Tokatta Gezilecek Yerler

tarafından
539
Tokatta Gezilecek Yerler

Genel Bilgi
“Tarih ve kültür beşiği…”

6000 yıllık tarih boyunca bir çok kültürleri içerisinde barındıran ve Yeşilırmak Havzası’nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş bir şehir TOKAT. İl binlerce yıllık medeniyetlerin kültür ve sanatını yansıtan arkeolojik kalıntılarıyla, asırlık mimari yapılarıyla milyonlarca yılda oluşmuş fosil mağaralarıyla, termal zenginlik ve doğal güzellikleriyle yüzyıllardır alın teri ve göz nuru ile süregelen el sanatlarıyla turizm potansiyeli fazla olan bir yöremizdir.

Sezon
İklimin uygun olması ve ilin Karadeniz Bölgesel özelliklerinin etkisi altında bulunmasından dolayı topraklarının %39’u orman ve fundalıklarla, %33’ü ekili alanlarla ,%13’ü çayır-meralarla , %15’i diğer araziler ile kaplıdır. Mesire yerlerini, yaylaları görmek, Niksar ayvaz suyunu kaynağında görmek ve içmek için tercihiniz yaz mevsimi olsun.

Ulaşım
Karadeniz`i Sivas ve Kayseri üzerinden İç Anadolu, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine bağlayan karayolu Tokat dan geçmektedir. Demiryolu ve Havayolu ulaşımı da oldukça kolay sağlanmaktadır. Samsun`u Sivas’a ve diğer Anadolu illerine bağlayan demiryolu Tokat il sınırlarından geçer. Ayrıca haftada 1 gün Ankara aktarmalı uçak seferleri vardır. İstanbul – Tokat arası mesafe 785 km. dir. Ankara – Tokat arası mesafe 399 km. dir.

Tarih
M.Ö.2500-400 yılları arasında yüksek düzeyde sanat ve kültür yaşamına sahip olan Helen kültüründen, Zile-Tokat-Niksar-Sulusaray’daki M.S 5.yy. kadar süren Roma kültürünü, 12.yy.da Danişmend’lerin merkezi olan Niksar’da oluşan maddi kültür değerlerini 13.yy.sonuna kadar Selçuklu Türkleri’nin sanat,mimari ve hümanist kültürlerini gözden geçirdiğimizde, Zile Maşat Höyük’teki Tappiga Sarayı, Hellenistik çağa ait kartal figürlü ionik sütun başlığı, Zile’de Roma Anfi tiyatrosu, Zile Saat Kulesi, Zile Ulu Camii, Ertana Beyliği’nden kalan Zile Beyazıt Bestami Camii ve Türbesi, Tokat girişinde Yeşilırmak üzerindeki Selçuklu Köprüsü, Gök Medrese, Pervane Hamamı, Niksar Ulu Camii, Niksar Akyazı Kümbeti, İlhanlılar dönemine ait Niksar Çöreğibüyük Camii, Artova’da Antik Saray Kenti,Pazar’da Mahperi Hatun Kervansarayı gibi eserlerle dimdik ayakta duran tarihinin canlı delilleriyle Tokat ve yöresinin Türk tarih ve kültürü açısından önemi bir kez daha ortaya konulmaktadır.

Gezilecek Yerler
Tokat’ın Zile İlçesi Yalınyazı Kasabasında yer alan Masat Höyük’de M.Ö.3000’de Eski Tunç Çağı, M.Ö. 2000’de Hitit çağı, M.Ö. 1000’de Frig Çağını yaşayan 3 dönem mevcuttur. Masat Höyükte Kayseri’de Hitit imparatorluğuna bağlı bir uç beyinin sarayı bulunmuştur. Pişmiş toprak, metal ve cam eserlerin yanında Hitit Hiyeroglif (Resim Yazısı) yazısı ile yazılmış tablet en önemli eserdir. Tokat’ta, Çamiçi, Topçam, Bizeri, Gürlevik, Batmantaş, Dumanlı Yaylaları yöre halkı tarafından ilgi çekmektedir.
Bozulmamış doğal güzellikleri Tokat’ın ayrı bir zenginliğidir. Başta Topçam ve Çamiçi yaylaları olmak üzere, Gürlevik, Bizeri-Boğalı, Batmantaş, Dumanlı yaylaları Reşadiye’de bulunan Selemen yaylası günübirlik gidip kalınacak, yayla turizminde eşine ender rastlanan mekanlardır.
Tokatta Gezilecek Yerler Tokatta Gezilecek Yerler Tokatta Gezilecek Yerler Tokatta Gezilecek Yerler Tokata Gezilecek Yerler Tokatta Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler Tokatda Gezilecek Yerler
Yeme İçme
Tokat’ın yemek kültürü de oldukça zengin ve iştah açıcıdır. Tokat Kebabı, Etli Dolma, Bakla Dolması, Keşkek, Gendüme Çorbası, Bacaklı Çorba, Cevizli Çörek, Bezli Sucuk, Bat gibi yemeklerin yanında Tokat şarabı da sofralara ayrı bir renk katmaktadır. Özellikle dünyada sadece Tokat’ta üretilen Mahlep şarabının içimi ayrı bir zevktir.

Alışveriş
Yörede Kilim, cicim, peşkir, çarşaf dokumacılığı, Hasır dokumacılığı, Kumaş dokumacılığı, bakırcılık yaygındır. Yazmacılar Çarşısı, Bakırcı, Zurnacı, Çarıkçı gibi el sanatlarının üretildiği çarşılarda pek çok hediyelik eşya alınabilir. En ünlüsü tahta baskı ile boyalı yazmalardır.

Doğa Sporları
Tokat ilinde kara avcılığı oldukça gelişmiştir. Merkez av komisyonunun belirlediği av mevsimi süreleri içerisinde yaban ördeği, keklik, bıldırcın, tavşan avı yapılmaktadır. Ayrıca yaban domuzları içinde sürek avları düzenlenmektedir.
Tokat Orman İşletme Müdürlüğü Yaylacık Şefliğine bağlı Tek Mezar mevkiinde geyik üretme sahası olarak yer tahsisi yapılmıştır. Bu çevrede kamping, trekking ve doğal göllerde yüzme sporu yapılabilir. Ayrıca kaplıcalardan da faydanılabilir.

İlimiz Almus ilçesi sınırları içerisinde bulunan baraj gölünde 1976 yılı sonundan itibaren kurallara uygun balık avcılığı yapılmaktadır. Ayrıca başta Yeşilırmak olmak üzere Kelkit ve Tozanlı çaylarında da değişik türde balıklar avlanmaktadır.

Sağlık
Sulusaray kaplıcaları Tokat’ın 68 km.Güneybatısındadır. Tarihi Nicepolis harabeleri arasında yer alan Sulusaray Kaplıca’ları bölgenin en önemli kaplıcasıdır. 1962 yılından sonra modern tesislere kavuşmuş ve yıldan yıla ilaveler yapılarak daha da genişletilmiştir. Bu gün 2 otele sahip olan kaplıca; özel banyoları, havuzları, lokanta ve gazinosuyla yıl boyunca hizmet verebilmektedir. 55 derece su sıcaklığına sahip kaplıcalar romatizmal hastalıklara, bağırsak, mide, böbrek, safra kesesi, karaciğer ve kadın hastalıklarına şifa vermektedir.
Kaplıcanın bulunduğu yerde kiraya verilebilen pansiyonlar, konaklama yerleri, çadırları ile gelerek kamp kurmak isteyenlere de güvenliği sağlanmış kamp yerleri verilmektedir.

Reşadiye ilçesindedir. İlçenin bitişiğindeki kaplıca, Belediye tarafından yaptırılan motel ile hizmet vermektedir. Suyun çıktığı noktadaki sıcaklığı 40-41 derecedir. Yıkanma havuzlarında ise 35-38 derece kullanıma hazır su mevcuttur. Kaplıca romatizmal hastalıklara, felçli hastalara ve kireçlenmelere karşı tedavi edici bir özelliğe sahiptir.
Kaplıca çevresindeki kayalıklarda yer yer pamukkaleler oluşmuştur.

Komşuları
Sivas, Amasya, Yozgat, Ordu.