Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları

tarafından
509
Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları

Karıncaların evinizde olmasına sebep olabilecek en önemli üç neden yiyecek, nem ve bitkilerdir.

Yiyecek: Karıncaların şekerli yiyeceklere olan düşkünlüğünü bilmeyenimiz yoktur. Bu nedenle, yerlerde şekerli yiyeceklerin ve diğer yiyecek maddelerinin bulunmaması ve temiz tutulması çok önemlidir. Hijyenik ortam özellikle mutfakta çok önemlidir ve evinizi karıncalar için çekici kılmayı önlemenin en temel yollarından da biridir. Benzer şekilde, çöp kovalarının ağızları her zaman kapalı tutulmalıdır ve çöpler sık sık dışarı çıkarılıp, dökülmelidir. Bu iki alışkanlık, karıncaları evinizden uzak tutmada büyük bir etki yaratabilir.

Nem: Karıncaların çoğu tatlı yiyecekleri ve diğer böcekleri yemekten hoşlansa da, karıncalar aynı zamanda nemli ve su kaynaklarına yakın yerlere yuvalarını yapmak isterler. Türkiye’de bulunan en yaygın tip karıncalar olan “Küçük Siyah Karıncalar”, özelikle yuvalarını iç alanlarda mutfak ve banyo gibi yerlerde, dış alanlarda ise, nemli, çürümüş veya devrilmiş ağaçlara yaparlar. Bu nedenle, karıncalar yuva yapmak için kendilerine iyi bir yer ararlarken de, hedeflerine nemli ve rutubetli evleri alırlar.
Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları Evdeki Karıncalardan Kurtulmanın Yolları
Bitkiler: Evinizin yakınındaki bitkiler karıncaların kolaylıkla içeri girmesine olanak sağlarlar. Çünkü karıncalar ve böcekler, bitkileri evinize girmek için bir köprü olarak kullanabilirler. Aynı zamanda, evinizin yanındaki bitkiler, nemi evin dış cephe kaplaması içinde tutarlar ve bildiğimiz gibi karıncalar nemli bölgeleri çok severler. Bitkiler mümkün olduğu kadar evden uzakta olmalıdır. En iyi sonucu almak için, toprak ile evinizin dış cephesi arasında bir sınır oluşturmanız faydalı olacaktır.

Tüm önlemleri almanıza rağmen karıncalar yine de terk etmiyorsa evinizi yapabilecekleriniz şunlar;

Yuvanın kaynağını tespit edip silikonla kapatın ve bir sonraki yuva çıkışlarını sizden uzağa yapmaları için dua edin.

Eğer yuva evinizde değilse ve evinizi yalnızca otoban olarak kullanıyorlarsa evinize girdikleri yol üzerine tuz, bebek pudrası ya da tebeşir gibi beyaz bir tozla çizgi çekin. Bu, yollarını değiştirmelerini sağlayacaktır. Ama yeni yollarının yine evinizden geçmeyeceğinin garantisi yoktur.

Yer silme suyunuza sirke, nane esansı, ezilmiş karanfil, defne yağı gibi esanslar ekleyerek evinizden uzaklaşmalarını sağlayabilirsiniz. Evinizi sık sık siliyorsanız işinize yarayacak bir yöntemdir.

Yine evin kenar köşesine defne yaprakları bırakmak da karıncaları kaçıran bir yöntemdir.

Karınca yuvasının çıkışına ekmek mayası koymak da yollarını değiştirmelerini sağlayabilir.

Eğer mutfak tezgahınıza dadandıysalar tezgahın üzerinde kullanılmış naneli çay poşeti, salatalık kabuğu gibi hoşlanmadıkları kokulu yiyecekler bırakmak işe yarayacaktır.

Karıncaların bol olduğu alanlarda birkaç gece boyunca ışığı açık bırakın. Işık değişikliği karıncaları kaçıracaktır.

Geçenlerde yabancı bir sitede farklı bir yöntem gördüm ama bana çok canice geldi. Yine de kullanmak isteyenleriniz olur diye yazıyoruz. Karıncaların gezindikleri bölgeye nişasta serpin ve karıncaların gezindikçe nişastaya bulanmalarını bekleyin. Tamamen bulandıklarını gördükten sonra üzerlerine sprey şişesi ile su sıkın. Islanan nişasta çamur olup ardından katılaşıyormuş ve hareketsiz kalan karıncalar ölüyormuş.