Kapat
Gezi Rehberi 41 views 0

Eskişehirde Gezilecek Yerler

Genel Bilgi

“İşlek yolların kesiştiği kent”

Konumu itibariyle Türkiye’nin en önemli yerlerinden biri olan Eskişehir; eğitim merkezleri, kütüphaneleri ve müzeleri sayesinde bir kültür merkezi haline gelmiş durumda… Genç nüfusun yoğunlukta olduğu bu il; kaplıcaları ve tarihi yapılarıyla da dikkat çekiyor. Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin kesiştiği yerde bulunan ve lületaşıyla bütün dünya tarafından tanınan Eskişehir, gelişmiş sanayisi, turistik değerleri ve dinlenme olanaklarıyla gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor.
Sezon

Eskişehir, hemen her mevsimde ziyaret edilebilir. İşlek yollar üzerinde bulunması nedeniyle, bu kentte hayat yılın her ayında devam ediyor. Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında, yeşil alanları çok dinlendirici… İlkbaharda, çevredeki büyük yerleşim merkezlerinden Eskişehir civarına doğa yürüyüşlerine ve pikniğe gelenlere rastlamak mümkün… Yine ilkbaharda canlanan doğa ve kış uykusundan uyanan hayvanlar, fotoğrafçılıkla ilgilenenleri cezbedebilir.
Ulaşım

Üç bölgenin kesiştiği yerde bulunan Eskişehir’e demiryolu ve karayolu ile kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul-Bilecik üzerinden Ankara, Afyon, Konya gibi illere doğru yola alan çoğu tren, Eskişehir İstasyonu’na uğruyor. İstanbul’dan her gün hareket eden Boğaziçi ve Başkent trenleri Eskişehir’den yolcu alıyor.

Eskişehir’e karayolu ulaşımı da çok kolay… Belli başlı bütün büyük otobüs firmaları Eskişehir’e sefer düzenliyor. Pamukkale, Kamil Koç, Uludağ gibi firmaların Eskişehir’de büroları bulunuyor.

Eskişehir – İstanbul arası toplam 330 km; Eskişehir- Ankara arasındaysa 233 km mesafe bulunuyor.
Tarih

Eski adı Dorylaion olan Eskişehir, bugünkü adını pek çok medeniyete kucak açmış olmasından dolayı kazanmış. Yörede ilk yerleşim, M.Ö. 4000’e kadar uzanıyor. Bugün kent ve çevresinde bulunan kalıntılar, Friglerden Bizanslılar’a, Hititlerden Osmanlılar’a pek çok medeniyetin izlerini taşıyor. Lidyalılar ve Persler de, bölgeye hakim olan uygarlıklar arasında… Pessinus antik kenti, milattan önceki yüzyıllardan bugüne gelen çeşitli tapınak ve yapı kalıntılarıyla dolu…
Gezilecek Yerler

Eskişehir ormanlık alanları, kaplıcalarıyla ayrıcalıklı bir kent… Yeşil alanlarda kır çeşmelerine, yol kenarlarında kır lokantalarına ve piknik yerlerine rastlayabilirsiniz.

Kentin kaplıcaları çok meşhur… Turistik bir tesisle desteklenen Sakarı Ilıcaları, ilin 32 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Cilt hastalıklarına iyi gelen sularıyla tanınan Hasırca Kaplıcası, Porsuk Barajı yakınlarında bir şifa merkezi… Hamamkarahisar Köyü’ndeki Hamamkarahisar Kaplıcaları da çeşitli hastalıkların devası olarak biliniyor.

Doğal güzelliklerin yanında, Eskişehir’in tarihi zenginliğini de unutmamak gerek! Friglerin kurduğu Pessinus antik kenti su kanalı, tiyatro ve stadyum kalıntılarıyla hala ayakta… Pessinus, Sivrihisar’a 16 km uzaklıkta bulunuyor. Frig medeniyetinin ürünü olan kalıntılar, Eskişehir’in müzelerinde de görülebilir. Özellikle bu kalıntılara adanan Pessinus Müzesi, tarih öncesi dönemlere ilgi duyanlar için cazip bir yer…

Yazılıkaya’daki Midas Mezarı yörenin önemli tarihi kalıntılarından… Yazılıkaya’da Frigler, Lidyalılar ve Perslerden kalan yeraltı geçitleri, yazıtlar bulunmuş.

Eskişehir tarihinin önemli bir öğesi olan “derviş kültürü” ile Yunus Emre Müzesi’nde buluşabilirsiniz. Osmanlılar’dan kalan çeşitli yapılar, İslam mimarisinin çeşitli evrelerini göstermeleri açısından ilginç… Şeyh Edebali Türbesi, Seyit Battal Gazi Türbesi, Kurşunlu Camisi kenti gezen ziyaretçilerin ilgisini çekebilir.
Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler Eskişehirde Gezilecek Yerler
Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi, Nasreddin Hoca’nın doğum yeri olma özelliğini taşıyor. Sivrihisar doğumlu Hoca, daha sonra İç Anadolu’ya göç etmiş. Bugün Sivrihisar’daki evini gezebilirsiniz. Kentin tarihi ile ilgili daha fazla fikir edinmek isteyenler, Etnoğrafya Müzesi’ni de ziyaret edebilirler.
Yeme İçme

Eskişehir’de konaklayan ziyaretçiler balık ve yöresel yemekleri tercih ediyor. Bademlik civarındaki restoranlarda yöresel yemekler ve ev yemekleri bulabilirsiniz. Çeşitli kebap türleri, yöre mutfağını yansıtacak biçimde sunuluyor. Yaz mevsiminde Sakarya Başı mevkiinde neredeyse 24 saat açık balık restoranları bulabilirsiniz. Özellikle otomobille seyahat edenler bu bölgede konaklayabilir ve nefis bir öğlen yemeği yiyebilirler.

Sivrihisar’ın 40 km ilerisindeki Balık Damı da, adı üzerinde, balıklarıyla tanınıyor. Balık Damı civarındaki restoranlarda taze balık bulunuyor. Sazan, alabalık, yayın bölgede avlanan balıklardan… Ayrıca, Eskişehir’in çiğbörek ve höşmerim tatlısı gibi spesiyallerini tatmadan buradan ayrılmayın deriz
Alışveriş

Eskişehir’de alışveriş denilince akla ilk gelen, kentin simgesi durumundaki lüle taşı… Eskişehir’deki hediyelik eşya dükkanlarında lüle taşından yapılmış pek çok eşya bulmak mümkün…

El dokuması halı ve kilimler, cam eşyalar Eskişehir’de bulabileceğiniz özellikli ürünler… Kentte düzenlenen Uluslararası Lületaşı Festivali süresince, lüle taşının nerelerde kullanıldığını ve ne kadar yaratıcılığa açık olduğunu görebilirsiniz.

Yakınlarınıza hediyelik eşya almak istiyorsanız, Seydişehir’e de bir uğrayabilir, çarşıda bulabileceğiniz Nasreddin Hoca bibloları arasından bir seçim yapabilirsiniz. Eskişehir’in en büyük alışveriş merkezi Esnaf Çarşısı’nda ise her türlü tekstil ürününü bulabilirsiniz. Eskişehir Ordu Pazarı, Yeni Karamürsel Mağazası kentin en rağbet gören alışveriş yerleri.
Gece Hayatı

Eskişehir’in gece hayatı, üniversitelerin açık olduğu dönemlerde daha canlı. İstanbul’un ünlü mekanı Hayal Kahvesi’nin Eskişehir’de bir şubesi var. Eskişehir’de üniversiteli gençlere yönelik, canlı müzik yapılan barlar epey rağbet görüyor. Capella, Escape, Tekila gibi barlar gece hayatı seven ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
Doğa Sporları

Ormanlık bölgelerde trekking ve doğa yürüşleri, sandalla gezintiler, avcılık ve kıyı balıkçılığı, uçuş sporları Eskişehir’in popüler etkinlikleri arasında…

Ormanlarla çevrelenmiş Musaözü Göleti, popüler bir dinlenme merkezi durumunda… Çatacık Yaylası ise pınarı ve göğü kucaklayan ağaçlarıyla ünlü… Çatacık ormanlarında keklik, tavşan, yaban ördeği, ayı, yaban domuzu avlanabiliyor. Bölgede yaşayan geyikler için av yasağı var. Porsuk Çayı ve Sakarya Nehri’nde ise balık avlanıyor, nehir gezintileri yapılıyor.

Türk Hava Kurumu’na bağlı bir eğitim merkezi bulunan İnönü Planör Kampı’nda yamaç paraşütü, planörcülük gibi aktiviteler yapmak mümkün… İnönü Planör Kampı doğal sıcak su kaynağıyla da ilgi çekiyor. Eskişehir merkezinde çok sayıda spor merkezi var. 20.000 kişi kapasiteli Atatürk Stadı, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu, tenisten voleybola hemen her türlü spor dalının yapılabildiği Vali Hanefi Demirkol Kapalı Spor Kompleksi bunların en önemlileri…
Komşuları

Kütahya, Bilecik, Afyon, Ankara.

Aylara göre ortalama en düşük ve en yüksek sıcaklıklar: (°C)

Ocak: -5 / 1 Şubat: -5 / 2 Mart: 1 / 12
Nisan: 5 / 19 Mayıs: 8 / 22 Haziran: 12 / 27
Temmuz: 14 / 29 Ağustos: 17 / 33 Eylül: 11 / 24
Ekim: 8 / 19 Kasım: 1 / 10 Aralık: 0 / 6
Kaplıca

Sarıcakaya – Sakarılıca Termal Turizm Merkezi

» Yeri: İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir İli Mihalgazi ilçesindedir.
» Ulaşım: Eskişehir’e 33 km. uzaklıktadır.
» Suyun Isısı: 56°C
» PH Değeri: 7,6
» Özellikleri: Hipertermal, hipotonik bir maden suyudur. Bikarbonat, sodyum, magnezyum, kalsiyum, sülfat, nitrat
» Tedavi Ettiği Hastalıklar: Diabet, şişmanlık, gut gibi hastalıklarda kanda birikmiş unsurları, bu arada şeker ve yağları temizler, asit ürik fazlalığının idrarla atılmasını sağlar, böbrek taşlarının büyümesine engel olur.
» Konaklama Tesisleri: Belediye Tesisleri (150 oda, 400 yatak), Aytaç Turistik Tesisleri ( 20 Oda, 40 Yatak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir