Bursada Gezilecek Yerler

tarafından
723
Bursada Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Yazarların ilham kaynağı yeşil Bursa”

Bir zamanlar Osmanlı’ya başkentlik yapan Bursa tarihine yakışır bir hızla gelişerek günümüz Türkiye’sinin en büyük kentlerinden biri haline geldi. Doğal güzellikleri, çevre bilincine sahip halkı, gün geçtikçe sayısı artan modern parklarıyla bir büyükşehir. Hem yaz, hem de kış turizmine hitab eden Bursa, iskender kebabıyla da ünlü. Çok büyük bir kayak merkezi olan Uludağ, İstanbul’a sadece 4.5 saat mesafede ve kuşkusuz Türkiye’nin kış aylarında en popüler
Sezon

Bursa hem yazın hem de kışın ziyaretçi alan büyük bir kenttir. Uludağ’da kış sezonu ilk kar yağışıyla başlayıp ilkbahar sonlarına kadar devam eder. Özellikle eğitim sezonuna ara verilen yarıyıl tatili Uludağ turizminin en işlek olduğu dönemdir. Bursa, Marmara Denizi’nin güneyi boyunca devam eden 165 km’lik bir de sahile sahiptir. Genellikle yerli ziyaretçilerin tercih ettiği Karacabey, Gemlik ve Mudanya yaz süresince hareketli sahilleri ile dikkat çeken yerlerdendir.
Ulaşım

İstanbul ile öteki kentler arasında önemli bir güzargah olmasından dolayı karayolu ulaşımı oldukça kolay. Bütün büyük otobüs firmalarının Bursa’ya hareket eden otobüsleri var. İstanbul – Bursa arası 243 km. Şehirlerarası otobüs firmaları bu yolu yaklaşık üç-üç buçuk saatte alıyor. Ankara-Bursa arası 382 km. Bu da yaklaşık dört-dört buçuk saat süren bir yol.

Bursa’ya denizyolundan da ulaşmak mümkün. İstanbul Yenikapı’dan binip Mudanya’ya gidebilirsiniz.
Mudanya’dan Bursa merkez yaklaşık yarım saat sürüyor. Topçular- Eskihisar feribotlarını kullanıp Yalova’ya bir saatte varabilir, oradan Bursa’ya devam edebilirsiniz. Üstelik bu yolculukta Gemlik’in
olağanüstü manzarasını izleme şansınız olur.

Seyahatinizde havayolunu da tercih edebilirsiniz. Bursa Yenişehir Havalimanı, her sezonda derli toplu. Konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz.
Yöre İçi Ulaşım

Bursa Otogarı’ndan kent içine 24 saat boyunca Belediye otobüsleri vardır. Kent içinde istediğiniz her yere belediye otobüsleri ve minübüslerle ulaşabilirsiniz. Bursa’nın şehir dışında kalan ilçe ve belediyelerine ise Batı ve Santral garajından kısa aralıklarla otobüs ve minübüsler hareker eder. Kent içindeki ulaşım son yıllarda yoğunlaşan alt yapı ve metro çalışmaları nedeniyle oldukça zor… Şehir giriş çıkışlarındaki tabelaları dikkatle takip etmezsiniz kendinizi bir anda ummadığınız bir güzergah üzerinde bulabilirsiniz.
Tarih

Bursa adı, kentin kurucusu olan Kral Prusias’tan gelmektedir. M.Ö. 7.yy’da bu bölgeye göç eden Bityn’ler buraya “Bithynia” adını vermişlerdir. M.Ö. 74’te Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine geçen Bithynia Roma’dan gönderilen Prusa eyalet valileri tarafından yönetilen bir Asya eyaleti haline gelmiştir.

Prusa(Bursa) 1204-1261 yılları arasında Nikaia(İznik)’a bağlanmış, genelde kale içerisinde kalmış, fazla büyüyememiştir. Selçuklu İmparatorluğu’nun zayıflayıp dağılmaya başlamasıyla kurulan Bursa 1350 yılında Osman Bey tarafından kuşatılmış, uzun süren kuşatmadan sonra 6 Nisan 1362’de Osmanbey’in oğlu Orhan Bey tarafından zapdedilmiştir. 1335 yılında başkent Bursa’ya taşınmış ve kentte büyük imar hareketleri yaşanmıştır.

Bursa’da Roma ve Bizans dönemlerinden günümüze ulaşabilmiş hiç bir yapı yok. Eski kenti çevreleyen
surların ilk olarak Bithynia’lılarca yapıldığı, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde ise onarılıp yeniden kullanıldığı düşünülüyor. Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk iki yüzyıllık döneminde diğer kentlere göre gelişmeler göstermiş, bir çok mimari yapıyla süslenmiş, devrinin tanınmış medreseleri
ile bilim aleminin merkezi olmuş.

Bursa gerek coğrafi konumu, gerekse var olan ticari potansiyeli ile 1900’lerin ikinci yarısından sonra hızlı bir gelişme göstermiştir.
Gezilecek Yerler

Bursa kent merkezine yapılmış “Kültürpark” Bursa’ya yakışır nitelikte… Çocuklarınızla birlikte Kültürpark’ın lunaparkında eğlenebilir, kiralayabileceğiniz bir kanoya binerek keyifli saatler geçirebilirsiniz. Gece eğlenmek için Kültürpark’ı tercih ettiyseniz, dikkat etmeniz gereken tek şey burada kaybolmamak…Yolları ve hangi giriş kapısından girdiğinizi unutmamaya çalışın. Eteklerinde Bursa’nın kurulduğu dağ olan Uludağ Bursa’ya varmadan karşınıza çıkacaktır. Yazın dahi zirvesi karlarla kaplı olabilen Uludağ tarihte, ilk hristiyanların inzivaya çekildiği noktalardan biriydi. Şimdilerde ise Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporlarının merkezi olan yöre, 1961 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Uludağ Türkiye’nin en önemli kış sporları merkezidir. Kayak tesislerinin yeterliliği ile konaklama imkanları Uludağ’ın vazgeçilmez bir tatil yöresi olmasını sağlamaktadır. Yeşil kuşak kapsamında; kente bol oksijen sağlamak, doğa ve şehir kültürünü birleştirmek, Bursa’ya yeni dinlenme ve spor alanları kazandırmak için 1995 yılında yapımına başlanan “Soğanlı Botanik Parkı” 24 Nisan 1998 tarihinde hizmete açılmıştır. “Bursa Zoo” ise Hayvanat Bahçesi olarak bir Avrupa şehrine yakışır niteliktedir. Dünya standartlarında projelendirilerek, 206.600 m2’lik bir alana kurulmuştur. Burayı gezerken çocukluğunuzun hayvanat bahçelerinin artık nasıl da değişiyor olduğuna hayret edeceksiniz. Bursa Zoo’da daha çok ülkemize özgü hayvanlardan oluşan 55 türden yaklaşık olarak 500 adet hayvana doğal ortamlarını aratmayacak şekilde yaşamaları için imkan verilmiştir. Bursa’ya gelmişken Tophane’deki kafelerden birinde, şehre karşı çay içmeyi unutmayın. Bursa’da mutlaka görmeniz gereken diğer yerler: Ulu Camii, Yeşil Türbe ve Koza Han.
Yeme İçme

Bursa’da tadına bakmanız gereken en önemli şey tabii ki ünlü iskender kebabıdır. Tadı damağınızda kalacak bir yemek için Bursa İskender Kebapçısı’nı tavsiye ederiz. Eski garaj karşısındaki Divan Lokantası ise diğer bir seçeneğiniz. Ayrıca Kafkas’ın meşhur Kestane şekerlerini denemelisiniz. Ziyaretinizi yaz aylarında gerçekleştiriyorsanız, Bursa’nın şeftalisini tatmanızı öneririz. Uludağ’a çıkarken yol üzerinde bulunan restoranlarda da kebap ve ızgara çeşitlerinin tadınan mutlaka bakmalısınız.
Alışveriş

Bursa bir tekstil şehri olmasının da katkısıyla son yıllarda adeta bir alışveriş merkezi haline gelmiştir. Modern ve büyük, bünyesinde her türlü alışveriş olanağının bulunduğu alışveriş merkezleri, şehrin girişinde yoğunlaşırken artık şehir merkezine de yayımıştır. Buralarda , bütçenize göre alışverişler yapabilir, sevdiklerinize Bursa hatırası hediyeler alabilirsiniz.
Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler Bursada Gezilecek Yerler
Sönmez Plaza, Kumluk Alışveriş Merkezi ve Zafer Plaza bizim tavsiye edebileceğimiz yerler arasında…Bursa’ya kadar gelmişken almadan dönmemeniz gereken şeyler ise havlu ve bornoz… Ayrıca halıcı ve kilimcileri de bol çeşitliliği ile göz alıyor.
Gece Hayatı

Bursa’da özellikle kış aylarında hareketli bir gece hayatı yaşanır. Arapşükrü’nün samimi ve sıcak barlarında, gece yarısına kadar alaturka eğlenceler yaşayabilir, geceyi bitiremediğinizi düşündüğünüzde ise Kültürpark’ın sabaha kadar açık discolarında güneşin ilk ışıklarına dek eğlenebilirsiniz. Ayrıca kış sezonunda Uludağ’daki barlarda, soğuk havaya inat sıcak geceler yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında iseniz, Kültürpark’ta bulunan Altın Ceylan, Garden Disco’yu mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Doğa Sporları

Bursa bütün kış sporlarını yapabileceğiniz olanağa ve potansiyele sahip. Uludağ Türkiye’nin en popüler kış turizmi merkezlerinden… Kayak sporlarından hoşlanıyorsanız, Uludağ’dan vazgeçmeniz zor. Tesislerinin güçlülüğü ve seçeneklerin fazlalığı tercih nedeni olabilir. Bahar ve yaz aylarında burada çim kayağı etkinlikleri de düzenleniyor. Uludağ’da kış turizmine yönelik spor malzemesi bulmanız da hiç sorun olmayacak.

Karacabey sahillerinde de deniz sporları yapılıyor. Bahar ve yaz ayları en popüler dönemler…Karacabey Boğazı’nda kano kiralayıp Marmara Denizi’ni keşfe çıkabilirsiniz. Teknelerle Avşa Adası’na da uğrayabilirsiniz. Bu bölgenin tek kötü yanı, denize girmenin yasak olması. Çevrede çok sayıda kamp alanı ve yazlık site var. Doğa yürüyüşleri Boğazköy’de çok yaygın. Uluabat Gölü ve çevresi balıkçılıkla ilgilenenleri çekiyor. Doğa aşıkları için de enfes manzarasıyla bir düşler diyarı gibi…
Sağlık

Bursa’da özellikle dikkat etmeniz gereken öncelikle Bursa”nın o meşhur havasıdır. Ilıman bir iklime sahip olmasına karşın aniden bastıran rüzgara ve ayaza hazırlıklı olmalısınız. Yazın dahi akşam üzerleri başlayan ayaz gece boyunca sürer. Güneşli başladığınız bir sabah burada yerini serin hatta soğuk bir akşamüstüye bırakabilir. Bursa’da Devlet hastanelerinin yanı sıra çok sayıda özel hastane ve poliklinik de bulunur.
Komşuları

Çanakkale, Bilecik, Balıkesir, Adapazarı, İzmit, Yalova

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: 0 / 6 Şubat: 2 / 9 Mart: 5 / 14
Nisan: 7 / 19 Mayıs: 10 / 23 Haziran: 15 / 28
Temmuz: 18 / 30 Ağustos: 19 / 34 Eylül: 14 / 25
Ekim: 12 / 21 Kasım: 5 / 13 Aralık: 4 / 11
Çocuklarla Tatil

Kışın çocuklarla yapılabilecek bir tatil için Uludağ en doğru seçim olsa gerek…Yarıyıl tatilinden faydalanarak çocuklarınızla birlikte eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz. Ayrıca kış sporlarına meraklı bir çocuğa sahipseniz burası onun için doğru yer. Artık her sene gelmek isteyecektir.

Bunun dışında çocuğunuz, kent içinde bulunan Kültürpark, Bursa Hayvanat Bahçesi ve son zamanlarda yaygınlaşan büyük parklar ve bu parklar içerisinde bulunan havuzlarda dilediği gibi eğlenecektir.
Kaplıca

Oylat Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Bursa iline bağlı İnegöl ilçesinin güneyindedir.
» Ulaşım: İnegöl şehir merkezine 27 km. uzaklıktadır.
» Suyun Isısı: 40°C Oylat Hamamı Kaynağı, 30,5°C -Sızı Suyu Kaynağı, 10°C -Göz Suyu Kaynağı
» PH Değeri: 7,26 Oylat Hamam Kaynağı, 7,18 Sızı Suyu Kaynağı, 3,04 Göz Suyu Kaynağı
» Özellikleri: Sülfat, bikarbonat, kalsiyum, Oylat Hamamı ve Sızı Suyu Kaynakları, Sülfat, hidrojen iyonu, demir, Göz Suyu Kaynağı
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
Tedavi Ettiği Hastalıklar: İçme kürleri, diürez kürlerde ve şişmanlıkta etkilidir, banyo kürlerinin sedatif özelliklerinden yararlanılır.
» Konaklama Tesisleri: Büyük Otel (220 Yatak), (L) Motel (210 Yatak)

Çekirge Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Bursa ilinin Çekirge mevkiindedir.
» Suyun Isısı: 47°C Vakıfbahçe Kaynağı, 58°C Karamustafa Kaynağı, 77°C -Kaynarca ve Yenikaplıca Kaynakları, 78°C Kükürtlü Hamam Kaynağı
» PH Değeri: 6,98 Vakıfbahçe Kaynağı, 6,60 Karamustafa Kaynağı, 6,78 Kaynarca ve Yenikaplıca Kaynakları, 6,44 Kükürtlü Hamam Kaynağı
» Özellikleri: Hipertermal , hipotonik, oligomitalik ve radyoaktif , Vakıfbahçe Kaynağı, Hipertermal , hipotonik, radyoaktif, Karamustafa Kaynağı, Hipertermal , hipotonik, Kaynarca, Yenikaplıca, Kükürtlü Hamam Kaynakları, Bikarbonat, sülfat, kalsiyum, magnezyum, Vakıfbahçe ve Karamustafa Kaynakları, Bikarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum,-Kaynarca ve Yenikaplıca kaynakları, Bikarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit, sülfür, Kükürtlü Hamam Kaynakları
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Banyo kürleri romatizmal sendromlar, hareket sisteminin diğer ağrılı hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, damar tıkanıkları, bronşiektazıler; içme – banyo kompoze kürleri karaciğer, safra yolları, hafif diabet, kriz devrelerinin dışında gut hastalığı, kanda fazla miktarda yağ birikintileri görülen şişmanlıklarda etkilidir.
» Konaklama Tesisleri: Anatolia Oteli ( 93 Oda, 192 Yatak), Büyük Yıldız Oteli ( 35 Oda, 68 Yatak), Hotel Kervansaray ( 211 Oda, 500 Yatak)
Armutlu Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Bursa İli, Armutlu ilçesinin kuzeyinde ve Armutlu Belediyesi mücavir sahası içinde yer almaktadır.
» Ulaşım: Armutlu il merkezine 2km. uzaklıktadır.
» Suyun Isısı: 57 derece
» PH Değeri: 6,2 – 6,5
» Özellikleri: Sülfatlı, Bikarbonatlı, Klorürlü, Kalsiyumlu, Sodyumlu ve Karbondioksitli bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, kalp ve kan dolaşımı, kadın, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel rahatsızlıklar, beslenme bozukluğu gibi hastalıklara olumlu etki yapar.
» Konaklama: 2 yıldızlı konaklama tesisi mevcuttur.
Kayak Merkezleri

BURSA – ULUDAĞ

Kamu kuruluşu niteliğinde 12 adet konaklama tesisi ile sektöre ait 15 adet otel bulunmaktadır. Bursa’ya 30 km. mesafede olup ulaşım taksi dolmuş, taksi, minübüs, teleferikle sağlanmaktadır. Pist sayısı 11 en uzun pist ise 2000 metre mekanik tesis sayısı 13 adet 7 adet telesiej ile 6 adet teleski tesisi toplam kapasite 10000 kişi/saat Kayak mevsimi Aralık-Mayıs 15 kadar. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait 2 adet kayak evi ile 2 adet telesiej tesisi bulunmaktadır.