Mardinde Gezilecek Yerler

tarafından
725
Mardinde Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Taşın ve İnancın Eseri..”

Mardin mimarî, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğu’nun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin’de kültür, çağlar boyu yerleşik olan uygarlığın izlerini taşır. Mardin ili önemli tarihsel ve kültürel mimari zenginliklere sahiptir. Son yıllarda sadece ülkemizin değil tüm dünyanın ilgisini çekmeye başlayan Mardin, tarihi ve kültür yapısı ile Unesco’nun “Dünya Mirası Kenti Listesine” girmeye adaydır. Ziyaretçi akınına uğrayan kente resmi kayıtlara göre sadece 2001 yılında Pasaportlu olarak 48.852 kişi giriş yapmıştır.
Sezon

İklimi sert karasal iklimdir. Yazlar oldukça kurak ve sıcak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Bu sebeple tercihiniz, yaz sezonunda Mardin güzelliklerini yaşamak olsun.
Mardin, mimarisi, sosyal yaşamı, kültürel dokusu ve şehrin kendisi ile gerçekten her göreni büyüleyen bir şehirdir. Mardin yalnız şehir merkezi ile değil, çevresi ile de kültürel bir gezi için ideal bir yerdir.
Önce Mardin kent merkezi içindeki önemli noktaları, evleri, medreseleri, kiliseleri, daha sonra ilçeleri Deyrulzaferan Manastırı başta olmak üzere Dara, Midyat ve Hasankeyf’i içine alan geniş bir alanı gezilmeli. Dünya Süryaniliğinin merkezi olan Deyrülzafaran, su sarnıçları ile Dara ve yine dünyadaki yaşayan arkeolojik birkaç şehirden biri olan Hasankeyf i de kattığınızda Mardin gezmeye doyulmaz bir şehir olarak karşınıza çıkar.
Ulaşım

İl topraklarına Şanlıurfa-Ceylanpınar’ dan giren demiryolu, sınırı izleyerek Suriye ve Irak’a ulaşır. Ayrıca Şenyurt kasabasından geçen bu yola Mardin 30 km. hatla bağlıdır. Ayrıca havayolu tercihiniz olursa haftanın beş günü Ankara aktarmalı Mardin’e uçak seferleri mümkündür. Karayolu ile ulaşmak isterseniz 18-20 saatlik bir otobüs yolculuğunu göze almanız gerekir. İstanbul – Mardin arası mesafe 1449 km. dir. Tercihiniz özel oto olursa, Mardin’i Şanlıurfa ve Gaziantep üzerinden Adana’ya bağlayan E-90 karayolunu tercih ederek Mardin’e ulaşabilirsiniz.
Tarih

Bölgede yapılan kazılarda MÖ.4500’den başlayarak klasik anlamda yerleşim gören Mardin; Subari, Hurri, Sümer, Akad, Mitani, Hitit, Asur, İskit, Babil, Pers, Makkadonya, Abgar, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı dönemine ilişkin birçok yapıyı bünyesinde harmanlayabilmiş önemli bir açık hava müzesidir. Tarihi MÖ 4500’lere dayanan Mardin, aynı zamanda İpek Yolu güzergahı olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.
Mardin’in adı, tarihte Perslerce Marde, Bizanslılarca Mardia, Araplarca Mardin, Süryanilerce Marde, Merdo, Merdi, ve Merdi olarak kullanmıştır. Merde ya da Merdo, Süryanicede kale, kaleler anlamına gelmektedir. Kimilerine göre ise mede adı bölgeye yerleşen Merde boyundan geliyor.
Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler Mardinde Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler
Mardin gerçek anlamda bir müze şehridir. Bir kalenin üzerine oturtulmuş olan şehir, eski ve yeni olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Mardin in 1960 lı yılların sonunda şehrin tamamının SİT alanı ilan edilmesiyle şehir içine yeni inşaat yapımı yasaklanmıştır. Mardin de baştan sona yürüyerek 15-20 dakika sürebilecek bir zamanda gezebilirsiniz. Araçların tek yönlü çalıştığı yalnız bir cadde vardır. Kendinizi 16.yy da hissedeceğiniz Mardin anlatılmaz yaşanır…
Yeme İçme

Mardin görüntüsüyle olduğu kadar, mutfağıyla da bir o kadar ünlüdür. Et ürünleri ağırlıklı lezzetli yemekleriyle, tarihi mekanlarda bu güzelliği yaşayın…
Mardin’e gidip Rıda’nın kebabını yemeden dönmeyin sakın… Bu öneri Rıda’nın kebabını yiyinceye kadar sizin için bir anlam taşımayabilir. Ama Mardin’in ana caddesinde bulunan üzerinde de Kebapçı Rıdo yazılı tabelayı gördüğünüzde içeri girin ve kendinize bir kebap ziyafeti çekin. 40 yıldır aynı kişi tarafından işletilmektedir. Mardin in; kaburga, işkembe dolması, içli köfte ve etli ekmek gibi özgün yemeklerini Cumhuriyet Meydanında ve Mezopotamya yaylasını seyrederek yiyebilirsiniz.
Alışveriş

Mardin’in meşhur telkari gümüş işlemesi alınabilir. Ayrıca kilim ve küçük el sanatlarında örnekler (el emeği dantel örtü, tesbih) alınabilir.
Doğa Sporları

Dicle Üniversitesi bünyesinde kurulan havacılık kursları yörede büyük ilgi görmektedir. Paraşüt ile atlama ve model uçak gösterileri yapılmaktadır. Ayrıca yörede Trekking doğa yürüyüşleri, düzenlenen turlar ile Mardin turizm açısından canlandırılmaya çalışılmaktadır.
Sağlık

Germ-i Ab Kaplıcası
Bulunduğu yer : mardin
Kaplıca ve İçmeler açısından Bölge oldukça zayıftır.Germ-i ab kaplıcası Midyat ilçesine bağlı, Gerburan köyü yakınında, Dicle nehri kenarındadır. Su, bir mağara içinden kaynar. Mağara içinde bulunan havuzda banyo yapılır. Kükürtlü bir kaynaktır. İçilince, pürgatif etki yapar. Karaciğer safrayolları, bağırsak rahatsızlıklarında, deri hastalıklarında iyi sonuçlar verir. Germ-i âb sözcüğü, sıcak su anlamına gelir. Su sıcaklığı 40°C dir.
Bölgede Sağlık Ocağı ve Eczaneler yeterli sayıda vardır.
Komşuları

Batman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Şırnak.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: 0 / 5 Şubat: 2 / 8 Mart: 6 / 14
Nisan: 11 / 19 Mayıs: 15 / 26 Haziran: 23 / 33
Temmuz: 24 / 34 Ağustos: 27 / 38 Eylül: 20 / 31
Ekim: 14 / 23 Kasım: 5 / 12 Aralık: