Kapat
Gezi Rehberi 159 views 0

Filipinler Gezilecek Yerler

Filipinler, kalabalık mega kentleri, 20’den fazla aktif volkanı, dünya mirası 2.000 yıllık pirinç tarlaları, 100’den fazla etnik toplulukları, şahane tropikal adaları ve güler yüzlü insanlarıyla Asya’nın kıyısında, fantastik denilebilecek ülkelerinden birisi. 7.000 ‘den fazla adasıyla dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkelerinden olan Filipinler’in, adalarının ve kumsalların güzelliği tahmin etmek çok zor değil.

Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış beyaz kumlu kumsalları, yağmur ormanları, doğa harikası ilginç yerleri, gelişmiş otel ve hizmet kültürü, her türlü yemeği bulabilme şansı ve en önemlisi belki de fiyatların ucuzluğu ile beni kendisine çekmişti. Ülkemize çok uzak olsa da gezilecek ve görülecek yerlerinin güzelliği ile daha fazla ilgiyi hak ediyor.
Filipinler Hakkında Bilgi

Büyük Okyanus’un batısında, Asya kıtasından 966 km açıkta bulunan Filipinler’i oluşturan 7,107 adanın, ancak 880’inde yerleşim bulunuyor. 4,000 adanın ise hala ismi yok. Adaların bazıları mega metropollere ev sahipliği yaparken, bazıları ise ancak üzerinde uzanılıp güneşlenecek büyüklüğe sahip. Filipinler, doğu ve kuzeydoğuda Filipin Denizi, batı ve kuzeybatıda Güney Çin Denizi, güneyde ise Celebes Denizi ile çevrili. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkeler arasında 4. sırada yer alıyor, tam 36,289 kilometre.

Filipinler’in başkenti Manila’nın da bulunduğu Luzon, orta kesimde Visayas ve güneyinde Mindanao olmak üzere başlıca üç ada grubu bulunuyor. Bu 3 ada grubu ise 17 bölge, 80 vilayet, 138 şehir ve 1,496 belediyeye bölünmüş. Başkent Metro Manila 12 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkenin en büyük şehri.

Filipinler Gezilecek Yerler

İster sualtına aşık bir scuba dalışçı, ister kayalıklardan atlamayı seven maceraperest, ister bembeyaz kumlarda tembel tembel yatmayı seven bir tatilci, ister yerel lezzetlere düşkün bir gurme, isterse etnik kültürleri ve inançları öğrenmeyi seven bir araştırmacı olun; Filipinler beklentilerin hepsini karşılayacak bir ülke.
Manila

Manila gezilecek yerler; 1589 yılından kalma San Agustin Church, Asya’nın ilk üniversitesi University of Santo Tomas, ulusal kahraman Dr. José Rizal’ın anıtının da bulunduğu Rizal Park ve Manila Bay, Ulusal Müze, Greenbelt Park ve 4,5 km uzunluğunda olup, kilise, okul ve bazı yerlere ev sahipliği yapmış tarihi Intramuros surları görülebilir

Manila-OtelleriManila Otelleri: Bayview Park Hotel, Casa Bocobo Hotel, BEST WESTERN Hotel La Corona, Leesons Residences, Hotel H2O, Sohotel Malate Manila, BThe Bayleaf Intramuros, Casa Bocobo Hotel, Tune Hotels Manila
Banaue

Filipinliler Banaue çeltik tarlalarını, dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırıyor. 2000 yıl önce Ifugao kabilesi tarafından işlenmeye başlanan bu alanlar UNESCO kültür mirası listesinde de yer alıyor. Filipinler’deki Cordillera Dağı’nda uzanan pirinç tarlaları, 1500 metre yükseklikte, 10,360 km karelik alanı kaplıyor. Manila’dan 9-10 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Banaue kasabasına ulaşılabiliyor. Banaue’de ATM olmadığından cepte mutlaka nakit Peso olması gerekiyor. Herhangi bir tur paketi almadan köy çevresindeki pirinç tarlaları gezilebilir. Bontoc kasabası yönüne uzayan yol boyunca yürüyerek şahane manzaraların tadı çıkarılabilir.
Banaue Otelleri: Banaue Hotel, Native Village Inn, Uyami’s Green Viev Lodge
Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi Filipinler Gezi Rehberi
Batad
Banaue’nin doğusunda yer alan Batad Köyü, etnik yapısı ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan çeltik tarlaları ile ünlü. Vadide amfi tiyatro gibi yükselen ve esilden nesile aktarılan geleneksel tarım yöntemleri ile çeltik tarımı yapılan bu yer, serin iklimi, şahane doğası, şelaleleri ile de keyif verici. Ifugao kabilesi yerel evlerini, giysilerini ve basit yaşamlarını yakından incelemek için uygun bir yer.
agada

Dağların arasında, binlerce yıl öncesinden gelen kendine özgün kültürüyle dikkat çeken Sagada, doğal güzellikler ve sıcakkanlı kabile insanları ile görülmeye değer bir yer.
Palawan Adası

1700’den fazla adadan oluşan Palawan Adası görmeye değer çok şey vadediyor. Lüks resortlar, şahane plajlar, vahşi yaşam, el değmemiş ormanlar ve milli parklar ile ilgi çeken bir yer.
Donsol

Yaklaşık 3 fil ağırlığında ve ortalama, bir otobüs büyüklüğünde olan dünyanın en iri canlılarından zararsız balina köpekbalıkları, Filipinler’in Luzon Adası’nda yer alan Donsol Koyu’nun derinliklerinde yaşıyor.
Donsol Otelleri: AguLuz Homestay, Vitton & Woodland Beach Resorts, Giddy’s Place Inn Donsol, Elysia Beach Resort
Coron

Busuanga Adası, Calamian Group Adaları’ndan birisi ve Coron Kasabası ise bu grubun en büyük yerleşim yeri. Kasabanın karşısında uzanan Coron Adası ise plajları ve üzerindeki dünyanın en güzel göllerinden Kayangan Lake ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi.
El Nido

Eğer deniz, kum, güneş ve iyi yemek arıyorsanız El Nido tam size göre. El Nido, Palawan Adası’nın kuzey doğusunda bulunuyor. Hükümetçe koruma altına alınmış bölge, ilginç kireç taşı kayalarından oluşan şahane ve ilgin görünümlü adaları ile dikkat çekiyor.
Boracay

Filipinler’in 7107 adası içerisinde en ünlü ve en turistik olanı ise Boracay. Son yıllarda Boracay Adası spor ve eğlencenin de merkezi haline geldi.
Filipinler Gece Hayatı

Ülkede hemen her şehrin bar, club, pub ve restoranların yoğun olduğu bir gece hayat caddesi bulunuyor. Ünlü DJ’lerin müzikleriyle bu sokaklarda sabaha kadar parti havasında bir atmosfer yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir