Şanlıurfada Gezilecek Yerler

tarafından
551
Şanlıurfada Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Peygamberler kenti !”

Urfa tarih boyunca peygamberlere evsahipliği yapmış bir kent…Kentin her yerine sinen tarih ona mistik bir hava veriyor…Baharat kokuları ve binbir renkli yerel giysiler arasında kendini bir rüyada sanıyor insan Urfa’da…
Sezon

Urfa’da kara iklimi hakim olduğundan yazlar çok sıcak, kışlar ise soğuk ve bol yağışlı geçiyor. Birçok ziyaretçi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu kenti yaz aylarında ziyaret ediyor. Eğer sıcaktan hoşlanmıyorsanız kış aylarında bu kenti gezebilirsiniz. Her mevsim farklı bir güzelliği var Urfa’nın…
Ulaşım

Urfa’da havaalanı bulunuyor.Uçakla gelebileceğiniz gibi, karayolunu tercih edenler için de büyükşehirlerden sürekli seferler düzenleniyor.
Tarih

Neolitik çağdan beri insan etkinliklerine açık bir bölge olan Urfa, Hellenistik çağda Seleukoslar sayesinde kentleşiyor. Makedonya’daki topraklarında bulunan Aigai kentinin bir mahallesi olan Edessa adını Urfa’ya Seleukoslar veriyor. Urfa deyişinin de Aramice Urhai’den türediği söylencesi var.

Bir rivayete göre Arami kralı IX. Abgar Hz.İsa’yı Urfa’ya çağırıyor. Hz.İsa ise Abgar’a yüzünü silerek suretini aktardığı bir mendil yollayarak mucize gösteriyor. Bu olaya Süryani inancında Mandilion Olayı deniyor.
Gezilecek Yerler

Mimarisi, Balıklı Göl’ü, peygamberler kenti olması ile tarihi miras açısından zengin bir bölge olan Urfa’yı gezmeye çarşısından başlayacak olursak, öncelikle dikkatimizi Osmanlı döneminden kalma çok sayıda han çeker.Rengarenk kumaş ve yöreye özgü giysilerin sergilendiği dükkanları gezerken kendinizi Ortaçağ’a ait bir zaman diliminde hissedeceksiniz.

Çarşıdan Balıklıgöl’e yöneldiğinizde buradaki çocuklar size isteseniz de istemeseniz de Balıklıgöl’ün öyküsünü anlatacaklardır.Göldeki balıkların şifalı olduğu söyleniyor.Gölün yanında kenarda bir oda göreceksiniz.Burada Urfa’nın meşhur kahvesi mırrayı tadabilir ve el işlemeleri alabilirsiniz.
Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler Şanlıurfada Gezilecek Yerler
Antik adı Kalirrhoe (Güzelsu anlamına geliyor) olan Balıklı Göl’ün hikayesi şöyle: Bir rivayete göre Nemrut Hz. İbrahim’i Urfa Kalesi’nden mancınıkla ateşe fırlatmış. Ama Allah’ın emriyle ateş suya dönüşmüş, odunlar da balığa ve Hz. İbrahim kurtulmuş. Onun arkasından kendini ateşe atan kızı Zeliha’nın düştüğü yerde de bugün Zeliha Gölü denen göl oluşmuş. Bugün kutsal bir yer olarak saygı gören Balıklı Göl, Urfa’nın çok ziyaretçi alan yerlerinden biri…

Akçakale yolu üzerinde Hz.Eyüb’ün mağarası bulunuyor. Cüzzama yakalanan ama buna sabırla katlanan ve karısının yardımıyla iyileşen Hz.Eyüb bu mağarada yaşamış.Buraya şifa umuduyla gelen birçok insan var.
Yeme İçme

Tabii ki ilk akla gelen kebap…Ama burada bildiğiniz ev yemeklerinin de kullanılan baharatlar sayesinde çok farklı tatlarda olduğunu göreceksiniz.İsot ve nar ekşisi , yörenin baharatlarından…Yemeğin üzerine yörenin “mırra” adı verilen , küçük fincanlarda sunulan şekersiz ve acı özel kahvesinden tatmanızı öneririz.
Alışveriş

Gümrük Hanı yakınındaki tarihi Bedesten de mahalli giysi, yaşmak, ehram ve ipek örtüler, Sipahi pazarında halı kilim kürk ve heybe, Keçeci pazarında keçe, Hüseyniye çarşılarında bakır işleri, Pamukçu pazarında ve Yıldız Meydanı civarındaki kuyumcularda altın ve güöüş takılar satın alınabilir.
Sağlık

Şanlıurfa da nüfus büyüklüğüne karşın sağlık tesislerinin azlığı önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.
Ayrıca yöre su kaynakları bakımından da oldukça fakirdir.
Komşuları

Harran, Birecik, Adıyaman

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -1 / 9 Şubat: 3 / 13 Mart: 6 / 19
Nisan: 11 / 25 Mayıs: 16 / 30 Haziran: 23 / 38
Temmuz: 25 / 39 Ağustos: 26 / 41 Eylül: 20 / 34
Ekim: 16 / 27 Kasım: 6 / 16 Aralık: 5 / 15