Diyarbakırda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Doğu’da bir masal prensesi”

Daha önce hiç gitmediyseniz, Diyarbakır’ı, özellikle de günümüzün Diyarbakır’ını gözünüzde canlandıramayabilirsiniz. Diyarbakır bugünkü gelişim hızıyla, Türkiye’nin dördüncü büyük kenti olmaya aday. Kültürel ve tarihi bir dokuyla kucaklaşmak isteyenler için mükemmel bir tatil olanağı sunan bu güzel kentimizi; masallar ve efsaneler diyarını görmeden geçmemek gerek…
Sezon

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Diyarbakır’ı ilkbahar ve sonbaharda ziyaret etmenizi öneririz. İlkbaharda şiirsel bir güzelliğe bürünür bu masallar ülkesi. Güneşin batışını izlemeye doyamazsınız. Kültürel geziler ve etkinlikler bu dönemde sıklaşır, tatlı bir rüzgar peşinizde dolaşmaya başlar. Sonbahar ve ilkbaharda Dicle’yi izleyen karayolunda doğayla içiçe gezilere çıkabilirsiniz. Civardaki Hasankeyf gibi büyük değerleri de görmenizi tavsiye ederiz
Ulaşım

Diyarbakır’a İstanbul, İzmir ve ya Ankara’dan ulaşmak için en ideal araç uçak. Kentin havaalanı hem modern hem de şehir merkezine çok yakın. Diyarbakır’a çevre illerden düzenli otobüs seferleri de mevcut. Tabii, yaz aylarında sıcaklık çok yükseldiğinden karayolu ulaşımı epey zorlaşıyor. 1935’te kurulan demiryolu, Diyarbakır’a ulaşmak için kullanılan hesaplı yollardan biri…
Tarih

Diyarbakır’ın tarihi M.Ö. 3000’li yıllara dayanıyor. Yukarı Dicle bölgesine yerleşen Hurriler, bugünkü Diyarbakır topraklarında yerleşim merkezi kurdular. Hurri Krallığı daha sonra yerini Mitanni Krallığı’na bıraktı. Daha sonra bölgeye sırasıyla Asurlular, Urartular, İskitler, Medler, Persler ve Büyük İskender egemen oldu. M.Ö. 69 yılında bölgeyi ele geçiren Romalılar, M.S. 300’lü yıllarda yerlerini Bizans’a bıraktı. Bölgede sürekli savaşlar meydana geldiğinden, Bizanslılar kenti, bugün de bir kısmı görülebilen, surlarla kuşattılar. M.S. 369 yılında İslam Orduları kenti ele geçirdi. Savaşta şehit düşen şahabeler, İç Kale Camii’ndeki kabristana defnedildi. Selçuklular ve Beylikler bölgeye egemen olabilmek için sürekli mücadele ettiler. Timur da kısa bir süre Diyarbakır’a egemen oldu. Diyarbakır, 16. yüzyıla kadar Akkoyunlular’ın denetiminde kaldı. Aynı yüzyılda kenti ele geçiren Safaviler, büyük bir kıyım yaptılar. Osmanlı egemenliği 18.yüzyılda Yavuz Sultan Selim döneminde başladı. Diyarbakır halkı, Osmanlı’ya bağlanmak için Şah İsmail’e karşı ayaklandı.
Gezilecek Yerler

Anadolu’nun en eski camisi Ulu Camii, Artuk, Selçuk ve Akkoyunlu mimarilerinin özelliklerini taşır. Türk-İslam yapıtlarının günümüze kalan en nadide temsilcilerindendir. Kale Camii, 12. yüzyıldan kalmıştır.

Artukoğulları’ndan kalma Mesudiye ve Zinciriye Medreseleri, mimari yapısı ve taşıdıklan kitabeleriyle önem taşımaktadır. Anadolu’da en eski kitabelerin bulunduğu kent, Diyarbakır’dır. Abbasi halifesi El-Muktedir’in adını taşıyan H 297/M. 909 yılından kalma küfi 7 kitabeyi Diyarbakır surlarında okumak mümkündür. Dağkapısı ile Mardin kapısı burçlarının dışını süsleyen bu kitabeler eşsizdir. Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan oğlu Melikşah’ın yaptırdığı burçlardan dördünün ve Ulu Camii’nin batı kanadının çiçekli küfi kitabelerini, Sultan Tutuş’un adını taşıyan bir sur onarım kitabesini Türkiye’de yalnız Diyarbakır’da görmek mümkündür.
Yeme İçme

Diyarbakır halkı çok ikramkardır. Hemen her dükkanda size çay ya da yiyecek ikram ederler. Hele bir de kentlerini beğendiğinizi duyarlarsa, gözlerindeki sevinci hemen fark edersiniz.

Yemek konusunda pek çok seçeneğiniz var. Dicle kıyısında, balık yemeniz mümkün. Ama kent içindeyseniz, meşhur ciğer tavacıyı mutlaka ziyaret edin. Et yemekleri Güney Doğu Anadolu’nun spesiyali… Izgaralar, kebaplar farklı pişiyor. Pilav seviyorsanız, yaşadınız. Diyarbakır mutfağı, Arap ve Acem mutfağı gelenekleriyle de birleşmiş İpek Yolu üzerindeki kent kültürel alışverişten nasibini almış. Irak kökenli yemekler içinde “metruke”yi sorun… Kimi ev hanımları pişiriyor bu yemeği. Tavuk ya da sığır eti parçaları güzelce kızartılıyor. Üzerine domates soslu pilav, tenceredeki kalıbıyla ters çevrilmek suretiyle dökülüyor. Pasta gibi görünen yemek, kızarmış patlıcan parçaları ve domateslerle süsleniyor. Görünümü öyle güzel ki, kaşığınızı daldırmaya çekiniyorsunuz.
Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler Diyarbakırda Gezilecek Yerler
Diyarbakır’ın bir başka spesiyalitesi de kadayıfı…Fıstıklı tel kadayıf ağzınızda eriyor. Kaleiçi’nde çok sayıda pastane var. Rahat rahat oturup yörenin özgün tatlılarının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca nefis kokulu çaylar, buz gibi ayran önerilecek içecekler. Rakının yanında Güney Doğu Anaoldu’nun leziz mezelerini tatmak isteyenler Gazeteciler Cemiyeti gibi mekanlara uğrayabilir.

Pembe pekmezli hamur tatlısı, yöreye has kadayıfı, lavaşı ve pidesinin tadına doyamazsınız.
Diyarbakır’da tabağınızda yemek bırakmayın, aşçılar çok alınır. Ama tabaklar tepeleme dolu gelir. Bu nedenle porsiyon seçimlerinde dikkat edin. Et yemeklerinde bir Diyarbakır porsiyonu, genel geçer İstanbul porsiyonunun genellikle iki katıdır.

Güney Doğu Anadolu mutfağının Diyarbakır’da sıkça bulabileceğiniz spesiyaliteleri arasında şunlar vardır: Kaburga dolması, babakanuç, içli köfte, çiğ köfte, efe sarması, irmik tatlısı…
Gece Hayatı

Diyarbakır’ın gece hayatı merkezleri Dedeman Oteli, tarihi Kervansaray Otel, Gazi Köşkü ve Gazeteciler Cemiyeti. Ayrıca surların yakınında pek çok çay bahçesi var. Yaz aylarında serinleyip çay içebileceğiniz bu şirin bahçelerin yanı sıra, restore edilen Gazi Köşkü civarında yemekli toplantılar için çok uygun lokantalar da bulabilirsiniz. Üniversite yakınındaki gölet çevresinde de geç saatlere kadar oturabileceğiniz içkili restoranlar bulabilirsiniz.
Doğa Sporları

Diyarbakır içinde fazla spor olanağı yok. Yalnız futbol çok ilerlemiş durumda. Gençlik Müdürlüğü ve üniversitenin spor alanında çalışmaları var. Gençlik kampları düzenleniyor. Ama henüz doğayla iç içe spor olanakları fazlaca geliştirilmemiş.
Sağlık

Karasal iklime özel yaz sıcaklarında dikkat etmeniz şart. Diyarbakır Doğu illerinin sağlık hizmeti konusunda en gelişkinlerinden biri. Devlet hastanesinin ve SSK hastanesinin yanı sıra bir çok özel kuruluş da sağlık hizmetini eksiksiz olarak veriyor.
Komşuları

Batman, Hasankeyf, Urfa, Mardin

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -3 / 4 Şubat: 0 / 8 Mart: 3 / 16
Nisan: 8 / 20 Mayıs: 10 / 27 Haziran: 16 / 36
Temmuz: 21 / 37 Ağustos: 22 / 40 Eylül: 16 / 32
Ekim: 11 / 25 Kasım: 2 / 15 Aralık: 0 / 12
Çocuklarla Tatil

Çocuklarla Diyarbakır’da kalmak, tarihi yerleri gezmek gerçek bir keyif olabilir. Özellikle yaz sıcaklarına denk düşmediyseniz… Diyarbakır’ın 2001’de başlayan ve her yıl düzenlenecek olan bir çocuk festivali var. Belediyenin düzenlediği festival kapsamında çocuk filmleri gösteriliyor, kukla tiyatrosu yapılıyor, konserler veriliyor, çocuklara yönelik resim atölyeleri açılıyor.
Kaplıca

Çermik Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Diyarbakır-Çermik ilçe merkezinin doğusunda yer alır.
» Suyun Isısı: 48 derece
» PH Değeri: 6,3
» Özellikleri: Bikarbonatlı, Klorürlü, Karbondioksitli, Hidrojen Sülfürlü ve kısmen radyoaktif bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, deri, solunum yolu, kadın, eklem ve kireçlenme gibi hastalıklara olumlu etki yapar.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir