 derece
» PH Değeri: 6,3
» Özellikleri: Birkarbonatlı, Sülfatlı, Kalsiyumlu, Magnezyumlu, Karbondioksitli ve Florürlü bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve Banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, kalp ve kan dolaşımı, kadın, böbrek ve idrar yolu, karaciğer, safra kesesi, beslenme bozukluğu gibi hastalıklara olumlu etki yapar.
» Konaklama Tesisleri: Bolu Termal Otel, Küçük Kaplıca Otel

Kayak Merkezleri
BOLU – KARTALKAYA

Bolu-Kartalkaya’da iki adet otel bulunmaktadır. 9 adet teleski ile 2 adet telesiej tesisi mevcuttur. Oteller ve tesisler özel teşebbüse aittir. Mekanik tesislerin toplam taşıma kapasitesi saatte 4750 kişi/saat 13 adet pist vardır. En uzun pist 1400 metre Kar kalınlığı ortalama 250 cm.olmaktadır. Toplam yatak sayısı 1250 ile 1000 kişi kapasiteli iki adet restoran ve yüzme havuzu, diskotek, oyun salonu, snack bar mevcuttur. Kayak mevsimi Aralık-Nisan aylarıdır.