Giresunda Gezilecek Yerler

tarafından
622
Giresunda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Kiraz ve Fındık diyarı…”

Kirazın anayurdu Giresun dur. Bu nedenle ismini de Yunanca kiraz anlamına gelen Kereasus veya Keresea kelimelerinden alınmıştır. Kiraz Giresun da önemini büyük ölçüde yitirmiş olup, yerini artık fındığa bırakmıştır.
Giresun Doğu Karadeniz Bölgesinde M.Ö. 8. yy da kurulmuş koloni bir kenttir. Konumu kültürel değerleri tarihi eserleri ile eşsiz güzelliklere sahip bir ildir.
Giresun bir sahil kenti olması nedeniyle turizm açısından fazlasıyla artan bir öneme sahiptir.

Sezon
Giresun Dağlarının kıyıya paralel olarak uzanışı, il toprakları üzerinde iki farklı iklim bölgesi oluşmasına neden olmuştur. Karadeniz kıyılarında ılık ve yağışlı iklim sürer. En çok yağış, ekim ve Kasım en az yağış ise Mayıs ve Haziran aylarında görülür. Deniz en yüksek sıcaklık değerine Temmuz ve Ağustos aylarında ulaşır. Bu sebeple yaz ve bahar aylarında Giresun bir başka güzel olur.
Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler Giresunda Gezilecek Yerler
Ulaşım
Giresun ilinde ulaşım sahil kesiminden geçen 010 nolu Devlet Karayolu ile sağlanmaktadır. İlde hava ulaşımı mevcut değildir en yakın havaalanı 120 km. mesafedeki Trabzon havaalanı dır. İstanbul – Giresun arası mesafe 942 km. dir. Ankara – Giresun arası ise 626 km. dir.

Tarih
Giresun üzerinde çok az arkeolojik araştırma yapılmıştır. Miletliler tarafından M.Ö. VIII.yy da bir koloni kent olarak kurulmuştur. Aynı yıllarda Doğu Karadenizde kurulan 5 büyük koloniden birisidir. Şehrin ilk kuruluş yeri batlama deresi ağzındaki Çıtlakkale dir ve bu dönemde Kerasus adıyla anılmıştır.
Giresun M.Ö.183 yılında Pantos hakimiyetine geçti. Pantos kralı 1. Phamakes şehri şimdiki kale ve çevresinde yeniden kurdu. Giresun bu yıllarda Pharnakia olarak anıldı. M.Ö. 63 yılında Roma hakimiyetine giren şehir, 1204 tarihinde Trabzon Rum imparatorluğuna bağlandı. 1461 yılında ise Osmanlı İmparatorluğuna katıldı. 1923 yılında il oldu.

Gezilecek Yerler
Giresun şehir merkezinde gezeceğiniz en önemli yer Giresun kalesidir. Şehrin tam ortasında yükselen kale aynı zamanda çok ünlü bir mesire yeridir. İçinde sur ve tapınak kalıntıları, mağaralar bulunur. Aynı zamanda şehitlik vardır. Kalenin hemen altında müze bulunmaktadır. 18.yy dan kalma eski bir Rus ortodoks klisesinin restore edilmesinden sonra müze olarak açılmıştır. Yöreden toplanmış eski eserler burda sergilenmektedir.
Şehirden 1.5 km. uzaklıktaki Giresun adası yörenin tek adasıdır. Deniz motorları ile 20.dk. da gidilir. Üzerinde sur ve manastır kalıntıları yer alır. Yaz mevsiminde önemli bir piknik alanıdır.
Tüm doğu karadeniz bölgesinde olduğu gibi yaylalar turizmin önemli bir parçasıdır.Giresun yaylalrı 1500-2000 m. yüksekliğindeki platolara dağılmıştır. Büyük bir bölümü çam ormanları içerisinde yer alır. Bu nedenledir ki Giresun yaylaları bir başka güzeldir..

Yeme İçme
Giresun denilince akla karalahana ve hamsi gelir. Bunun yanında mısır unundan yiyecekler yapılır. Yemeklerden bazıları; Karalahana Çorbası, Karalahana Diblesi, Isırgan Püresi, Mısır Ekmeği, Fasulye Turşusu, Kiraz Duzlaması ve Pezik Mıhlamasıdır.

Alışveriş
Giresun dan fındık almadan, Peştamal ve kazancılar çarşısındaki küçük el yapımı hediyelik eşyalardan almadan dönmeyin.

Doğa Sporları
Yörede en yaygın spor yüzmedir. Yelken, yamaç paraşütü ve kampçılık da yapılmaktadır. Doğa sporları için çok uygun bir coğrafyaya sahip olan Karadeniz Bölgesindeki yaylalarda çim kayağı kış mevsiminde kar kayağı, avcılık ve trekking yapılmaktadır.

Sağlık
Yöre termal kaynaklar açısından oldukça zengindir. Beğile İçmesi Giresun kent merkezindedir. Açıkta kaynar. İçimi hoştur. Bulancak İçmesi Bulancak bucağındadır. Yol üzerindedir. Gelip geçenler içer. Tanzara İçmesi Tanzara bucağındadır. Açıkta akar. İdrar yolları için etkilidir. Bada İçmesi Tirebolu ilçesindedir. Lezzetli bir içmedir.

Komşuları
Komşuları

Ordu, Gümüşhane, Trabzon, Sivas.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: 3 / 8 Şubat: 4 / 9 Mart: 6 / 14
Nisan: 8 / 15 Mayıs: 11 / 17 Haziran: 17 / 23
Temmuz: 19 / 24 Ağustos: 22 / 28 Eylül: 18 / 23
Ekim: 15 / 19 Kasım: 9 / 14 Aralık: 6 / 13
Özel Günler
Giresun’un en eski festivali 20-30 mayıs tarihleri arasında yapılan Uluslararası Giresun Aksu festivalidir. Ayrıca Temmuz ayı içinde Kümbet, Bektaş, Sis dağı, Karaovacık yaylalarında onbinlerce insanın katıldığı yayla şenlikleri yapılmaktadır.