Niğdede Gezilecek Yerler

tarafından
541
Niğdede Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Orta Anadolu kırsalında kültür beşiği…”

Büyük merkezlere olan yakınlığı, Kapadokya Bölgesinde olması, tarihi eserleri, doğa varlıkları ve zengin müzesi ile Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri durumundadır.
Sezon

Ülkemiz için yeni olan Dağ ve Kış turizmi 1990 yılından itibaren ivme kazanmıştır. Dağ turizmi türünde çeşitli merkezler tesbit edildiğinde Niğde ili içinde kalan, Torosların Aladağlar bölümü 6 önemli alandan biri olarak tesbit edilmiştir. Dağ ve Kış turizmi yapılabilen 1. ve 2. derece öncelikli 10 dağlık alan içinde Aladağlar yeralmaktadır. Kışın kayak yazın dağ turizmi açısından tercih edilen bu bölgede ayrıca Emli Yürüyüş parkuru, Akşam pınarın da çadır kamp ve doğa fotoğrafçılığı ve orman yürüyüşü her mevsim için özellikle Mayıs ve eylül ayları tercih edilebilir.
Ulaşım

Niğde,Güneyi,İç Anadolu, Kuzey ve Batı Anadoluya bağlayan önemli karayolu ve demiryolu kavşağındadır. İstanbul – Niğde arası mesafe 795 km. dir.İl merkezi bütün ilçeleri ile karayolu, Bor ve Ulukışla ilçeleri ile de demiryolu ulaşımına sahiptir. Ankara – Niğde arası 346 km. dir. Tercihiniz İstanbul dan kendi arabanızla gitmek ise; İzmit-Adapazarı-Eskişehir yolundan Ankara – Aksaray güzergahını takip ederek Niğde ye ulaşabilirsiniz.
Yöre İçi Ulaşım

Niğde il merkezinden tüm ilçelere ulaşım gün içinde merkez otogar dan sağlanmaktadır. Yaz mevsiminde sıklıkla yapılan minibüs ve otobüs seferleri yerli ve yabancı turistleri yaylalara ve mesire yerlerine taşımaktadır. Bor ilçesine bağlı Yeşilyurt kasabasının içinden geçilerek gidilen Yeşilyurt yaylası 10 km, Emli Vadisi 7 km, Ulukışla yaylası 15 km, Gümüşler barajı şehir merkezine 8 km, Tepe bağları Niğde il merkezine 5 km. mesafede bulunmaktadır.
Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler Niğdede Gezilecek Yerler
Tarih
Niğde’nin antik adı “Nahita” dır. Bahçeli ve Çamardı Kestel de ortaya çıkarılan kalay madeni, Niğde tarihinin M.Ö. 5000 yılına kadar uzandığını gösterir.Türklerin 1071 de Anadolu’ya gelişi ile başlayan Selçuklu Devleti egemenliği 1308 yılına kadar sürmüştür. 1470 yılından itibaren Osmanlı İmparatorluğunun kesin hakimiyetine giren bölge Cumhuriyet dönemine kadar gelmiştir.
Gezilecek Yerler

Kent tarihsel açıdan zengindir. Gümüşler manastırı ören yeri Niğde’ye 9 km. uzaklıktadır. Bizans sanatının en güzel ve korunmuş eserlerinden birisidir. İlde 1800 lü yılların başında yapılmış 15 kilise bulunmaktadır. Ayrıca kent merkezine 17 km. uzaklıktaki bahçe ile çevrili Roma Havuzu ve 15.yy. da yapılmış olan Niğde Kalesi özellikle görülecek yerler arasındadır.
Tyana su kemerleri, Akmedrese, Alaaddin cami, Hüdavent hatun türbesi, Bedesten, Kavlaktepe yeraltı şehri ve Türk hamamları görülecek diğer kültür hazinelerimizdendir.
Doğa Sporları

Niğde kış ve doğa sporları olarak Türkiye deki sayılı merkezlerden biridir. Aladağlar trekking tırmanış ve kamping için çok uygundur. Gerek ilk kez dağcılık eğitimi alanların katılacağı tırmanışlar gerekse profesyonel dağcılar için tercih edilen bir bölgedir. Aladağlar su yönünden fakirdir. Kar ve buz erimesi sonucu oluşan birkaç önemsiz dere dışında önemli akarsular yoktur. Fakat dağ gezileri ve trekking için Torosların en uygun bölümüdür. Bu nedenle giderken su yönünden tedbirli olunması tavsiye edilir.Kışın Tur kayağı için Çiftlik ilçesi sınırlarındaki Keten çimeni mesire alanı bu spor için elverişli bir alandır.
Komşuları

Adana, Kayseri, Nevşehir, Aksaray.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -6 / -2 Şubat: -3 / 6 Mart: 2 / 13
Nisan: 6 / 18 Mayıs: 9 / 22 Haziran: 14 / 28
Temmuz: 15 / 29 Ağustos: 17 / 33 Eylül: 12 / 25
Ekim: 8 / 19 Kasım: 0 / 11 Aralık: -2 / 8
Özel Günler

Niğde de önemli gün ve festivaller ;
Her yıl 4 Aralık tarihinde gerçekleştirilen Ahmet Kuddusi Hazretlerini Anma Günü Bor (Kapali Spor Salonu)nda yapılmaktadır. Ayrıca yine her yıl 12 Temmuz da
Ulukışla Dar Boğaz Kasabası nda Kiraz Festivali yapılmaktadır. Mahalli kutlama günü olarak Atatürk’ün Nigde’ye Gelişinin Yıldönümü 5 Şubat tarihinde kutlanmaktadır.