Manisada Gezilecek Yerler

tarafından
626
Manisada Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Mesir macunu ve milli parklarıyla doğa hazinesi..”

İzmir’e 36 km. uzaklıkta bulunan Manisa, Ege Bölgesinin en önemli şehirlerinden biridir. Homeros’a göre ilk yerleşimin MÖ. XIV. yy. da kurulduğu sanılmaktadır. Günümüzde tarihi ve doğal güzellikleri, ören yerleri, müzesi, milli parkları, Mesir şenlikleri ile her yıl biraz daha turistin ilgisini çeken Manisa zirai, sanayi ve ticari açıdan da önemli illerimizdendir.
Sezon

İlde ovalar ve vadilerde Akdeniz ikliminin karasal tipi, dağlık bölgeler ve platolarda ise İç Anadolu ikliminin karasal etkileri görülmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise kıyı kuşağına oranla soğuk ve yağışlıdır. Manisa yaban hayatı yönünden zengindir. Bu nedenle doğası her mevsim görülmeye değerdir.
Ulaşım

Manisa, İstanbul’u İzmir’e bağlayan ana karayolu üzerindedir. İzmir’e uzaklığı 36 km’dir. Salihli, Alaşehir, Ahmetli ve Turgutlu ilçeleri ise Ankara-İzmir karayolu üzerindedir. Manisa’ya doğrudan demiryolu ile de ulaşmak mümkündür. Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ilçelerinden Manisa ve İzmir hattına doğru demiryolu ile seyahat etmek mümkündür. Havayolunu tercih edecekler ise önce İzmir’e ulaşacak, buradan da karayolu ile Manisa’ya gelecektir. Benzer bir şekilde denizyolu ile de önce İzmir’e sonra Manisa’ya ulaşmak mümkündür. İstanbul – Manisa arası 529 km. dir. Ankara -Manisa arası mesafe 562 km. dir.
Tarih

Manisa, büyük bir Yunan kavmi olan Mağnetler tarafından kurulmuştur. Bunlar Yunanistan’ın tesalya bölgesinde Pelion dağı ile Peios ırmağı arasında Mağnesia kentinde oturmakta idiler. Bu bölgede yine aynı kavme ait bir de Mağnetia kenti vardı. Bu kentlerin sakinlerine Mağnetler adı verilmekte idi. Bir çok değişikliklerden sonra adı Manisa olan bu şehir, kurulduğu yer ile, kuruluş tarihi kesin olarak belli değil ise de, mevcut bazı bilgilerin ve karinelerin yardımı ile bunların, gerçeğe yaklaşık olarak tesbiti mümkündür. Hemen belirtelim ki, Manisa’nın ilk kurulduğu yer, bazı kaynakların ileri sürdüğü ve sanıldığı gibi Manisa kalesinin ve sur harabelerinin bulunduğu ve şimdi adına Sandıkkale denilen dağın tepesi değildir.
Yeme İçme

Et ve süt ürünleri de ana besinler olmakla beraber, Manisa mutfağının temelini sebze ve meyveler oluşturmaktadır. Bazı yemeklerle pide ve börek gibi hamur işlerinde sebzeler ve değişik bitkilerin et ile birlikte kullanıldığı görülür. Yine de yöre mutfağında zeytinyağlıların yeri başkadır. Manisa kebabı, şevketi bostan, enginar dolması, semizotu, yalancı sarma, börülce tarator, sinkonta, simit ekmeği, mantar tatlısı, zerde yörenin sevilen yemek ve tatlılarıdır.
Alışveriş
Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler Manisada Gezilecek Yerler
Manisa’nın ünlü Mesir Macununu yıl boyu bulmak mümkündür.Bunun yanı sıra Yunt Dağı, Kula, Gördes ve Demirci halıları ile ün yapmış Manisa’da, geleneksel el dokuması halılar, altın ve gümüş takılar, pamuklu iç ve dış giyim eşyaları ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören eşyalardır. Ayrıca bakır, gümüş, pirinç, tahta oyma gibi hediyelik eşyalar ve şile bezi, bürümcük giysiler ile çeşitli oyalar satın alınabilir.
Sağlık

Manisa ili kaplıcalar açısından en zengin illerimizden biridir. Acısu İçmesi, Kula ilçesi’ne 18 km. uzaklıkta, Şehitler Köyü’ndedir. Sindirim yolları hastalıklarına iyi gelir. Çevre halkı tarafından büyük ilgi görür. Su sıcaklığı 10 derecedir. Alaşehir Ilıcası, Alaşehir İlçesi’nde, Alaşehir Deresi’ne yakın bir yerdedir.Sular beş büyük havuzda toplanır. Su çok boldur. Alaşehir yöre halkı banyo olarak yaz aylarında faydalanır. Bir oteli vardır. Magnezyum bikarbonatlı bir su olduğundan, içme ile, özellikle safra dökülmesi bakımından, safra yolları hastalıklarında ve bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır. Bunun dışında Çeren Kaplıcaları, Ece Madensuyu, Eskihisar Kaplıcası, Emir Hamamları (Kaplıcası), Kurşunlu Kaplıcaları, Sart Kaplıcaları (Çamur Hamamı) vardır.
Komşuları

İzmir, Balıkesir, Kütahya, Uşak.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: 1 / 9 Şubat: 3 / 11 Mart: 6 / 16
Nisan: 11 / 22 Mayıs: 13 / 27 Haziran: 18 / 31
Temmuz: 22 / 34 Ağustos: 22 / 36 Eylül: 18 / 29
Ekim: 14 / 23 Kasım: 6 / 16 Aralık: 6 / 13
Özel Günler

Karaelmas Kültür Sanat Festivali Soma ilçesinde, 2000 yılından bugüne her yıl 28 Mayıs Tarihinde kutlanmaktadır. Çağlak Festivali Akhisar da, 11 – 20 Mayıs tarihleri arasında, Üzüm Festivali Alaşehir de
5 Eylül de, 3 Eylül Kurtuluş Günü Şenlikleri “Kültür ve Cirit Festivali” Selendi de 1 – 3 Eylül tarihlerinde
3 Gün süresince kutlanmaktadır. Bunun yanında Atatürk’ün Manisa’ya Gelişi 10 Ekim tarihinde mahalli kutlamalar çerçevesinde her yıl kutlanmaktadır.
Kaplıca

Kurşunlu Kaplıcası

» Yeri: Salihli belediye sınırları içerisinde yer alır.
» Ulaşım: Salihli ilçe merkezine 6 km. uzaklıktadır.
» Suyun Isısı: 52 derece
» PH Değeri: 5,8
» Özellikleri: Bikarbonatlı, Sülfatlı, Kalsiyumlu, Kükürtlü-Hidrojenli, Karbondioksitli bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, deri solunum yolu, kadın, sinirsel hastalıklar, ameliyat sonrası, eklem ve kireçlenme gibi hastalıklara olumlu etki yapar.