Samsunda Gezilecek Yerler

tarafından
809
Samsunda Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Kuzeyin Yıldızı..”

Samsun, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleri, deniz, kara, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile Karadeniz Bölgesinin Turizm Potansiyeli en yüksek kentlerindendir.
Türkiye’nin en önemli su basar ormanınıda içine alan Kızılırmak Deltası 318 kuş türü ve değişik bitki çeşidiyle meraklıların akınına uğramaktadır. Yeşilin ve mavinin kucaklaştığı sahilleri, kışın ayrı, yazın ayrı güzel olan yaylaları, gölleri, şifa dağıtan kaplıcalarıyla Samsun değişik turizm aktivitelerini bulabileceğiniz ender şehirlerimizdendir.

Sezon
Samsun ilinin iklimi kıyı ve iç kesimlerde ayrı özellikler göstermektedir. Kıyı kesimlerde Karadeniz iklimi, iç kesimlerde nispeten karasal iklim hakimdir. Karadeniz bölgesinin sosyal ve ekonomik açıdan en gelişmiş şehridir. Büyük bir limanı, uluslararası havaalanı ile turizm konusunda en nitelikli anadolu kentlerimizden biridir. Uzun ve doğal plajları, eşsiz güzellikteki ormanları, yaylaları, gölleri, termal kaynakları ile çok çeşitli turizm aktiviteleri ile turizme hizmet vermektedir. Samsun her mevsim görülmesi gereken bir ildir.

Ulaşım
Ulaşım durumu itibarı ile Karadeniz’in en şanslı ili olan Samsun Kara,Deniz,Hava ve Demiryollarına sahiptir. Hava alanı bakımından büyük uçakların inişine müsait olmayan Samsun 1995 yılında temeli atılan Uluslararası hava alanının tamamlanması ile ulaşım konusunda çok önemli bir merkez haline gelmiştir. İstanbul- Samsun arası mesafe 737 km. dir. Ankara-samsun arası mesafe ise 419 km. dir.

Yöre İçi Ulaşım
Samsun dan 82 km. uzaklıkta bulunan Ladik ve diğer ilçelere her zaman araç bulmak mümkündür. Çarşamba ilçesine Samsun il merkezinden karayolu ve demiryolu bağlantısı ile kolay ulaşım sağlanabilir. İl merkezinden demiryolu bağlantısı da 1926 yılından beri devam etmektedir. Bafra ilçesi ise ilin 50 km. batısındadır. Ulaşım problemi yoktur.

Tarih
“Samsun” adının Yunanca “Amisos” kelimesinden gelme olduğu sonundaki “Os” veya “S” ekine bakılarak ileri sürülmüşse de, kelimenin kökeninin eski Yunan öncesi döneme dayanmasının daha kuvvetli bir ihtimal olduğu belirtilmiştir. Bu durumda Amisos adının deniz yoluyla gelen Yunanlılar tarafından verilmiş bir ad değil, komşu şehir Amasia (Amasya) gibi, Anadolu menşeli bir kelime olduğu anlaşılmaktadır.
Samsun Bölgesinde ilk insan izlerinin Tekkeköy’de ortaya çıktığı tesbit edilmiştir. Buradaki mağaralarda ve düz yerleşim yerlerinde yapılan kazılarda Paleolitik (Eski Taş Devri- M.Ö. 600.000 10.000) ve Mezolitik (Orta Taş Devri-M.Ö. 10.000-8000) çağa ait eserler bulunmuştur.
Samsun Bölgesinin M.Ö. 5. bin sonunda başlayarak Kuzey Yunanistan, Bulgaristan ve Ege adaları ile sıkı bir ilişki içinde olduğu, bu ilişkilerin kıyı gemiciliği ile sağlandığı ve Geç Kalkolitik çagda (M.O. 3500-3000) bu ilişkilerin orta Anadolu’ya kadar uzandığı tespit edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında deniz ticareti felce uğradığı için, ekonomik yönden büyük sıkıntılar çeken Samsun, Rus savaş gemilerince dört kez topa tutulur. Önemli ölçüde hasar görür (1915). 19 Mayıs 1919’da Samsun limanına 3. Ordu müfettişi olarak ayak basan Mustafa Kemal Paşa (Atatürk), Anadolu’da Kurtuluş Savaşı’nı başlatır ve kent de bu özelliği nedeniyle Kurtuluş Savaşı’nın bir simgesi durumuna gelir. XIX. yy. sonlarında Trabzon vilayetine bağlı bir mutasarrıflık olarak yönetilen Samsun, Cumhuriyetten sonra kendi adını taşıyan ilin merkezi olur.
Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler Samsunda Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler
Tabiat örtüsünün elverişli olması, Kızılırmak ve Yeşilırmak deltaları arasında bulunuşu, ilin en önemli özelliğidir. Kaplıcaları, Kızılırmak Deltası, festivalleri ilin çekiciliğini bir kat daha arttırmaktadır. Atakum, Samsun – Sinop karayolu üzerinde şehir merkezine 5 km. mesafedeki bu sahil şeridi geniş bir kumsala ve sığ bir denize sahiptir. Her yıl doğa yürüyüşlerinin yapıldığı Kocadağ mesire alanı şehre 30 km. uzaklıktadır. Hasköy orman içi dinlenme tesisleri şehrin panoromik olarak izlenebileceği bir tepedir. Toplu taşım araçlarıyla ulaşılabilir. Termal kaplıcaların da yaygın olduğu ilde oteller de tesisler de modern tarzı ile kendini göstermektedir. Türkiye’nin dört bir tarafından yerli yabancı turistleri çeken bu tesisler konforlu ve ucuz oluşuyla her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.
Kısaca Samsun Anıtları, Müzeleri, Camileri, bedestenleri, doğal güzellikleri, plaj ve kamp yerleri ile yaz kış görülmesi gereken illerimizden biridir.

Yeme İçme
Karadeniz Bölgesinin yöresel tadlarını Samsun ilinde fazlasıyla bulabilirsiniz. Balık, hamurişi ve sebze ağırlı olan yöre mutfağı özellikle pidesiyle ünlüdür. Mısır ekmeği, açık ve kapalı tabir edilen etli pideleri, Hamsili ekmek, hamsili pilav, karalahana çorbası ve dolması ve keşkek yörede en fazla tercih edilen yöresel yemeklerdir. Bu saydıklarımızın dışında Samsun da güney ve doğu mutfaklarından örnekleri de rahatça bulabilirsiniz.

Doğa Sporları
Spor tesisleri yüzme havuzlarıyla Samsun spor faaliyetlerinde sosyal yaşamın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. İlin ormanlar göller ve ırmaklar bakımından zengin oluşu nedeniyle avçılık, kampçılık, balıkçılık, tandem sporu ve yüzme oldukça gelişmiştir. Ayrıca doğa sporları olarak yamaç paraşütü, trekking, rafting yapılmaktadr. Zengin doğası, yayla turizmine elverişli olması nedeniyle sürekli tercih edilen bir yöre olmuştur.

Sağlık
Yöre kaplıcalar açısından oldukça zengindir. Samsun-havza kaplıcası Havza ilçe merkezinde yer alan Kaplıca merkezi Amasya Samsun yoluna 1 km. uzaklıkta ve yolun batısındadır. Bir tepenin eteğinde yer alan merkezde 5 kaplıca bulunmaktadır. Bu kaplıcalardan üçü eski tarihlerde yapılmış tarihi aslanağzı, kızgözü maarif ve şifa hamamlarıdır. Su sıcaklığı 49.8 derecedir.ph değeri 7i8 olan Havza kaplıcaları romatizma, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme ye karşı olumlu etki yapar. ladik kaplıcası Samsun – Ankara karayolunun 3 km. doğusunda, Samsun’a yaklaşık60 km. uzaklıktadır. Sıcaklığı 38 derece olup, sinir ve kas yorgunluğu, romatizma, kireçlenmeye karşı etkilidir.
Ayrıca banyo ve içme kürleri için de elverişlidir.

Komşuları
Ordu, Amasya, Sinop, Çorum.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: 1 / 8 Şubat: 2 / 11 Mart: 5 / 16
Nisan: 8 / 16 Mayıs: 10 / 20 Haziran: 16 / 24
Temmuz: 18 / 26 Ağustos: 20 / 29 Eylül: 15 / 24
Ekim: 13 / 21 Kasım: 6 / 15 Aralık: 4 / 14
Özel Günler
Samsun için Festivaller şehri diyebiliriz. Sadece bu festivallere katılmak ve izlemek için çevre illerden yöreye çok fazla seyahat gerçekleşmektedir. 19 Mayıs Havacılık Panayırı ve Şenlikleri her yıl Temmuz veya Ağustos aylarında, Tekkeköy kültür ve doğa festivali, 01-02 eylül, Samsun uluslararası halk dansları festivali 16-27 temmuz, Bafra geleneksel yaz şenlikleri her yıl ağustos ayında, Asarcık karakucak güreşleri ve at yarışları Eylül ayında, Samsun Kocadağ doğa yürüyüsü haziran ayında, Ladik Akdağ yayla şenlikleri her yıl temmuz ayında yapılmaktadır.

Kaplıca
Ladik Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Ladik “Hamamayağı” yada “Hıllaz” kaplıcası Samsun-Ankara yolunun doğusunda bulunmaktadır.
» Ulaşım: Samsun il merkezine 60 km. uzaklıktadır.
» Suyun Isısı: 38 derece
» PH Değeri: 7,2
» Özellikleri: Bikarbonatlı, Kalsiyumlu, Magnezyumlu ve kısmen Radyoaktif bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, sinir ve kas yorgunluğu, eklem ve kireçlenme, sinirsel hastalıklar, ameliyat sonrası yorgunluklar gibi hastalıklara olumlu etki yapar.
» Konaklama Tesisleri: Yaz mevsimi çadırlı kamp kurularak yararlanılmaktadır.