Elazığda Gezilecek Yerler

tarafından
459
Elazığda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Doğu’nun barajlarla çevrili yarımadası…”

Eski tarihi ile birlikte zengin ve geniş bir kültür yapısına sahip olan Elazığ, bu özelliğini bozmadan günümüze kadar gelmiş nadir şehirlerden birisidir. Keban barajı, Hazar gölü tarihi Harput kenti, Hazar baba Kayak Merkezi, kaplıcası ve mesire yerleri ile büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Ayrıca Turk turizmi içerisinde her türlü yeniliğe ve gelişmeye cevap verebilecek bir altyapısı olduğundan yörenin önemli bir merkezidir.

Ulaşım
Batıdan gelen karayollarını, doğunun çeşitli illerine bir yelpaze gibi bağlayan Elazığ, bu bölgenin önemli bir ulaşım merkezidir. İstanbul, Ankara yönünden, ya da bu illerin çevresindeki bölgelerden otobüsle ve özel araçla gelecekler için, İstanbul-Ankara-Kayseri-Malatya karayolunu takip ederek, Malatya’ ya geldikten sonra Malatya Arapkir Karayolu takip ederek Feribot Yazan Karayoluna dönmek suretiyle Feribota ulaşabilirler. Feribot ile 3-5 dakikalık yolculuktan sonra 10 km lik kara yolu ile ilçeye ulaşılabilir. İstanbul – Elazığ arası 1214 km. Ankara – Elazığ arası 761 km. dir.

Tarih
Elazığ’ın yerleşim yeri olarak tarihi yeni olmakla beraber bölgenin tarihi oldukça eskidir. Tarihi kaynaklara göre Harput’un en eski sakinleri M.Ö. 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu’ya yerleşen Hurrilerdir. Yine tarihi kayıtlara göre Hurrilerden sonra bölgenin Hitit hakimiyeti altına girdiğini görmekteyiz. Çok uzun sürmeyen Hitit hakimiyetinden sonra M.Ö. 9. Asırdan itibaren Doğu Anadolu’da devlet kuran Urartular Harput’ta uzun süre hüküm sürmüştür. Bugün bile tarihi heybetiyle ayakta duran Harput Kalesi Urartu devrinin izlerini taşımaktadır. Kale’de kaya içine oyulmuş merdivenler, tünel ve hücrelerle su yolu bulunduğu tespit edilmiştir. M.Ö. 9. Asırdan beri bu kalesiyle müstahkem mevkii olarak bilinen Harput, en az 4000 yıllık bir maziye sahip bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler
Buzluk Mağaraları tarihi Harput beldesinin kuzeydoğusunda Elazığ’a 11 km. uzaklıktadır. Buzluk mağarası, jeomorfolojik yapısı nedeniyle burada gerçekleşen klimatolojik şartlar ve hava sirkülasyonu özelliğinden dolayı yaz ayları içinde doğal olarak tabakalar, sarkıt ve dikitler halinde hatta bazı kısımlarında bal peteğini andıran buz tabakaları oluşturmaktadır. Kış aylarında ise tam tersine sıcak hava oluşmaktadır. Mağaranın tarihinin, Harput’un tarihi kadar eski olduğu, Harput’un ilk sahipleri olan Urartular dönemine kadar uzandığı salnamelerden bilinmektedir. Harput mesire yeri; Elazığ’a 5 km. uzaklıktaki tarihi Harput kentindedir. Bir açık hava müzesi görünümünde olan ve hemen hemen her dönemden kalma tarihi eserlerin bulunması, dini turizm, kaplıca turizmi için de tercih edilen Harput mesiresi, bağlık ve bahçelik oluşu, temiz havası ve gelenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılanabilmesi nedeniyle Elazığ ve çevre halkının günübirlik gidebildikleri önemli mesire yerlerinden biridir.
Ayrıca Hazar Gölünün çevresinde kamu kurum ve kuruluşlarına ait kamp ve dinlenme tesisleri ile muhtelif yerlerinde halka açık kamp yerleri bulunmaktadır.

Yeme İçme
Elazığ- Harput Mutfağı yörenin özelliklerine bağlı olarak çok büyük çeşitlilik ve zenginlik gösterir. İlin kendine has ve kendi ismiyle anılan çeşitli yemekleri vardır. Bu yemekler ülkemizin birçok yöresinde de Elazığ yemeği olarak yapılmaktadır. Geleneksel Elazığ (Harput) mutfak kültürü, Türk mutfak kültürünün izlerini taşır.Sofra adabından yemek çeşitlerine kadar halen geleneksel özelliklerini koruyabilen Elazığ mutfağında; tutmaç, umaç, aşı anamaşı, kara kavurma gibi yemekler halen varlığını sürdürmektedir.
Kış mevsimi için yapılan hazırlıkların başında taze meyve ve sebzelerin hemen hepsinin kurutulması gelir. Turşu ve salamura yapılır, şehriye ve erişte kesilir, kurut ve tarhana hazırlanır; tandır ekmeği yapılır; kavurma hazırlanır, orcik, pestil, tutunu yapılır.
Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler Elazığda Gezilecek Yerler
Alışveriş
Yörede üretilen üzümlerden yapılan Buzbağ Şarabı almadan, Orcik ve pestil ile çedene kahvesi almadan dönmeyin.

Doğa Sporları
İlin Sivrice ilçesi , Güney Köyü, Hacıbey mevkiinde faaliyette bulunan Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli Tur-Pol Turistik Tesisleri bünyesinde 300 araç , 200 çadır, 50 karavan kapasiteli, yine Gezin Belediyesine ait Plajköy Gazino ve Dinlenme Tesisleri bünyesinde 20 araç kapasiteli ve çok sayıda çadır kurmaya elverişli kamp yeri ile Elazığ Belediyesine ait Kampta 200 araç, 100 çadır kapasiteli kamp yerinin yanı sıra Hazar Gölü kıyısında halka açık yörelerde , Keban Baraj Gölü kıyılarında ve Cip Barajı mesire yerinde kamp yapma imkanı mevcuttur. Özellikle Hazar Gölü kıyısında bulunan kamp yerlerinde yılın Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Çadır kurarak dinlenenlerin sayısı oldukça artmakta ve burada tatil yapanlara çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Fırat Nehri ve Keban Barajının yapılması ile oluşan baraj gölünde yaklaşık 20’den fazla balık türünün bulunduğu bilinmekte olup, Bu balık çeşitleri arasında en fazla beğenilen ve avlanan Aynalı Sazan balığıdır. Yörede su sporları, doğa yürüyüşleri yapılmaktadır.

Sağlık
Karakoçan İlçesine 18 km. uzaklıkta bulunan Kolan Kaplıcası Peri Çayının güney kıyısındadır. Saniyede 5 litre kaynayan suyun sıcaklığı 60 o C dir. İçmece ve su banyosu şeklinde kullanılmaktadır. Kaplıca suyunun özellikle mide, bağırsak, karaciğer, safrakesesi, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları ve romatizmal hastalıklara olumlu etki yapmaktadır. Mürüdü Suyu (Sarılık Çeşmesi); Elazığ’a 7 km. uzaklıkta ve kuzeyinde bulunan, çevresi bağlık ve bahçelik olan bir yerde kaynayan Mürüdü Suyu bir çeşmeden akmaktadır. Suyunun soğuk, kireçli ve karbonhidratlı oluşu nedeniyle birçok hastalığın yanısıra özellikle sarılık hastalığına iyi gelmektedir.
Yurtbaşı (Hoğu) Maden Suyu: Elazığ’a 19 km. uzaklıkta ve Yurtbaşı beldesinin yakınlarında bulunan su, birçok gözeden oluşmuştur. Maden suyunun sıcaklığı 17.5 C olup, saniyede 1 litre akmaktadır. Özellikle böbrek, İdrar yolları ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir. Özel bir kuruluş tarafından işletilen içmecenin yol, elektrik v.b. altyapıları yaptırılmıştır.

Komşuları
Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Malatya.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: – 5 / 2 Şubat: -1 / 7 Mart: 1 /14
Nisan: 7 / 19 Mayıs: 9 / 25 Haziran: 14 / 34
Temmuz: 17 / 35 Ağustos: 19 / 38 Eylül: 12 / 29
Ekim: 8 / 23 Kasım: 1 / 12 Aralık: 0 / 7
Kayak Merkezleri
Hazar Baba Kayak Merkezi, Elazığ’ın güneydoğusundaki Sivrice ilçesine 6 km. uzaklıkta, Hazar Gölü kıyısında ve 2230 m. yüksekliğinde olan Hazar baba Dağının zirvesindedir. Elazığ havaalanına 25 km. mesafedeki kayak merkezi 1999 yılında faaliyete geçmiştir.
Elazığ yöresi karasal iklim kuşağında olmasına rağmen kayak merkezi Keban baraj gölü ve Hazar gölünün etkisi altındadır. Tesislerde kayak evi ve kafeterya olmak üzere 2 bina vardır. kayak evine gelen günübirlikçilere kayak takımları sağlanmakta, kafeteryasında yeme içme imkanı sunulmaktadır.