Çay Demlemenin Püf Noktaları

tarafından
380
Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çok kolay gibi görünse de püf noktasına dikkat edilmediğinde lezzetini kolayca kaybedebilir. Hemen belirtmeliyim bir süre çay makinası tabir edilen hissiz ve soğuk aleti kullandıktan sonra aslıma döndüm. Demliğimi ocağımın üstüne koydum

Demlik porselen olmalı, deterjanla temizlendiyse çok iyi durulanmalıdır. Deterjan kalıntısı suyun kalitesini bozar ve dolayısıyla çayın kalitesini de bozar.

Çayın uygun şartlarda saklanması, nem ve koku almaması gerekir. Çayın demlenmeden önce ıslanmaması veya yıkanmaması çok önemlidir. Demliğin kuru olduğundan emin olmak gerekir.

Çayı demleyeceğiniz suyun fokurdamasının bitmesi de gereklidir. Fokurdama sona erdiğinde çayı demleyebilirsiniz. Suyu demliğe koyarken tek bir noktadan dökmelidir. Çayların hepsi ıslanmadan su üstüne doğru çıkar. Demlendikçe dibe çöker..

Kullanılan çay miktarı çok önemlidir. Çayı fazla koyduğunuzda acı olur. Bu durumda açık içseniz tadı olmaz, koyu içseniz genzi yakar
Çay demlediğiniz suyun kalitesi, çayın lezetini etkiler. Klor ve kreç miktarı az olmalıdır. Kaynak suyuyla yapılan çayın lezzeti çok güzel olur.

Daha önce demlediğiniz çaydan kalan suyu demlerken kullanmayın. Kaynadıktan sonra bekleyen su minerallerini kaybettiği için demleme yapmaya uygun değildir.

Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları Çay Demlemenin Püf Noktaları
Çay seçimi de çok önemlidir. Kaliteli ve katkısız çay kullanmak lazım, kaçak çay tabir edilen çaylarda katkı maddesi var ve uygun şartlarda saklanmadığı için ” Aflatoksin” maddesi içerebiliyor. Kaliteli bir çay seçmek, bergamot aromalı çaylardan biraz eklemek, çayı demledikten sonra demliğe 2-3 tane karanfil atmak lezzetli ve özel çaylar demlemenizi sağlar. Karanfil miktarı fazla olursa ve uzun süre beklerse çayı acılaştırır.

Siyah çay 5 dakika gibi bir sürede demlenir. Demlenen çay 30 dakika sonra acılaşmaya başlar. Saatlerce bekleyen ve acılaşan çayı tüketmek sağlık açısından zararlıdır. Kalan çayı ısıtarak tüketmek de uygun değildir…