Hollanda Gezilecek Yerler

tarafından
861
Hollanda Gezilecek Yerler

Hollanda Gezilecek Yerleri – Hollanda Nerede; Resmi adıyla Hollanda Krallığı’dır. Doğusunda Belçika, güneyinde Almanya, kuzeyi ve batısında Kuzey Denizi ile komşudur. Dünya üzerinde en fazla kanal ve yel değirmeni görebileceğiniz tek ülkedir.

Hollanda Gezilecek Yerleri – Hollanda Nerede
Kişisel özgürlüklere fazlasıyla önem verildiğinden dünyanın birçok yerinden turist akını yaşanmaktadır.

Hollanda Nüfusu
Ülke nüfusu 2011 seçimlerine göre 16.500.000 kişi civarındadır.

Hollanda Önemli Şehirleri
Amsterdam, adını Amstel Nehri’nden alan şehir, Özgürlükler Şehri olarak bilinir ve Hollanda’nın başkentidir. Tekne evleriyle meşhur olan kentte, bisikletlerin fazlalılığıyla da öne çıkmaktadır. Müzeler Meydanı’yla sanata ilgi duymayan birini bile kendine çekebilecek bir güzelliğe sahiptir.

Rotterdam, ismini Rotte Nehri’nden almıştır. Hollanda’nın ikinci büyük şehridir. Şehirdeki nüfusun %8’i Türk’tür. Dünyanın dört bir yanından getirilen kargoların Kuzey ülkelerine girişinin yapıldığı dünyanın en büyük limanlarından biri de burada bulunmaktadır.
Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler Hollanda Gezilecek Yerler
Eindhoven, Hollanda’nın en önemli kentlerinden birisidir. Aynı zamanda içinde bulundurduğu Eindhoven Teknik Üniversitesi, mühendislik alanında dünyanın önde gelen üniversitelerinden birisidir. Hollanda futbol ekolünün öncülerinden; PSV Eindhoven da bu kentte doğmuştur.

Hollanda Din ve Konuşulan Dil
Ülkede konuşulan resmi dil Flemenkçe’dir. Hollandaca olarak da bilinir.

Halkın %31’ini Katolikler, %21’ini Protestanlar, %5’ini Müslümanlar, %3’ünü diğer dinler, %40’ını da ateistler oluşturur.

Hollanda İklim/ Ne Zaman Gidilir?
Deniz ikliminin hüküm sürdüğü Hollanda’da, kuzey kesimde yer almasına rağmen sıcak su akıntılarından etkilendiği için ılıman bir iklim görülmektedir. Kış aylarında hava sıcaklığı -2 dereceyi, yaz aylarında 18 dereceyi bulmaktadır.

Ülkede ılıman bir iklim görülse de ilkbahar ve yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla ülke sınırlarını gezmek daha keyifli hale gelmektedir.

Hollanda Gezilecek Yerler
Votka Müzesi, giriş ücretinin 12 Euro olduğu müzede birbirinden farklı votka türleri karşınıza çıkıyor. Sadece belirli türleri test edebileceğiniz bir müze olarak misafirlerini bekliyor.

İşkence Müzesi, Ortaçağ’dan kalma birçok işkence aletini içinde barındıran müzede, yorulduğunuzda oturabileceğiniz tek yer çivili yataklar. Dünyanın farklı yerlerinden getirilmiş işkence aletlerini loş bir ışıkla misafirlerine sunan müze, misafirlerine korku dolu anlar yaşatabiliyor.

Van Gogh Müzesi, Van Gogh’a ait eserlerin sergilendiği müze sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müze. Müzenin bulunduğu alandaki Elmas Müzesi’de ilgi çekici müzeler arasında yer alıyor.

Hollanda Tarihi Yerleri
Doğal Tarih Müzesi, Hollanda tarihinin nadide eserlerini yakından inceleme fırsatı bulabileceğiniz müzede, yanınızda bir rehberle gezmeniz, kültürel açıdan daha yararlı olacaktır. Kuzey Avrupa’nın tarihini inceleyebileceğiniz en iyi mekân, bu müze olarak karşımıza çıkıyor.

Philips Stadyumu, Hollanda futbolunun ülkesine kazandırdığı tüm başarı ve ödüllerin sergilendiği müzesiyle misafirlerini bekliyor. Tarihi bir yapı olan stadı gezerek, rakiplerine zorlu anlar yaşatan PSV Eindhoven taraftarının atmosferini yaşamak ta sizin elinizde.

Hollanda Gece Hayatı
Hollanda’da gece hayatının kalbi Amsterdam’da atmaktadır. Özellikle uyuşturucu ve kumarın serbest olması, turist akınının en büyük nedenlerinden bir tanesi olarak görülüyor. Özellikle Kırmızı Fener Sokağı’nda gece başlayıp sonraki gün öğlene kadar süren partiler, dj performansları, farklı tarz müzikleri barındıran gece kulüpleriyle öne çıkmaktadır. Amsterdam’daki özgürlük seviyesinin altında olsa da Eindhoven ve Rotterdam’da da aktif bir gece hayatıyla karşılaşmanız mümkün.

Hollanda Ne Yenir/ Ne içilir
Ringa Balığı ve Guada Peyniri, Hollanda denilince akla gelebilecek ilk gıdalardır. Tütsülenmiş yılan balığı, patates yahnisi ve peynir çorbası da tadılması gereken lezzetler arasındadır. Jenever ismini verdikleri cin çeşidi olan içkiyi, alkol almadan önce tüketirler. Sarhoş edici özelliği ile tercih edilmektedir. Rotterdam Bölgesi’nde deniz mahsulleri ön plana çıkmaktadır. Liman kenti olmanın verdiği ayrıcalıkla birlikte, Endonezya ve Uzak Doğu lezzetlerini de tadabilmek mümkün.

Hollanda Nasıl Gidilir
Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Sun Express Hava Yolları ile Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a direkt uçuş imkanıyla ulaşma imkanı mevcut. Aynı zamanda İstanbul ve İzmir’deki limanlardan kalkan gemilerle ülkeye giriş yapmak da mümkün.