Kocaelide Gezilecek Yerler

tarafından
512
Kocaelide Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Ticaret, kültür, sanayi..”

Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde bulunan ülkemizin önemli ticaret ve kültür merkezlerinden biridir.
Kocaeli ilinin doğal bitki örtüsünde Karadeniz ve Akdeniz bitki topluluklarının iç içe geçtiği görülür. İzmit Körfezi kıyılarında kışın yapraklarını dökmeyen makiler, zeytin ağacı ve kızıl çam gibi Akdeniz’e özgü bitliler görülürken, Kocaeli Yarım adasının kuzey kesimlerinde ve samanlı dağlarının yüksek kesimlerinde Karadeniz kıyılarında rastlanan bitki toplulukları kayın ağacı,köknar gibi) yer alır.
Merkez ilçe İzmit, Derince, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kandıra ve Körfez olmak üzere toplam yedi ilçesi bulunmaktadır.
Sezon

Kocaeli’nin Karadeniz’e açık kesimlerinde kışlar daha soğuk geçer. Ama İzmit Körfezi kıyılarını kuzeyden sınırlayan dağların koruduğu kıyı kesiminde, daha yumuşak bir iklim görülür. Kocaeli ili tüm iklimlerin bir geçiş noktasıdır diyebiliriz. Yaz mesvsiminde mesire yerleri ve özellikle yaylalar görülmeye değerdir.
Ulaşım

Türkiye karayolu ağında trafik yoğunluğunun en yüksek olduğu kesim, Marmara Bölgesi, bölge içinde de en yoğun eksen İstanbul – Kocaeli- Adapazarı güzergahıdır. Terminale belediye otobüsleri ve minibüsle ulaşmak mümkündür. İstanbul – Kocaeli arası mesafe 111 km. dir. Ankara – Kocaeli arası ise 342 km. dir.
Yöre İçi Ulaşım

Kocaeli’nden tüm ilçelere ve İstanbul’a 30 .dk da bir kalkan otobüslerle ulaşılabilir.
Tarih

Asya–Avrupa yolu üzerinde olması nedeniyle Avrupa’dan gelen kavimlerin bir kısmı kısa bir süre bu bölgede kalmışlar veya uzun bir süre bölgeye yerleşmişlerdir. M.Ö. 712’de Megaralı kolonistler İzmit Körfezi’nin karşısında, Başiskele’de Astakos adıyla bilinen yerleşimi ele geçirmiş ve bir koloni şehri kurmuşlardır. M.Ö. 500 – 435 tarihleri arasında adına sikke bastıran şehir, M.Ö. 435’de Atina’nın eline geçmiştir. M.Ö. 297’de Bithynia Kralı Zipoites şehri alarak tahrip etmiştir. M.Ö. 262 yılında Bithynia Kralı I. Nikomedes, bu harap şehrin üstüne bugünkü İzmit’in bulunduğu yere Nikomedia şehrini kurmuştur.
Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler Kocaelinde Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler
Beşkayalar tabiat parkı, 1600 hektar alana sahip , flora ve fauna açısından çok zengindir. Park içinde bulunan iki mağaradan birinde göl, diğerinde ise şelale bulunmaktadır. Soğukdere ve Sıcakderenin kesiştiği alandaki kanyon, 6 km uzunluğundadır ve yer yer çağlayanlar bulunmaktadır. Park alanı Marmara Bölgesinin en önemli trekking alanlarından biridir. Bölge çadır kampı yapmayada uygundur. Ballıkayalar vadisi Genellikle dağcıların iniş ve tırmanış yaptıkları Ballıkayalar Vadisi Kireç taşlarının erimesi sonucu gelişen özgün Jeomorfolojik şekilleri ile bir karstik boğazdır. Vadi içinde göl, şelaleler ve Ballıkaya deresine ulaşan traventenler üzerinde seyir terasları bulunmaktadır. Kamping için çadır kurmaya elverişli düzlüklerin bulunduğu kanyonda doğu ve batıdaki sırtlarında yürüyüş alanları bulunmaktadır.
Kartepe eteklerinde bulunan Maşukiye, önemli bir mesire yeridir. Orman içinde akan derenin oluşturduğu çağlayanlarda alabalık çiftlikleri, restorantlar, piknik alanları , çiçek seraları ile görülmeye değerdir. Cilt ve mide hastalıklarına iyi gelen şifalı suları bulunmaktadır.

Yeme İçme
Yöredeki kültürel çeşitlilik beslenme biçimlerine de yansımıştır. Sebze ve meyve tüketimi oldukça fazladır. Kiraz, vişne, elma ve şeftali üretimi oldukça yaygındır. Yarımca kirazı, Değirmendere fındığı ünlüdür. Cizleme, kıvırma ve hoşmerim yöreye özgü başlıca yemeklerdir. Pişmaniye Kocaeli’ne özgü bir tatlı çeşididir. Siz yine de Kuş Cenneti ve Temalı Parkı (Darıca-Bayramoğlu-Gebze) gezmeden, Maşukiye’de alabalık, Kandıra Yoğurdu, Peyniri, Pişmaniye ve Saray Helvasını tatmadan, Hereke İpek Halısı , Karamürsel Sepeti almadan dönmeyin.
Alışveriş

Hereke İpek Halısı (Hereke-Körfez), pişmaniye ve Saray Helvası ve Karamürsel Sepeti kentten alınabilecek hediyelik eşyalardır.

Kayser Wilhelm Köşkünün arkasında bulunan Hereke Halı Fabrikası, 1843 yılından günümüze kadar geçen bir asır içinde ürettiği ipek ve yünlü halılarıyla dünya halıcılık literatürüne girmiştir. Hereke halıları, Anadolu geleneksel halıcılığının yüzyılımızdaki sentezidir. Bugün Yıldız Sarayı’nda bulunan dünyanın en büyük halısının üretildiği Hereke tezgahları ülkemizde ve Dünyada ipek halı dokumacılığı konusunda çok önemli bir konumda bulunmaktadır.
Doğa Sporları

Ballıkayalar vadisi, kamping ve trekking için elverişli düzlüklere sahiptir. Beşkayalar tabiat parkı da yine kamping ve doğa yürüyüşleri için uygundur.
Maşukiye de kaplıcalardan faydanılabilir.
Sağlık

Kocaeli yöresi doğal güzellikleri ve termal kaynakları açısından oldukça zengindir.
Yeniköy Yazlık Ilıcası, İzmit’in Gölcük yolu üzerinden 15 km güneyde Yeniköy sınırları içerisinde bulunan Yazlık Ilıcası denize 3 km. mesafededir. Cilt hastalıklarına iyi gelen sudan 1 m. derinliğindeki, 40 derecelik havuzda yıkanılarak yararlanılmaktadır.

Maşukiye Şifalı Suyu, Kartepe eteklerindeki Maşukiye yakınlarındaki bu sular fundalıklar arasından çıkmaktadır. Suyun bulunduğu yöre denizden 50 m yüksekliktedir. İki kaynak durumunda olan sular saniyede 0,5 lt çıkmakta olup sıcaklıkları 20 derecedir. Cilt ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir.

Soğuksu Şifalı Suyu, Merkeze bağlı Bahçecik beldesinde bulunan Soğuksu Şifalı Suyu, bölgeye ismini vermiş olup, mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
Komşuları

Sakarya, İstanbul, Bursa.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: 1 / 7 Şubat: 3 / 10 Mart: 5 / 15
Nisan: 8 / 19 Mayıs: 11 / 23 Haziran: 16 / 27
Temmuz: 18 / 29 Ağustos: 20 / 33 Eylül: 15 / 25
Ekim: 14 / 21 Kasım: 6 / 15 Aralık: 5 / 12
Özel Günler

Kandıra Belediyesi Namazgah Dinlenme Tesisleri Festivali
Kandıra ilçesinde 20-21 Temmuz tarihleri arasında kutlanmaktadır.
Kiraz Festivali Körfez (Yarımca) de 22 – 30 Haziran tarihleri arasında 1 Hafta süreyle kutlanmaktadır.