Yozgat’da Gezilecek Yerler

tarafından
531
Yozgat’da Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“Kaplıcalar şehri..”

Yozgat E 88 karayolu üzerinde bulunması ve özellikle Hattusas’ın yakın olması ve Hattusas ile Kapadokyayı birbirine bağlayan Atatürk yolunun il merkezinden geçmesi nedeniyle yabancıların uğrak yeridir. Bozok yaylası olarak da adlandırılan ve ilkçağlardan beri yerleşim yeri olan Yozgat, bozulmamış doğası, misafirperver sıcakkanlı insanları, sahip olduğu tabiat güzellikleri, mesire yerleri, yüksek ovaları, tarihi, kültürel, turistik değerleri ve kaplıcalarıyla gezilip görülmesi gereken en güzel illerimizden biridir. Türkiye’nin ilk Milli Parklarından olan çamlık Milli Parkı, Akdağ Ormanları, Şebekpınarı Mesire alanı, Kazankaya Vadisi, ve Gelingüllü barajı gibi yerler spor, dinlence ve piknik alanlarıdır.
Sezon

Yozgat İl’inde, İç Anadolu Bölgesi’nin yarı kurak karasal iklimi hakimdir. Deniz etkisine kapalı olduğu için, yazlar sıcak ve kurak; kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yaz ile kış; gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkları yüksektir. Sert iklim koşulları, Yeşilırmak havzasına giren Çekerek Vadisi’nde biraz yumuşamakta, az da olsa Karadeniz ardı ikliminin etkileri görülmektedir. İl’de, yağışın aylara ve mevsimlere göre dağılışı düzensizdir. Kış ve ilkbahar yağışlı mevsimler olup, kış aylarında genel olarak kar yağışı görülmektedir. İlk kar, Kasım ayı başlarında düşer ve Mayıs’ın ilk haftasına kadar devam eder. Yılda ortalama 34 gün kar yağar. Kışı karlar altında, yazı ormanla içiçe bir başka güzel olan Yozgat her mevsim görülmeye değer.
Ulaşım

İlin karayolu ve demiryolu ulaşımı mevcuttur. En yakın havalimanı 220 km mesafedeki Ankara ve Kayseri Havalimanlarıdır. İlin karayolu ile diğer illere bağlantısı vardır. Kent merkezinde yer alan terminale ulaşım, şehir içi minibüsleriyle sağlanmaktadır. Ankara-Kayseri ve Doğu Anadolu bölgesine bağlantıyı sağlayan demiryolu Yozgat’tan geçmektedir. Yerköy, Şefaatli ve Yeni Fakılı İlçelerinde Tren istasyonu bulunmaktadır. Gar istasyonları İlçe merkezlerindedir.
Tarih

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerindendir. Yozgat’ta sırası ile M.Ö.1650-1460 Eski Hitit Krallığı dönemi, M.Ö. 1460-1170 Hitit İmparatorluğu dönemi, M.Ö. 1170-676 Frigler Dönemi, M.Ö.676-600 Kimmerler Dönemi, M.Ö. 600-546 Lidyalılar dönemi, M.Ö. 546-334 Kimmerler dönemi, M.Ö.334-285 İskender ve Diadoglar dönemi, M.Ö. 285-85 Galatlar dönemi, M.Ö. 85-M.S. 395 Roma İmparatorluğu dönemi, M.S. 395-1075 Bizanslılar dönemi, M.S. 1075-1318 Anadolu Selçukluları dönemi,M.S. 1318-1398 Beylikler dönemi, M.S. 1408-1923 Osmanlı İmparatorluğu dönemi yaşanmıştır.
Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler Yozgat'da Gezilecek Yerler
Gezilecek Yerler
Yozgat İli topraklarının bulunduğu bölge Bozok Yaylası olarak adlandırılır. Kızılırmak yayı içerisinde kalan yayla,delice ırmağı ve Çorum suyuna karışan vadilerle yarılmış hafif dalgalı düzlükler meydana getirirler. Bu yayla doğuda Akdağlara dayanır, kuzeydoğuda Deveci dağının batıya doğru ilerleyen kolları düzlükler arasında kaybolur. Bozok yaylasının yükseltisi 1200-1400 m. arasındadır. Hisarbeyli (Yoğurt Yurdu) Yaylası Akdağ ormanları içerisindedir. Hasbek-Hisarbeyli-Akdağmadeni yolu içerisinden geçmektedir. İki tepe arasından büyükçe bir dere akar. Tepenin bir yanı çamlarla diğer yanı küçük bitki örtüleriyle kaplıdır. Hasbek ve Hisarbeylilerin yaz aylarında çıktıkları yayla konumundadır. Soğuk su kaynakları çok fazladır. Hafta sonlarında Kayseri ve çevre halkının piknik alanıdır. Yoğurduyla ünlüdür. Çamlık Milli parkı İç Anadolu bölgesinde,Yozgat ilinin güneyinde uzanan tepeler üzerinde yer alan Milli Park,Yozgat’a 5 km. uzaklıktadır. Milli Parkta günübirlik piknik yapılabilir. Çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.
Yeme İçme

Yöre beslenmesi büyük ölçüde buğday ürünlerine, unlu yiyeceklere dayanmaktadır. Bulgur, yarma ve düğürcük hemen hemen her türlü yemeklerde ve çorbalarda kullanılır. En önemli yemekleri, Arabaşı, Madımak, Testi Kebabı ve Yozgat Tandır Kebabıdır.
Doğa Sporları

Yozgat ili doğa sporlarına oldukça elverişlidir. Kazankaya Vadisinde dağcılık sporu, Gelingüllü barajında su kayağı, Çamlık Milli parkında kamping yapılabilir.

Sağlık
İl genelinde 1 Doğumevi ve 10 Devlet Hastanesi hizmet vermektedir. Ayrıca; 99 Sağlık Ocağı 234 Köy Sağlık Evi mevcuttur. Yöre kaplıcalar açısından oldukça zengindir. Cavlak Kaplıcası, Boğazlıyan İlçesi, Bahariye Köyü yakınındadır. Bir hamamı ve havuzu vardır. Suları bikarbonatlı, klorürlü ve karbondioksitlidir. Banyo kürleri ile damarları açar, mide bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. İçimi hoştur. Karaciğer, pankreas hastalıklarında önerilir. Karadikmen Kaplıcası
Akdağmadeni İlçesi, Karadikmen Köyü’ndedir. Bir hamamı ve havuzu vardır. Sodyum sülfatlı sulardandır.
İçilirse müshil etkisi yapar. Karaciğer, safra yolları ve bağırsak bozukluklarıyla, romatizma hastalıklarında çamur banyosu çok iyi sonuç verir. Su sıcaklığı 41°C dir. Köhne Kaplıcası Sorgun İlçesi’ne 5 km. uzaklıktadır. Yeşilova Kaplıcası olarakta bilinir. İl merkezine 35 km. uzaklıktadır. Çevresi ağaçlıktır. Çok eski bir hamamı vardır. İki büyük havuzu, kabinleri, özel banyoları mevcuttur. Su sıcaklığı 45°C dir.
Komşuları

Çorum, Tokat, Kırıkkale, Sivas.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -7 / 0 Şubat: -4 / 5 Mart: 1 / 11
Nisan: 5 / 16 Mayıs: 8 / 19 Haziran: 12 / 26
Temmuz: 13 / 26 Ağustos: 17 / 32 Eylül: 9 / 22
Ekim: 7 / 17 Kasım: -1 / 9 Aralık: -2 / 7
Özel Günler

Sürmeli Festivali 6-8 Haziran tarihleri arasında Yozgat merkezde kutlanır. Bozhüyük Yayla Şenlikleri 26 Haziran tarihinde Halk Oyunları gösterileri, Semah gösterileri-Halk Konserleri, Yöresel Pilav Yemeği ile kutlanır. Kazankaya Kanyon Şenlikleri 27-29 Haziran Aydıncık Yozgat da kutlanır.
Kaplıca

Sarıkaya Termal Turizm Merkezi

» Yeri: Sarıkaya ilçe merkezindedir.
» Suyun Isısı: 44 derece – 47 derece
» PH Değeri: 6,4 ile 6,8
» Özellikleri: Klorürlü, Bikarbonatlı, Sodyumlu, Demirli, Kalsiyumlu radyoaktif bir bileşime sahiptir.
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Romatizma, deri, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, ameliyat sonrası rahatsızlıklar gibi hastalıklara olumlu etki yapar.
» Konaklama Tesisleri: 1 yıldızlı 164 yatak kapasiteli ve 2 yıldızlı 1960 yatak kapasiteli oteller mevcuttur.