Burdurda Gezilecek Yerler

tarafından
832
Burdurda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Göller yöresi…”

Burdur, Akdeniz Bölgesinin batı kesiminde, göller yöresinde yer almaktadır. Bizans döneminde buraya POLYDORION denilmiştir. Bir iddiaya göre, Polydorion sözcüğü, önce “Polydor” olarak söylenmiş, daha sonra Burdur’a dönüşmüştür.İl toprakları, Batı Toros sıralarına kabaca uygun olarak, kuzeydoğuda göller yöresinden, güneybatıda da Teke yarımadasının iç kesimlerine değin 6887 km2’lik (göller hariç) bir alanda uzanır. Göl açısından da zengin olan ilde, faylarla sınırlanmış bir çukurda yer alan derin Burdur gölü ile onun güneybatısındaki Salda, Yarışlı gölleri ve karstik kökenli Kestel, Söğüt ve Gölhisar gölleri vardır.

Sezon
Burdur’da kara iklimine yakın akdeniz iklimi ağır basar. Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu arasında bir geçit alanı olması nedeniyle Burdur iklimi karakteristik bir özellik gösterir. Yazları sıcak, kışları soğuk geçen karasal bir iklimi vardır. Bu nedenle gitmek için en uygun mevsim İlkbahar ve Yaz mevsimidir. Burdur’da şimdiye kadar en düşük sıcaklık -16, en yüksek sıcaklık ise +39 derecedir.

Ulaşım
Burdur, Batı Akdeniz Bölgesinde Afyon ile Ege Bölgesi, Isparta ile İç Anadolu Bölgesine açılan karayolları bağlantılarını sağlayan çok önemli bir coğrafi konumdadır.Kütahya-Afyon üzerinden gelen karayolu Burdur’dan geçerek Antalya’ ya ulaşır.Bu yolda yük ve yolcu taşımacılığı oldukça yoğundur.İl hudutları içinde 553 km karayolu bulunmaktadır. Bunun 360 km .si devlet yolu, 193 km si ise il yoludur. İlde ulaşım birinci derecede karayolu ile yapılmaktadır. Burdur’un diğer illerle karayolu bağlantıları Afyonkarahisar, Konya, Antalya üzerinden olmaktadır. İstanbul – Burdur arası 602 km. dir. Ankara – Burdur arası uzaklık ise 423 km. dir.
Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler Burdurda Gezilecek Yerler
Yöre İçi Ulaşım
Ağlasun, Yeşilova, Bucak, Gölhisar, Karamanlı, Kemer ilçelerinden Burdur’a hergün ulaşım sağlanmaktadır. İnsuyu Mağarası, Salda Gölü ve Köroğlu Beli Orman İçi Dinlenme Yerleri, Aziziye Ormanları, Tymbrianassos, Sagalassos (Aglasun), Kremna (Çamlık) ve Kibyra (Gölhisar) Eskiçağ Kentleri, Burdur Ulucamisi, Divanbaba, Şeyh Sinan ve Taş (Tasdemir) Camileri, Baltaoğlu, Eskiyeni, Tabak Hamamları, Susuz Hanı ve İncir Kervansarayı ören yerlerine şehir merkezinden kalkan otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır

Tarih
Burdur, Şahkulu ayaklanması sırasında birkaç ay isyancıların elinde kalmıştır. 1839 yılında kentin ileri gelen ailelerinden olan Çelikpaşazadeler ile Çiloğulları arasında ayaklanmaya tanık olan Burdur, aynı yıl Konya-Karaman vilayetine bağlı Hamid (Isparta) sancağının bir kazası durumuna getirildi. 1852 yılında liva olan Burdur, 1867 yılında kaza, sonra tekrar sancak oldu. 1920 yılında bağımsız sancak olan Burdur, 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla birlikte il olmuştur. Hamidoğulları ülkesi Osmanlılara geçtikten ve Burdur kaza olduktan sonra kendi haline terk edilmiş ve önemini yitirmiştir. Osmanlılar döneminde Burdur’da devlet tarafından önemli sayılacak bir eser yapılmamıştır.

Gezilecek Yerler
Burdur’a 30 km. uzaklıkta bulunan Ağlasun ilçesinin 7 km.kuzeyindeki Akdağ’ın güneye bakan yamacında kurulmuştur. Antalya ve Isparta Bölgesini birbirine bağlayan eski yol, antik kentin içinden geçmektedir. Klasik Grek Çağında Psidia’nın başkentidir. Bölgede ki Cibrya antik kenti ise Burdur’a 108 km. uzaklıktadır. Gölhisar İlçesi’nin batısında orman içinde 3 tepecik üzerine kurulmuştur.Kale surlarında kullanılan çeşitli mermer ve taş bloklardan anlaşıldığına göre Klasik Grek Çağı’nda da burada bir şehrin mevcut olduğu ve Roma şehrinin bu yerleşme üzerine kurulduğudur. Bölgede ayrıca İnsuyu Mağarası da mutlaka görülmelidir. Burdur-Antalya karayolunun 12 km.sinde bulunan mağara 597 metre uzunluğuyla hayal dünyasına açılan bir pencere gibidir.Suyunun mide ve şeker hastalıklarını tedavi ettiği bilinmektedir.

Yeme İçme
Burdur Anadolu mutfağı olarak zengin yörelerimizden biridir. En fazla yenen yemekler,tarhana çorbasi,bulgur pilavı,ayran,soğanlı kazan eti veya pirinç pilavı üzerine kızarmış büyük parça çekme tabir edilen et,saç böreği veya et böreği, testi kebabı, su böreğidir. Burdur’a has yemekler arasinda Testi kebabı, Kabak tatlısı, Ceviz ezmesi sayılabilir.

Alışveriş
İl merkezinde bulunan Bakırcılar Çarşısı ‘nda çok sayıda bakır kap ve hediyelik eşya bulmak mümkündür. Yine il merkezindeki Osmanlı Dönemi sivil mimari örneklerinden Taşoda ve Çelikbaş Konakları görülmesi gereken yapılardandır. Yukarı Pazar Semtinde bulunan üreticilerde “Ceviz Ezmesi” olarak bilinen ile özgü tatlı çeşidi alınıp, tadılabilir ve akraba ve dostlara güvenle sunulabilecek tatlı niteliği taşımaktadır.Yine Burdur iline özgü “Burdur Şiş” olarak bilinen yemek çeşidi ildeki tüm restoran ve lokantalarda yenilebilir.

Doğa Sporları
İl merkezine 60 km. mesafede Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü 125 km2 lik yüzölçümü ve tatlı suyuyla her türlü su sporlarına elverişlidir. Ayrıca bölge kamping ve trekking için de uygundur. Ağlasun İlçesine giden yol üzerinde Yeşilbaşköy Kasabası yakınlarında bir çok “Canlı Alabalık” tesisi bulunmaktadır. Bölge aynı zamanda piknik alanı olarak da ziyaret edilmektedir.

Sağlık
Burdur iline 23 km. uzaklıkta, Yarıköy’dedir. Kayalar arasından üç kaynak olarak çıkar. Uzaktan kükürt kokusu duyulur. İçmeye ve banyoya elverişli değildir. Ancak, koklama ile, solunum yolları hastalarına tavsiye edilir. Suyun sıcaklığı 18 derecedir.
Ayrıca yine bölgedeki İnsuyu içmeleri Bikarbonat, kalsiyum ve brom ihtiva eden sulardır. Şeker, mide, bağırsak ve metabolizma bozukluklarına iyi gelmektedir. Burdur- Antalya yolu üzerindedir. Dolmuş seferleri yapılmaktadır.

Komşuları
Isparta, Antalya, Afyon, Denizli.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -2 / 5 Şubat: 0 / 8 Mart: 3 / 13
Nisan: 7 / 18 Mayıs: 9 / 23 Haziran: 14 / 29
Temmuz: 17 / 32 Ağustos: 19 / 35 Eylül: 13 / 27
Ekim: 9 / 21 Kasım: 3 / 12 Aralık: 1 / 10
Özel Günler
Atatürk’ün Burdur’a gelişi her yıl Burdur Çatal Pınar Mevkiinde 6 Mart tarihinde kutlanmaktadır. Yörede ayrıca çeşitli şenlikler düzenlenmektedir. Her Yıl Eylül ayının ilk haftası Koyun Yıkama Şenliği
Tefenni – Hasanpaşa Köyü’nde, 3-5 Eylül tarihlerinde ise Cumhuriyet meydanında Burdur Kültür ve Sanat Şenliği
düzenlenmektedir.