Siirt’de Gezilecek Yerler

tarafından
616
Siirt’de Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Bir tarih ve sanat kenti….”

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Siirt il topraklarının büyük bölümü dağlarla kaplıdır. Siirt’te karasal iklim hüküm sürmekte ve dört mevsim en belirgin özellikleriyle yaşanmakta, Yazları sıcak ve kuraktır. En az yağış Kurtalan’da En fazla yağış Baykan’da görülür. GAP’ın devreye girmesiyle iklimde belirgin bir değişme gözlenmiş, İlkbaharda daha fazla yağış olmuş ve %40’ın altında olan nem oranı yükselmiştir. Siirt il alanı Doğu Anadolu yapraklı orman kuşağı ile G.doğu Anadolu bozkır kuşağı arasındadır.Toros dağları ‘nın G.doğu toroslar adıyla anılan bölümleriyle, buradan kuzeye doğru uzanan plato ve dağlarda önemli ölçüde azalmış meşe ağaçları vardır.
Sezon

Siirt karasal iklimin etkili hüküm sürdüğü yörelerimizden biridir. Kışın iklim sert geçtiği için yazları tercih edilmesi uygun olur. Yörede Gap projesinden sonra başlayan canlanma kültür turizmini yaygın hale getirmiştir.
Ekim-Şubat dönemini kapsayan av mevsiminde; bıldırcın, tahtalı, güvercin,yabani ördek,tavşan,tilki,samur ve porsuk avlanabilir.. Bunun dışında mevcut akarsularda balık avlamak her zaman mümkündür. Eskiden sürek avı şeklinde yapılan yabani hayvan avı bu hayvanların nesli tükendiğinden, günümüzde yapılmamaktadır. Dağ keçileri ise av yasağı kapsamına alınarak nesillerinin korunmasına çalışılmaktadır
Ulaşım

Şehir Merkezi’nin bütün illerle düzenli bir karayolu bağlantısı vardır. Şehrin girişi ve bazı ana caddeleri asfaltla kaplıdır. Şehir Merkezi’nin altı ilçe ile yaz-kış açık bulunan karayolu bağlantısı vardır. Karayolu ve demiryolu ulaşımında “son nokta” olması, İl’in ekonomik ve sosyal yapısını olumsuz yönde etkilemektedir. Karayoluna paralel olarak Diyarbakır ve Batman üzerinden gelen demir yolu Kurtalan’ da son bulur. İl’in hava ulaşımı Eylül 1994 tarihinden bu yana İl Merkezi’ ne 14 Km. mesafedeki Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ nce gerçekleştirilmektedir. Haftanın her günü sefer bulunmaktadır. Hava ulaşımı ANKARA üzeri aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. İstanbul – Siirt arası mesafe 1551 km. dir.
Yöre İçi Ulaşım

Şehir Merkezi’nin altı ilçe ile yaz-kış açık bulunan karayolu bağlantısı vardır. Tüm ilçelere il merkezinden düzenli seferler vardır.
Tarih

Siirt adının Sami dilinden geldiği öne sürülmektedir. Diğer bir kaynakta Siirt isminin “Seert” anlamındaki üç yer manasına geldiği söylenir. Siirt, Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştiği bir alanda kurulmuştur. Bu yüzden kuzeyinde ve güneyinde ortaya çıkan uygarlıklar, yörenin kültürel gelişmesinde etkili olmuştur. Bölgenin dağlık oluşu ve ulaşım imkanlarının yetersizliği, gelişmiş kentlerin kültür merkezlerinin ortaya çıkmasını engellemiştir. Günümüzdeki Kültürel yapı Türk- İslam kültürü’nün etkisiyle biçimlenmiştir. Güneydoğu Anadolu tarih öncesi araştırmaları karma projesi kapsamında,Siirt ilin’de yapılan yüzey araştırmalarında Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Helenistik, Roma, Bizans-İslam ve Yakınçağ’ı kapsayan dönemlere ait buluntular ortaya çıkarılmıştır.
Gezilecek Yerler

Siirt, müzeleri, kaplıcaları, klise ve manastırları, camileri ile Güneydoğu Anadolu’nun görülmeye değer illerinden biridir. Ulucami minberi orta büyüklükte minberler den olup, Hicri 611, Miladi 1214 yılında yapılmış olup, çeşitli tarihlerde onarım dan geçmiştir. Min berin kapı sövesinin sağ yan cephesinde “Ayet-el Kürsi”’ den bir parça sol yan cephesin de ise Usta Kitabesi vardır. Siirt ili’ndeki çoğu yıkıntı durumunda bulunan kilise ve manastırların başlıcaları Kurtalan’ ın Asmadere, Tulumtaş ve Beykent köylerindeki kiliseler; Baykan’da Bitlis yolu üzerinde 2.Km’ deki Hosyar kilisesi; Pervari’nin Hef köyündeki kilise ve Siirt merkezindeki Hadervis kilisesidir. Aydınlar (Tillo) ilçesinde Büyük Alim ve İlim adamı İbrahim Hakkı Hz.’nin Kendisine ait ve Bilim alanında kullanmış olduğu aletlerin ve kitaplarının sergilendiği küçük bir müze bulunmakta.
Yeme İçme

Siirtin kendisine has yemeklerinin başında Büryan ve Perde Pilav gelmektedir. Büryan yeraltı fırınlarında pişirilen büryan her mevsim yenen bir et yemeğidir. Kemikler den ayrılan et parçaları daha önce alevi sönen yeraltı fırınlarına çengellerle uzatılıp fırın ağzı kapatılır. 2 saat içinde pişen etler fırından çıkartılarak askılarda satışa sunulur. Perde pilavı ise Fes şeklinde tencerelerde pişirilen perde pilav, Siirt’in en şöhretli misafir yemeğidir. Mahalli tabirle “kitel” diye adlandırılan Siirt köftesi, ince bulgurdan yapılır. Önce su ile yoğrulup hamur haline getirilen köftelik bulgurun içine yağlı et ile pirinç, maydanoz,soğan ve bir miktar baharat konulduktan sonra bundan iri köfteler yapılarak kaynar suda haşlanmak suretiyle pişirilir. Bu ağır köfte yemeğinin yanında genellikle garnitür olarak ekşi sebzeli çorbalar veya bamya bulunur.
Alışveriş
Siirt'teGezilecek Yerler Siirt'teGezilecek Yerler Siirt'teGezilecek Yerler Siirt'teGezilecek Yerler dSiirt'teGezilecek Yerler dSiirt'eGezilecek Yerler dSiirt'deGezilecek Yerler dSiirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler Siirt'de Gezilecek Yerler
Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı Pervari Balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir. Siirt il merkezindeki çarşıdan yöreye özgü kültür incisi ürünleri temin edebilirsiniz.
Doğa Sporları

Botan Çayı’nda rafting, yöreye renk veren alabalık çiftlikleri balıkçılığı, trekking ve tırmanma, dağcılık ve kamping yörede yapılabilecek aktiviteler arasındadır.
Merkez İlçe ile Pervari ve Şirvan İlçelerinden onar kişilik rafting botları ve ekipmanları bulunan İlde heyecanlı yarışmalar da yapılmaktadır.
Sağlık

Siir’in Eruh ilçesine bağlı, Misifre (Düğünyurdu) Köyü’nde bulunan Hista Kaplıcası Siirt’e 70 km. uzaklıktadır. Bir hamamı ve bir havuzu vardır. Su, kalsiyum sülfürlüdür. Türkiye’nin en değerli kükürtlü suyu sayılır. Banyo sırasında devamlı olarak kükürt bulunur. Kükürt kokusu çok uzaklardan duyulur. Banyo, koklama ve gargara ile her türlü romatizmalarda, solunum yolları hastalıklarında, kadın rahatsızlıklarında en şifalı kaplıcamızdan biridir. Sıcaklığı 60 derecedir. Sağlarca (Billuris) Kaplıcası ise Siirt il merkezine 17 km. uzaklıkta, Boton Çayı kıyısında Billuris Köyü’ndedir. Bir mağara içinde kaynar. Mağarada büyük bir havuz vardır. Mağaranın tavanı, yüksek kubbe şeklinde oyulmuştur. Kalsiyum sülfatlı bir sudur. Ayrıca kükürt içerir. Romatizma, nevrit, çocuk felçleri ve solunum yolları hastalıklarında önerilir.
Komşuları

Şırnak, Bitlis, Van, Batman, Diyarbakır.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -1 / 6 Şubat: 1 / 9 Mart: 5 / 16
Nisan: 11 / 20 Mayıs: 15 / 27 Haziran: 21 / 36
Temmuz: 24 / 37 Ağustos: 26 / 40 Eylül: 19 / 33
Ekim: 14 / 24 Kasım: 4 / 14 Aralık: 4 / 13
Özel Günler

Siirt te her yıl 6 mayıs Yumurta Bayramı olarak kutlanır. Taşmanlı Köyü Karakucak Güreşleri 7 -13 Mayıs tarihleri arasında, Veysel Karani Hz.Anma Töreni 16 Mayıs – 4 Haziran tarihlerinde, Karakucak Güreşleri 1 -5 Haziran, Geleneksel Ayancık Kültür-Sanat Ve Keten Festivali 23-29 Temmuz, Erfelek (Karasu) Panayırı 12-17 Eylül, Siirt’in Şeref Günü 14 Eylül de, Siirt Fıstığı Teşvik Yarışması Ve Bal Festivali 14-22 Eylül,Türkeli Yaz Şenlikleri 26-28 Temmuz, Hıdırellez Şenlikleri 7 -13 Mayıs, Saraydüzü Ve Köyleri Aksu Yaylası Şenlikleri 9 -11 Ağustos tarihlerinde Siirt te kutlanmaktadır.
Kaplıca

Billoris Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Siirt’in güneyinde Botan çayı kenarında bulunmaktadır.
» Ulaşım: Siirt il merkezine 17 km uzaklıktadır.
» Suyun Isısı: 33 derece – 36 derece
» Suyun (PH) Değeri: 6,4
» Özellikleri: Klorürlü, Sülfatlı, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Hidrojen-Sülfürlü, Kalsiyumlu bir bileşime sahiptir.
» Yararlanma Şekilleri: İçme ve banyo kürleri
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, deri, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, ameliyat sonrası rahatsızlıklar gibi hastalıklara olumlu etki yapar.