Hatayda Gezilecek Yerler

tarafından
690
Hatayda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Farklı dinlerin beşiği..”

Uygarlıklar beşiği olan Hatay, Batı ile Doğu Kültürünün kesiştiği, toplumların kültür alışverişinde bulunduğu bir coğrafyada yer almaktadır. Coğrafi konumu itibariyle önemli bir ticaret ve transit merkezi olan Hatay, geçmişte ve günümüzde, bir çok dinden ve inançtan insanın bir arada yaşadığı bir kültür merkezi konumundadır. Günümüz Hatay’ında da cami, kilise, havra bir arada varlıklarını ve görevlerini yerine getirmektedir.
Sezon

Akdeniz iklim kuşağında bulunan Hatay ilinde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Antakya Merkez, Dörtyol, İskenderun, Samandağ ilçelerinde kışlar ılık ve bol yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yayladağı’nda ve iç kesimlerde iklim kıyı bölgelerine oranla daha serttir. Her mevsim Hatay’ı ziyaret edebilirsiniz.
Ulaşım

Hatay, Avrupa’yı Ortadoğu’ya bağlayan E-91 karayolu üzerinde olması nedeniyle çok sayıda yabancının giriş-çıkış yaptığı önemli sınır kapısı durumundadır. Sınır kapılarından giriş yapan yabancıların büyük bir kısmı ildeki konaklama tesislerinde konaklamaktadır. Fakat tesisler yetersizdir. İstanbul – Hatay arası 1131 km. dir. Ankara – Hatay arası ise 682 km. dir. Kendi otomobilinizle gitmek isterseniz İstanbul dan 15-18 saatlik bir mesafeyi göze alacaksınız. Hatay’da Havalimanı bulunmaktadır.
Tarih

Yaklaşık olarak 2300 yıllık bir geçmişi olan Antakya’da ilk yerleşimin tarihi M.Ö. 8000’e kadar uzanır. Şehri İskender’in ölümünden sonra imparatorluğunu paylaşan komutanlarında Seleukos kurmuştur. Daha sonra Part, Sasani, Bizans, Abbasi Tolunoğulları, Aksitler, Hamdanogulları, Selçuklu, Haçlı ve Memluk egemenliklerine girmiştir. Şehir Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Osmanlı egemenliğine geçmiştir. 1937’de bağımsız Hatay Devleti kurulmuş, 1939’da Hatay Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.
Gezilecek Yerler

St. Pierre Klisesi gezilecek yerlerin başında gelir. Antakya-Reyhanlı yolu üzerinde kente 2 Km uzaklıkta Habib Neccar Dağ’ı yakınındadır. Doğal bir mağara olup, eklemelerle Kiliseye dönüştürülmüştür. İsa’nın 12 havarisinden biri olan St.Pierre (Aziz Petros) Antakya’ya M.S. 29-40 tarihleri arasında gelmiş ve Hristiyanlığı yaymaya çalışmış. İlk dini toplantının yapıldığı bu kilisede cemaat ilk kez Hristiyan adını almış. Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir.

Demirkapı :
St Pierre Kilisesi yakınından geçen Hacıkürüş Deresinden akan şiddetli selleri kontrol altına alabilmek için Habib Neccar Dağı ile Haçdağı’nı birbirinden ayıran derin ve dar vadi üzerinde yüksek ve sağlam bir duvar yapılmıştır. Şehir kapılarından biri de (Demirkapı) aynı zamanda sur görevi yapan bu duvar üzerindedir. St. Pierre Kilisesi yanından Demirkapı’ya gidilebilmektedir.

HABİB NECCAR CAMİ: Kurtuluş Caddesi ile Kemalpaşa Caddesi kavşağında bulunan camii, Hz. İsa’nın havarilarine ilk inanan ve bu uğurda canını veren bir Antakyalı’nın adını taşımaktadır. Caminin Kuzeydoğu köşesinde 4 metre derinde Habib Neccar türbesi vardır.
Bugünkü cami Osmanlı dönemi eseridir. Etrafı medrese odaları ile çevrili cami avlusundaki şadırvan 19. yüzyıl eseridir.

Hatay Arkeoloji müzesi, hanlar ve hamamlar, lahitler, manastırlar, Kızlar sarayı, harbiye, görülmesi gereken yerlerdir.
Yeme İçme

Dünya mutfakları içinde Türk Mutfağı nasıl özel bir yere sahipse, Hatay Mutfağı’nın da Türk Mutfağı içinde özel ve önemli bir yeri vardır. Hatay Mutfağı’nın çoğu yiyecekler yönünden sadece komşu illerle değil, Halep’ten İç Anadolu’ya kadar genişleyen bir bölge ile de ortak yönleri vardır. Özellikle benzer yöntemlerle üretilen yemak ve ekmek türleri bölge illerinin ortak yönlerini oluşturur. Ama bu benzerlik belli bir yere kadardır. Çünkü Hatay Mutfağı genel olarak ele alındığında Hatay Yemeklerinin malzeme, yöntem ve lezzet bakımından belirtilen yörelerin yemeklerinden büyük ölçüde farklı olduğu görülür. Hatta Hatay Mutfağı’nın ürünü olan bazı yiyecek maddeleri ile onlardan yapılan yemek türlerine komşu illerde rastlanmaz. Ayrıca soğuk meze ve tatlı türleri sayıca diğer illerle kıyaslanmayacak kadar çok ve lezzet yönünden emsalsizdir. Kebapların, aşların ve sulu yemeklerin önemli bir yer tuttuğu Hatay Mutfağı’nda yemeklerin lezzetini baharat, acı ve ekşi tayin eder. Ancak kullanılan baharat ve acı, iştah açıcılık oranını aşmaz, hiçbir zaman vücuda zarar verecek ölçüye ulaşmaz.
Bazı örnekler; Oruk, Öcce, Ekşili Börülce, Beyaz Kabak Boranisi, Cevizli Biber (Muhammara), Bakla Ezmesi, Humus, Nazlı Et Yemeği ile Peynirli Künefe ve Taş Kadayıf.
Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler Hatayda Gezilecek Yerler
Alışveriş

Sanayileşme ve Kentleşmeyle birlikte Hatay’da dokumacılık ve İşlemeciliğe dayalı el sanatları yavaş yavaş ortadan kalkmıştır. Günümüzde küçük çapta sürdürülen el sanatları ipek dokumacılığı, ağaç oymacılığı, hasır örmeciliği, taş işlemeciliği ve defne yağı kullanılarak yapılan defne (gar) sabunu yapımıdır. Altınözü’nün Paslıkaya ve Antakya’nın Sofular Köyünde üretilen sap ve hasır örme işleri turistler tarafından çok ilgi çekmektedir. Özellikle hasır tabak ve tepsiler Hatay’ın simgesi haline gelmiştir. Bu ürünlerden mutlaka temin edilmelidir.
Doğa Sporları

Harbiye de kano, ilçelerinde yüzme ve tüm su sporları, yelken, kampçılık ve doğa yürüyüşleri yapılabilecek sporlar arasındadır.
Yazın yerli halk genellikle yaylalara çıkmakta ve yaz sonuna kadar buralarda konaklamaktadır.
Sağlık

Bölge termal kaynaklar bakımından oldukça zengindir. Erzin Başlamış kaplıcaları Erzin ilçesine bağlı, Başlamış Köyü’ndedir. Sular, bir dere içinde, kayalar arasından bir çok yerden çıkar. Banyo ve içme olarak kullanılır. Su sıcaklığı 22°C dir. Karaciğer, safra yolları, bağırsak hastalıklarına çok iyi gelen bir sudur. Azar azar içilmesinde fayda vardır. Reyhan Kaplıcası (Hamamı) Reyhanlı ilçesine 20 km. uzaklıkta, Reyhanlı-Kırıkhan yolu üzerindedir. Antakya’ya 64, İskenderun’a 69 km. uzaklıktadır. Ağaçlık bir yerde bulunan kaplıcanın suyu, bikaç yerden çıkarak hamamın havuzunda birikir. Su sıcaklığı 37°C dir. Kaplıca Suriye hududunda bulunduğundan, bu ülkeden de gelenler olur. Uzaklardan kükürt kokusu duyulur. İçmek suretiyle karaciğer, bağırsak safra yolları hastalıklarında, banyo kürüyle de, romatizma, kadın hastalıkları ve solunum yolları hastalıklarında etkili sonuçlar verir. İki hamamı ve konaklama tesisleri vardır.
Erzin Başlamış Madensuyu Erzin-Başlamış Madensuyu
Erzin ilçesinin 5 km. uzağındaki Başlamış Köyü’ndedir. Taşlık bir alanda kaynar. İki ayrı musluktan akar. Karaciğer, safrakesesi, pankreas rahatsızlıkarına iyi gelir.Su sıcaklığı 14°C dir.
Komşuları

Osmaniye, Adana, Gazinatep, Kilis.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: 4 / 11 Şubat: 7 / 14 Mart: 9 / 18
Nisan: 13 / 22 Mayıs: 16 / 27 Haziran: 21 / 29
Temmuz: 24 / 31 Ağustos: 25 / 32 Eylül: 22 / 30
Ekim: 17 / 26 Kasım: 9 / 19 Aralık: 6 / 16
Özel Günler

Hatay’da İskenderun, Antakya ve Dörtyol’da her yıl Kültür ve Turizm Festivalleri düzenlenmektedir. Ayrıca Hatay’ın İlçelerinin kurtuluşları belirli günlerde kutlanmaktadır.
01-05 Temmuz İskenderun Uluslararası Turizm ve Kültür Festivali.
19-23 Temmuz Antakya Festivali
19 Aralık Dörtyol Portakal Festivali
Yayladağı Festivali (Ağustos ayının ikinci Cumartesi-Pazar Günü)
23 Temmuz Hatay’ın kurtuluşu (1939)
08 Ocak Erzin’in kurtuluşu
09 Ocak Dörtyol’un kurtuluşu
29 Haziran St.Pierre Günü (Katolikler için)
05 Temmuz 1938 Türk Askerlerinin Hatay’a girişi (Kutlama törenleri İskenderun’da yapılır.)