Çorumda Gezilecek Yerler - Dolapadam - Teknoloji ve Aradığın Herşey

Çorumda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Hattuşaş yazılı kabartmaları ve yaşayan tarih..”

Çorum, tarihi ve kültürel açıdan günümüzden 7000 öncesine kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Karadeniz Bölgesinin İç Anadolu’ya açılan kapısı olan Çorum İli, Anadolu kültür mozaiği içerisinde eşsiz bir konuma sahiptir. Hitit uygarlığının yanısıra, her biri sanat şaheseri olan Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait; cami, köprü ve kalelerle süslü Çorum, yayları ve İncesu Kanyonu gibi doğal güzellikleri ile de görülmeye değer bir yerdir. Meşhur leblebisi, Osmancık ve Kargı’da üretilen kaliteli pirinçleri dünyaca tanınmaktadır.

Sezon
Çorum’da İç Anadolu’nun kara iklimi hakim olmakla birlikte, Karadeniz’ in yumuşatıcı etkisi bir dereceye kadar etkisini gösterir. Yaz aylarında kendisini hissettiren sıcak ve kurak havalar kış aylarında ise yerini şiddetli soğuklara bırakmaktadır. Ziyaret için en uygun mevsim bahar ve yaz aylarıdır.

Ulaşım
İstanbul – Çorum arası 614 km. dir. Ankara – Çorum arası 244 km. dir. Bir transit geçiş merkezi olan Çorum, Doğu Karadeniz ve Batı Anadolu bölgelerine açılan bir kapı konumundadır. İl’de ulaşım karayolu ile yapılmaktadır. Çorum-Ankara bağlantısı Doğu Karadeniz illerini de Ankara’ya ulaştıran tek bağlantıdır. Fakat tek şeritli olan bu yol oldukça bakımsızdır.

Tarih
Eski ve köklü bir kültür yapısına sahip olan Çorum birçok medeniyetlere beşiklik etmiştir. Tarihi paleolitik devre kadar uzanan ilde, M.Ö. 4000’li yıllardan itibaren aralıksız iskan edildiği görülür. Çorum, pekçok uygarlıkların kalıntısını saklayan açık hava müzesi durumundadır. Anadolu’nun yerli kültür sanat geleneğini devam ettiren kentin en önemli Turizm merkezi Hititlere başkentlik yapmış olan BOĞAZKÖY’dür. İlin Kültür ve Turizm yönünden odak noktasını oluşturan Boğazköy ve Hititlere ait diğer kent kalıntıları ile tarihi yapılar turizmi canlı tutan etkenlerdir.
Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler Çorumda Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler
Alacahöyük, Çorum’un 45 km. güneyinde, Alaca İlçesi’nin 17 km. kuzeybatısında yer almakta olup, Boğazköy’e 34, Ankara’ya ise 210 km. uzaklıktaki Alacahöyük Köyü yerleşim alanı içerisindedir. Höyük, bilim alemine ilk kez 1835 yılında W.C. Hamilton tarafından tanıtılmış olup, bu yıllardan itibaren höyük Orta Anadolu’yu ziyaret eden bilginlerin uğrak yeri olmuştur.
Boğazköy (Hattuşaş) örenyeri, Çorum İli’nin 82 km. güneybatısında yer almakta olup Ankara’ya uzaklığı ise 208 km’dir. Hitit devletinin eski çekirdek bölgesinin merkezinde bulunan Boğazköy (Hattuşaş) örenyeri Budaközü Çayı vadisinin güney ucunda, ovadan 300 m. yükseklikteki sayısız kaya kütleleri ve dağ yamaçlarının bölünmesiyle çevrili olarak kuzey ve batıda derin yamaçlarla sınırlandırılmıştır. Şehir kuzeye doğru açık olup kuzey kısmı dışında diğer kısımları surla çevrilidir.

Yeme İçme
Leblebisi ile ünlü olan Çorum, yöresel yemekler bakımından oldukça zengindir. İlin özgün yemekleri arasında Mayalı, (Saç Mayalısı, Tava Mayalısı), Yanıç, Cızlak, Kömbe, Oğmaç, Hingal, Haşhaşlı Çörek, Borhani (Hamurlu, Yumurtalı, Mantarlı) Helise, Çullama, Madımak, Tirit, İskilip Dolması, Keşkek, Kara Çuval Helvası, Hedik, Teltel, Has Baklava sayılabilir.

Alışveriş
Çorum ilinden alınabileceklerin başında, şehrin sembollerinden olan, Çorum leblebisi ve bakır hediyelik eşya gelmektedir. İskilip’te ağaç oyma işleri, Alaca Büyük Camili Köyünde kilim, Ortaköy İlçesi Karahacip beldesinde kilim, heybe, patik, çorap ve el örgü ürünlerini bulmak mümkündür. Ayrıca Kargı’da üretilen pirinçler de, farklı lezzetleriyle mutlaka tadılması önerilen ürünlerdendir.

Doğa Sporları
Kent içerisinde düzenlenen özel turlarla günübirlik gezilere katılmak mümkün. Şehirdeki birçok kaplıcadan birine giderek, hem tarihin hem de suyun doğal temizliğinin kesişimindeki zevki tadabilirsiniz. Kuşçaçimeni Yaylası’nda yaz aylarında kamp yapılabiliyor. Fotoğraf çekmeyi sevenlerin, makinalarını yanlarından ayırmamalarını öneririz.

Sağlık
Beke Kaplıcaları (Figani) Mecitözü ilçesi, Figani Köyü’ndedir. Mecitözü’ne 16 km., Çorum’a da 48 km. uzaklıktadır. Hititler ve Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar dönemlerinde işletilmiştir. Bikarbonatlı, sodyumlu sulardandır. Mide, bağırsak, böbrek rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları için etkin şifa verir. Su sıcaklığı 35°C dir.

Komşuları
Amasya, Çankırı, Kastamonu, Yozgat.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -7 / 1 Şubat: -5 / 4 Mart: 1 / 13
Nisan: 4 / 19 Mayıs: 7 / 22 Haziran: 11 / 28
Temmuz: 11 / 29 Ağustos: 14 / 34 Eylül: 9 / 25
Ekim: 7 / 19 Kasım: 0 / 10 Aralık: -2 / 8
Özel Günler
Uluslararası Hitit Fuarı ve Festivali Çorum merkezinde
1981 yılından bugüne 8 Gün süre ile kutlanır. Kültür ve Tanıtım Festivali Bayat da, 15 Temmuz tarihinde 1 hafta süre ile, Lahana Festivali Sungurlu – Demirşeyh Beldesi’nde Eylül ayı içinde 1 gün süre ile kutlanır. Geleneksel Sungurlu Festivali Sungurlu da, 28 -29 Eylül

You may also like...

2 Responses

  1. kerem dedi ki:

    çorumda gezilecek yer resimleri en alt sol köşede konuyla alakasız ,muhtemelen cinayete kurban gitmiş insanların resimleri var.

    • Dolap Adam dedi ki:

      İlginiz ,alakanız ve dikkatiniz için teşekkürler. Görsel resimler yeniden güncellenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir