Kırklarelide Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Trakya’nın incisi..”
Bir sınır kenti olan Kırklareli’nde Antik dönem, Orta Çağ, Bizans, ve Osmanlı kültürünü yansıtan birçok eserler bulunmakta olup, kıyı turizmi, kültür, karavan, kamping ve su sporları turizmi, av ve doğa turizmi gibi birçok dal için ideal bir merkez konumundadır. Trakya bölgesinde yer alan Kırklareli’nin, özellikle son yıllarda yapılan bilimsel kazı ve araştırmalarda elde edilen bulgulardan M.Ö. 5800’lere varan, insanlık tarihi kadar çok eski bir yerleşim bölgesi olduğu görülmektedir.
Sezon

Kırklareli kıyı turizmi, kültür turizmi, kamping ve karavan turizmi, av ve doğa turizmi, mağara ve trekking gibi turizim dalları için ideal, doğası bozulmamış bir yerleşim alanıdır. Bu sebeple yaz sezonu boyunca su sporlarından doğa sporlarına kadar tüm aktiviteler yapılabilir. Özellikle İstanbul’a yakın olması nedeniyle her mevsim tercih edilen bir bölge olmuştur.
Ulaşım

Ankara, İstanbul ve İzmir otobüs terminallerinden Kırklareli’ne kolaylıkla otobüs bulabilirsiniz. İstanbul’dan her saat, Ankara ve İzmir’den günde bir sefer otobüs seferleri devam etmektedir. Kendi arabanızla gelmek isterseniz, İstanbul’dan Edirne Otoyolundan Babaeski Kavşağından çıkarak Kırklareli’ne ulaşabilirsiniz. İstanbul – Kırklareli 209 km, Ankara – Kırklareli 662 km. dir.
Tarih

Kırklareli, Anadolu tipi koloni yerleşim merkezidir ve Asya-Avrupa kültürlerinin geçiş yoludur. Bu nedenle tarih boyunca buradan geçen değişik kavimler uygarlık izlerini bırakmışlar ve şehir çeşitli isimler almıştır. M.Ö. 5000 tarihi dolaylarından başlayarak dalgalar halinde gelen göçler ile Trakya’ya gelen ve yerleşen topluluklar bulunmaktaydı. Bu göçler M.Ö. 1200 yıllarına kadar çeşitli karışıklıklar ve sosyal oluşumlar devam etmiş ve yörede çeşitli beylerden oluşan Thrak Krallığı oluşmaya başlamıştır. Bu Thrak beyliklerinden il dahilinde oturanlar arasında Ast, Madiaten, Melandit,Odris,Tin ve Tranipsa gibi beylikler bulunmaktaydı. Ayrıca, tarihe damgasını vurmuş olan istilalar ve yabancı hakimiyetlerinden etkilenmiş, karışıklıklar yaşanmış ve hatta birçok yer yanmış, yıkılmıştır.
Gezilecek Yerler

Kırklareli’nde gezip görülebilecek doğal yerler arasında göl ve barajlar, mağara, tabiatı koruma alanları, orman içi dinlenme ve mesire yerleri ile plajlar bulunmaktadır. Kırklareli’nde Hamam, Pedina, Mert, Erikli ve Saka gölleri ile Kırklareli, Armağan ve Kayalı barajları bulunmaktadır. Merkezde Bedre, Demirköy’de Dupnisa Pınarhisar’da Pekmezdere, Vize’de Domuzdere, Kaptanın, Kıyıköy ve yenesu mağaraları bulunmaktadır.
Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler Kırklarelide Gezilecek Yerler
Yeme İçme
Et ve süt ürünlerinin yanı sıra sebze ve meyve de beslenmede önemli bir yer tutar. Kaşar peyniri ve ay çiçeği üretimi yaygındır. Yörede, bağcılığa bağlı olarak içki yapımı gelişmiştir. Keşkek, zerde, kaymakçına, plaska, sulu kaçamak, kuru kaçamak, ısırgan böreği, külür, kapama, çoban böreği ısırgan otu çorbası yöreye özgü yemeklerdir.
Alışveriş

Peynir, el sanatları ve geleneksel ahşap ev eşyalarının yanı sıra dokuma ürünleri alınabilir. Yörede özellikle rakı ve şarap üretimi yaygındır.
Doğa Sporları

Kırklareli ülkemizin ormanları bol illerinden biridir. Yaban hayatı çok zengin olan Kırklareli, önemli av merkezlerindendir. Yıldız dağlarının yoğun ormanlarla kaplı yükseltileri büyük av hayvanlarının, ovalar ise kanatlı av hayvanlarının yaşama alanlarıdır. İlde kara avcılığı yanında, Karadeniz’de balık avcılığı da yapılmaktadır. Mevsimine göre her türlü balık avlanabilmektedir. Ayrıca, akarsu ve derelerde olta balıkçılığı da yapılmaktadır. En çok alabalık, miryana, sazan avlanmaktadır. Bunun dışında su sporları, trekking, kampçılık yapılabilir.
Sağlık

Kırklareli’nde sekiz hastane, iki sağlık merkezi, 44 sağlık ocağı bulunmaktadır. Kırklareli yöremiz ayrıca kaplıca ve içme suları bakımından da zengin kaynaklara sahiptir. Avcı İçmesi Mucur’a 15 km. uzaklıktaki Avcı Köyü’ndedir. Kükürt oranı yüksektir. Mide ve hazım bozuklukluğu rahatsızlıklarına şifalıdır. Bulamaç Kaplıcası Çiçekdağı ilçesine 20 km. uzaklıkta, Yerköy yakınındadır. İki yerden kaynayan şifalı sular, bir havuzu olan hamama akar. Kaplıca çevresinde bulunan harabeler, bu kaynakların çok eski olduğunu kanıtlar.Su sıcaklığı :42°C dir. Yemeklerden önce içilirse iştahı açar, hazmı kolaylaştırır, banyosu, romatizmalılar, kadın hastalıkları için fayda sağlar. Mevsim boyu Anadolu insanları burayı ziyaret ederler. Mahmutlu Ilıcası, Çiçekdağı ilçesine 20 km. uzaklıktadır. İki kaynak halinde çıkar. Eski bir hamamdır. İçimi kolaydır. Müshil etkisi görülür. Banyosu ile her türlü romatizma, nevralji ve kadın hastalıklarında iyi sonuçlar alınır. Su sıcaklığı :55°C dir. Terme Kaplıcaları İl merkezinin güneyindedir. 15-20 metre yükseklikte bir sırttan kaynar. Çatlakların içinden gelen suların içindeki kalsiyum bikarbonat tuzları çökerek, devamlı yükselen bu tepeyi oluşturmuştur. Şimdi sular sondajlarla, daha bol bir halde tepe üstüne çıkacak kudreti yitirmiş olup, düzen içine alınmıştır. Böylece bir dakikada 800 litre su elde etme sağlanmıştır. İki havuzlu hamamı vardır. Suyun, kırk derece sıcaklıkta bulunması, banyolara soğuk su karıştırılmadan girilebilir. Böylece yüksek tansiyonlu hastalar için bu su, içindeki CO2 miktarıyla tam ölçüdedir. Soğutulduğu zaman, içimi sofra suyu olarak hazmı kolaylaştırır. Suda bulunan demir çok yüksektir. İçilmek suretiyle de faydalanılır. Romatizma, cilt, sinir, kadın hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarından şikayetçi hastalar bu kaplıcadan çok fayda görürler. Oteli, özel banyoları, lokantası vardır. Su sıcaklığı 40°C dir.
Komşuları

Tekirdağ, Edirne, İstanbul, Bulgaristan.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -2 / 4 Şubat: 0 / 7 Mart: 3 / 12
Nisan: 8 / 18 Mayıs: 11 / 23 Haziran: 15 / 27
Temmuz: 17 / 28 Ağustos: 19 / 31 Eylül: 14 / 24
Ekim: 11 / 18 Kasım: 4 / 12 Aralık: 2 / 8
Özel Günler

Nevruz Günü Kırklareli merkez de 22 Mart tarihinde 1 Gün süre ile kutlanır. Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişi
Kırklareli merkez de 1930 yılından bugüne her yıl 20 Aralık tarihinde kutlanır. 20 Aralık tarihinde 1 Gün
süre ile kutlanır.


You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir