Gümüşhanede Gezilecek Yerler

tarafından
613
Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Tarihi İpek Yolu güzergahında bir yeşil şehir..”

Gümüşhane, Çin – Trabzon tarihi ipek yolu güzergahı üzerinde, tarih ile doğanın kucaklaştığı, efsane ile gerçeğin buluştuğu, zengin gümüş madeni ocaklarından dolayı Gümüşhane adını alan bir ildir.
Doğu Karadeniz Bölgesinin iç kesiminde bulunan ve denize uzaklığı 100 km. olan Gümüşhane M.Ö. 3000 yılında kurulmuştur.
Gümüşhane mağaraları, kayak merkezleri, yaylaları, şelaleleri, antik kentleri, çok çeşitli faunası ve florası ile olağanüstü bakir bir turizm potansiyeline sahiptir.
Sezon

Bitki örtüsü; genellikle çam ormanları ve fundalıklarla kaplıdır. İl Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu arasında bir iklim geçidi teşkil etmekte olup, yazları kurak, kışları ve bahar ayları ise yağışlı geçmektedir.
Gümüşhane’ye özellikle bahar ve yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Karadenize özgü yeşil rengi başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz güzellikte doğası ile birlikte gözalıcı yaylaları ve çiçek tarlaları eşliğinde gezebilirsiniz.
Ulaşım

Gümüşhane’ye karayolu ile ulaşım yapılmaktadır. Otogar kent merkezindedir. Birçok seyahat acentası ve otobüs şirketi ile turlar düzenlemektedir. Şehir içi geziler için şehir içi dolmuş minibüsler ve Belediye Otobüslerinden yararlanılabilir. İstanbul – Gümüşhane arası 1150 km. dir. Ankara – Gümüşhane arası ise 710 km. dir.
Yöre İçi Ulaşım

Bitki örtüsü; genellikle çam ormanları ve fundalıklarla kaplıdır. İl Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu arasında bir iklim geçidi teşkil etmekte olup, yazları kurak, kışları ve bahar ayları ise yağışlı geçmektedir.
Gümüşhane’ye özellikle bahar ve yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Karadenize özgü yeşil rengi başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz güzellikte doğası ile birlikte gözalıcı yaylaları ve çiçek tarlaları eşliğinde gezebilirsiniz.
Tarih

Gümüşhane tarihi M.Ö.3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Gümüşhane’nin Türkler tarfından fethedilmesi 1058 yılında Tuğrul Beyin ordusu tarafından gerçekleştirilmiştir. Daha sonradan çeşitli Türk Beylikleri arasında el değiştiren Gümüşhane, en son Akkoyunluların hakimiyetine girmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in 1473 yılında Otlukbeli’nde Akkoyunluları yenmesiyle, Gümüşhane kesin olarak Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Kanuni Sultan Süleyman, İran seferine giderken Gümüşhane’den geçtiğinde, bugünkü Süleymaniye Mahallesi olarak anılan yere Eski Gümüşhane’nin kurulmasını emretmiştir. Evliya Çelebi, 1647’de Gümüşhane’yi ziyaret ettiğinde Seyahatnamesinde gümüş madenlerinin işletilmekte olduğundan ve 70 kadar gümüş maden ocağının varlığından bahsetmektedir. Yine Katip Çelebi, “Cihannuma” adlı eserinde Gümüşhane’de gümüş, altın ve bakır madenlerinin çıkarıldığından bahsetmektedir.
Gezilecek Yerler

Karaca Mağarası: Gümüşhane’nin Torul İlçesine bağlı Cebeli Köyü sınırları içerisinde barındırdığı Karaca Mağarası şehir merkezine 17 km. mesafede, denizden 1550 m. yükseklikte olan ve Gümüşhane turizminin lokomotifi durumunda bir mekandır.

Mağara Gümüşhane-Trabzon karayolunun yani ana güzergahının 12.km.’nde kuzeye ayrılan 4 km.’lik yolu takiben ulaşılır. Ana tur güzergahından sonraki 4 km.’lik yol çift şerit ve asfaltlanmış, tur otobüslerinin rahatça gittiği bir yoldur. Mağaranın bulunduğu yerde kır kahvesi, dinlenme tesisleri gibi ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri öncül tesisler mevcuttur.
Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler Gümüşhanede Gezilecek Yerler
Mağara damlataşı şekillerinin en güzel ve en görkemli, görenleri büyüleyici örneklere sahiptir.
Mağara görenlerin tekrar görmek istedikleri, UNESCO’nun Dünya Miras Listesine girecek güzellikte ve değerde bir mekandır. Bu nedenle Gümüşhane turizminin adeta dinamosu durumundadır. Sağlık turizmi yönünden özellikle solunum rahatsızlıklarına (astım gibi) iyi gelmektedir. Karaca Mağarası 1996 yılında turizme açılmış ve bu güne kadar mağara 600.000’in üzerinde yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmiştir. Karaca Mağarası’nı görmek gerçekten insanlarımızın gezi envanterlerinde apayrı, gizem dolu, seyrine doyum olmayacak bir sayfa açmaktadır.

Tomara Şelalesi: Şelale Doğu Karadeniz Bölgesi Gümüşhane İli Şiran İlçesine 25 km mesafede bulunan Seydibaba Köyündedir.
Örümcek Ormanları: Gümüşhane ili Kürtün İlçesi sınırları içerisinde yer alan örümcek Ormanlarında Avrupanın en yüksek göknarları (61,5 m.) ve Türkiyenin en uzun ladinleri (57,6 m. ) yer almaktadır. Örümcek Ormanları İl merkezine 60 km. mesafede olup, karayolu ile ağaçların bulunduğu bölgeye gidilebilir.
Kaleler: Gümüşhane yöresinde savunma ve gözetleme amaçlı 35 kale vardır. sayının bu denli çok oluşu İran-Mezopotamya ticaret yolu üzerinde bulunmasıyla açıklanabilir. Canca, Akçakale (Merkez), Edire(Dörtkonak) kalesi, Kov kalesi, Keçikalesi, Kodil kalesi, Torul kalesi, Sadak kalesi, Gümüştuğ kalesi gibi…
Santa Harabeleri: Santa Harabeleri 17. yy’dan beri dini, ticari ve kültürel önem taşıyan bir yerleşim yeridir. Santa Harabeleri bugünkü Dumanlı köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. 7 adet mahallesi vardır. İl Merkezine uzaklığı 80 km.’dir. Ulaşım Yağmurdere Bucağı üzerindedir. Her mahalle tümüyle taştan inşa edilmiş tek katlı konutlar, taş cepheli 1 veya 2 kilise, her sokak başında 1 çeşme vardır. Tarihi eserler yönünden zengin olan Santa doğal konumları itibariyle de yayla özelliği taşımaktadır.
Yeme İçme

Gümüşhane Mantısı, Kuşburnu çorbası, Zuluflu Çorbası,Un Herlesi Çorbası, Gavut Çorbası, Pağla Denlisi, Borani,Fıtfıt Haşılı,Patates Kavurması,Muhla, Yergök Dolması,Sütlü Haşıl,Lor Dolması,, Ekmek Aşı, Çıtma Fasulye, Kaygana, Siron, Erişte, Lemis,Erişti Tatlısı,Hasude Kuymağı, Kara Helva, Burma,(sini), Tel Helvası, Lalanga bilinen yemeklerindedendir.
Alışveriş

Gümüşhane’de üretilen pestil-kömeyi ve kuşburnu ürünleri, Kelkit’ten zilli kilimi, Torul, Kürtün ilçelerinden Hereke tipi ipek ve yün halıları, ağaç işleri ürünlerini satın alınabilecek ürünlerdir.
Doğa Sporları

Gümüşhane, bol oksijen, gümrah ormanlar ve bu ormanlar arasında gizlenmiş gizemli yaylalara sahiptir. Bu yaylaların birçoğunda kamp ve karavan yapılma imkanı vardır. Zigana, Taşköprü, Kazıkbeli, Kadırga, Artabel, Erikbeli yaylalarında bu konudaki bütün imkanları sunmaya hazırdır. Bu yaylalar trekking yapmaya elverişli parkurlara sahiptir.
Gümüşhane’ye 40 km mesafedeki Zigana’da kayak merkezi bulunmaktadır. Yaylalar dağcılığa, kampçılığa, izciliğe, çim kayağına, kar kayağına son derece elverişlidir.
Sağlık

Yörede fazla sayıda içme, kaplıca ve şifalı su kaynakları bulunmaktadır. Gümüşhane Madensuyu Merkez ilçededir. Kaynarca Madensuyu Şiran ilçesindedir. Libana İçmesi Gümüşhane’ye bağlı Haşere Köyü’ndedir. Açıkta kaynar. Gazlı bir sudur. Taş düşürülmesinde etkilidir. Pekin İçmesi Kelkit ilçesi, Pekin Köyü’ndedir. Çok soğuk bir sudur içimi hoştur. Mide için çok iyi gelir.
Komşuları

Giresun, Trabzon, Bayburt, Erzincan.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -7 / 0 Şubat: -3 / 5 Mart: 0 / 11
Nisan: 5 / 15 Mayıs: 7 / 20 Haziran: 12 / 28
Temmuz: 13 / 26 Ağustos: 15 / 33 Eylül: 10 / 23
Ekim: 7 / 18 Kasım: 1 / 18 Aralık: -2 / 6
Özel Günler

Gümüşhane’nin Kurtuluşu her yıl 15 Şubat tarihinde kutlanmaktadır. Zigana Yaylası Şenliği 14 Temmuz da, Kuşburnu-Pestil Turizm Festivali 30 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında, Kadırga Yaylası Şenlikleri 19 – 26 Temmuz tarihleri arasında, K.Çimen Yayla Şenliği (Uzunkol Köyü) 30 Haziran da yapılmaktadır