Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

tarafından
1225
Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır

Genel özellikleri
Ruj çiçeği evde pencere önünde iyi gelişir. Evinizin şartlarına göre yılın herhangi bir zamanında çiçek açabilir.
Ruj çiçeği epifit bir bitkidir.Turuncudan kırmızı ve kahverengiye kadar çiçek açan türleri vardır.Ruj çiçeği Gesneriaceae familyasının Aeschynanthus cinsinden Aeschynanthus radicans türüdür. Bitkinin kalın, canlı parlak yeşil yaprakları vardır. Çiçek görseli bir ruju andırır ve bu nedenle ruj çiçeği olarak adlandırılır. 23°-26° sıcaklıkları sever, en düşük 15°-18° önerilir (örneğin geceleri). Ev yetiştiriciliği için uygundur. İç mekanda genellikle sarkıcı formda yetiştirilir.

Aeschynanthus türlerinin tümü süs bitkisi olarak kullanılır.Anavatanı Malay yarımadasının güneyi ve Java dolayları. İklimi deniz etkisinde tropikal yağmur ormanı iklimi.Hava nemliliği daima yoğun. Doğada ağaçlardaki oyuk ve kabuk aralarında ve kayalıklardaki çatlaklarda
köklenerek yaşarlar. Kökler az miktardaki humuslu çürüntülerden beslenir. Oldukça serin aylarda bile gelişim gösterip yaz sıcaklarında dinlenmesi, epifit özelliği ve mantar hastalıklarından etkilenmemesi bu bitkinin tropikal sis ormanı bitkisi olduğunu gösterir.
İnce dallarla uzar. Dallar çok esnektir. Dik duramaz. Sarılıcı özelliği de yoktur. Succulent özellikli yapraklarıyla susuzluğa çok iyi dayanır. Dal uzunluğu 30cm ile 1,5 metre arasında değişir.

Saksılarda sarkıcı süs bitkisi olarak hem çiçek hem yaprak güzelliği için yetiştirilir. Evde yetiştirmeye tam uyumludur. Sıcak aylarda aşırı güneş almamasına dikkat edin.

Kış mevsiminin dondurucu soğuklarına dayanamaz. Mayıstan eylül ortasına kadar dışarda açık havada tutabilirsiniz. Serin havaya çabuk uyum sağladığı için dışardan içeriye almada soğukların başlamasını beklemeyin. Yaz sıcakları dinince hemen eve alın. Serine alışırsa sıcak­havasız odaya aldığınızda çok fena bozulma gösterebilir.
Ruj çiçeği en iyi ev uyumlusu bitkilerdendir. Çiçeklenmede sorun olmaması için bir parça güneş alması gerekiyor. Çiçek açmasının belirli bir zamanı yoktur. Yılda birkaç defa çiçek açar. Kök ortamının yanlış olması sonucu çiçek tomurcukları dökülür. Toprak hazırlamada aşağıda anlattığım gibi titiz davranmalısınız.

Güneş&Nem
Gölgede de gelişim gösterir ama çiçek açmaz. Ruj çiçeğinin tomurcuk vermesi için hem şiddetli aydınlık ortama hem günde üç saat kadar filtrelenmiş güneşe ihtiyacı var. Kışın güneşi filtrememelisiniz.Havası çok kuru bölgelerde, özellikle de sıcak aylarda tedbir alınmalıdır.

u&Besin
Bol nemi, ısıyı ve aydınlığı çok seviyor. Fakat özellikle güneş görmemesi gerektiğini hatırlatmak isterim. Yaz aylarının o sıcak günlerinde, akşam üzeri vakitlerde fısfıs yapılmasından çok hoşlanıyor. Toprağı hafif bir toprak olmalı.Toprağı ıslaklığını yitirip nemi hafiften azaldıkça sulayın. Ruj çiçeğini sulamada çiçek açma zamanlarında değişiklik yapmanız gerekiyor. Çiçeksiz zamanlarında her üç sulamada bir bitki besini verin. Besinsiz sulamalarda saksının altından bolca su akıp gideceği miktarda bol su kullanın. Besinli sulamalarda ise saksı alt deliğinden bir iki damla su çıkacak kadar. Tomurcuklar belirdiğinde besin vermeyi bırakın. Sulamayı ise az miktarda su ile yapın. Saksı alt deliklerinden bir iki damla su çıkması yeterli. Çiçekler geçtiği zaman budayıp yine çiçeksiz dönem sulamasına devam edin ama yeni filizlenmeler başlayıncaya kadar besin vermeyin. Sulama suyunun fazla kireçli olmaması gerekiyor. Oda sıcaklığından daha serin olmasın.

Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır Ruj Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır
Toprak
Hem fazlasıyla havadar hem nem tutucu özellikte toprak hazırlamalısınız. Belki her türlü toprakta olabilir ama özellikle sağlıklı çiçek açabilmesi toprağının özelliğine bağlıdır. Seralarda herhangi karışım toprakta bile gürce çiçek açabilir fakat ev ortamlarında aynı toprak işe yaramaz.Saksı ve kök durumu çiçeklenmeye etki eder Ruj çiçeğinizi daima köklerinin yer darlığına maruz kalacağı kadar ihtiyacından biraz küçük saksıda yetiştirin. Toprak karışımını doğru yapmışsanız çok gür köklenir. Bu da daha iyi çiçeklenmesine yol açtığı gibi çiçeklerin açmadan dökülme porbleminin de önüne geçer. Kökler saksıda adamakıllı yumak oluşturmadıkça daha büyük saksıya aktarmayı düşünmeyin.

Budama
Her çiçeklenme akrivitesinin ardından dalları 10­15cm gibi kısa kalacak şekilde kesin. Budamalar ruj çiçeğinin köklerinin güçlenmesine de etki eder. Besin vermeyi tomurcuklar belirince bırakıp budama sonrasında yeni filizler çıktıktan sonra başlayacaksınız.Budamalar bitkinin sağlığı açısından önemli ve çiçeklenmeyi de teşvik ediyor. Bitki, kesilen yerlerinden yeni sürgünler yaratarak kendini tazeliyor. Aklınızda bulunmasında fayda var. Bu budadığınız dalları sakın atmayın. Çünkü bu dalları köklendirerek bir çok yeni fide elde edebilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Çoğaltılması
ilkbaharın başında ama çok fazla serin günler geçince ortalama 10cm kestiğiniz dalları direkt toprağa dikin. Saksıyı güneşin ısıtabileceği bir yerde tutun. Hem saksı hem yapraklar güneşten günde 3 saat kadar ısınabilmeli. Böylece çabucak köklenip gelişmeye başlarlar. Havalar ısındıkça güneşin şiddetli gelmesini azaltmalısınız. Basit daldırma ve yaprak çeliğiyle de çoğaltabilirsiniz.Örneğin dikimini yaptığınız çeliği pet bardağıyla beraber bir poşet içerisine alıp poşeti bağlayarak nem muhafazası sağlayabilirsiniz. Poşetin şeffaf olmasına özen gösterilmeli çünkü gün ışığı şart. Fakat günlük küçük havalandırmalar yapmayı unutmamak lazım. Gece saatleri için yapay ışıklandırma kullanılabilir. Bu da fotosentezi artıracaktır. Fotosentez artarsa bitkideki fiziksel aktivite de artar ve başarı daha kısa sürede gelir.