Zeliha Sunal Kimdir

tarafından
590
Zeliha Sunal Kimdir

Zeliha Sunal (d. 29 Haziran 1962 Bursa), Türk pop müzik şarkıcısı.

Mikrofonla ilk olarak TRT İzmir radyosu “Çocuk saati” programında tanıştı. Dönemin halk eğitim merkezlerinde aldığı gitar dersleri ile gitar çalmaya başladı. Öğretmen Okulunda okurken kurduğu orkestra ile, liselerarası birçok müzik yarışmasına katıldı ve derece aldı. Uzunca bir süre amatör gruplarda gitar çalıp şarkı söyleyen Zeliha Sunal profesyonel müzik çalışmasının ilk basamağı olan İzmir’de 5 yıl kendi orkestrası ile çalıştı. 1988 yılında Grup Angora orkestrasıyla çalışmak üzere Ankara’ya gitti.

1988 -1992 yılları arasında birçok ülke devlet başkanının ağırlandığı devlet organizasyonlarında sahne aldı. TRT Ankara Televizyonunun hazırladığı Tele Tatil, Pazardan Pazara, 24`e Doğru programlarında müzik yaptı. TRT Ankara Radyosu “Hafta sonu” programında orkestra solistliği yaptı. 1993 yılında İstanbul’a yerleşti. Kanal D ve HBB Televizyonlarının müzik eğlence programlarında orkestra solistliği yaptı. TRT Televizyonu tarafından yayınlanan “Gece kahvesi” programında kendi orkestrası Grup Çağrışa ile birlikte çalıştı. TRT İzmir Televizyonunun hazırladığı “Hafta Sonu” programında sunucu ve solist olarak yer aldı.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası, Ankara Büyük Şehir Belediyesi Kent orkestrası, TRT Hafif Müzik ve Jazz Orkestrası, Grup Çağrışa adlı orkestra ile konserler verdi. Halen Z/Project adlı Orkestra ile çalışmakta. Los Angeles, Newyork, Chicago, Washington, Almaata , Bişkek, Bakü, Rodos, Kıbrıs, St. Petersburg, Varna, Hurghada, Kahire , Belgrad, Dubrovnik, Monaco, Düsseldorf, Münih’te konserler verdi.
Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir Zeliha Sunal Kimdir
TRT 2’de trafik konulu bir programın sunuculuğunu yaptı. TV 8 de yayınlanan “Zeliha ile Her Telden Her Dilden” adlı programın yapımcılığını sunuculuğunu ve solistliğini yaptı. 2009 yılında Flash TV’de “Sihirli Dolap” adlı programı hazırladı ve sundu. 2010 yılında Kıbrıs Genç Tv’de yayınlanan Kıbrıs Yıldızı Şarkı Yarışması’nda müzik direktörlüğü ve jüri üyeliği yaptı. Halen POPSAV da yönetim kurulunda görev yapmaktadır. Müyorbir Yönetiminde dört senedir Denetleme kurulu Başkanı ve Magazinkolik.com sitesinde müzik yazarıdır.

İçindekiler

1 Müzikal projeleri
2 Oyunculuk
3 Yarışmalar
4 Ödülleri
5 Diskografi

Müzikal projeleri

Parkorman Herıld Yani.
Jazzy dokunuşlar, Bak bir varmış bir yokmuş,
Her telden her dilden 1-2-3, Şiirler ve şarkılarla İstanbul şarkıları.
Neşeli maşrapa (Geveze ile) ,
Fehmi Dalsaldı ve Zeliha Sunal Kabare show
Nahide Tv show
Oldies Goldies. (60-70-80)
Sadece 90′ lar.. A Acayipsin show
Gazino show (Farklı solistlerle)
Hollywood, Bollywood, Yeşilçam Canlı Karaoke

Oyunculuk

İlişkiler, ATV
Fırtınalar, Star TV
Korkusuzlar, 2007 ATV
Vesaire Vesaire, 2008 Sinema Filmi

Yarışmalar

Eurovision, TRT Altın Anten, Altın Güvercin, Onno Tunç, İzmir Şarkı yarışması, Eurovision Türkiye finalleri, Kahire Şarkı Yarışması, Uluslararası Free Song Festivali, Varna Discovery Şarkı yarışması.
Ödülleri

TRT Altın Anten yarışması derece
8.Uluslararası Kahire Şarkı yarışmasında 4. lük ödülü
Bulgaristan Discovery Uluslararası Şarkı Yarışması’nda en iyi şarkı ve Fidof özel ödülü.
2006 Uluslararası Kırgızistan Free Song Festival’inde Dünya 2.si.

Diskografi

Sonbahar Şansonları (2000)
Erkekleri Tanıyın (2005)–Single
Rafta Kalmasın (2006)
Antika (2007)
Her Şey Çok Güzel Olacak (2009)
Aşk Bana Kalır (2010)
Kurbağa Prens (2012) -Single
Aldatıldık (2013)– Single

” ‘ Çok Ayıp” (2014)