Kapat
Gezi Rehberi 190 views 0

Rotterdam- Hollanda Kübik Evler

Rotterdam’ın İlginç Evleri: Kübik Evler
Rotterdam, Hollanda’nın en büyük ikinci şehri. Modern tasarım binalarının olduğu bu şehir ilginç binalarıyla da dikkat çekiyor. Bunlardan en çok göze çarpanı ve ilgi göreni ise Kübik Evler.

Kaldığım citizenM Rotterdam Otel‘inden çıkınca yolun karşı tarafında geçince büyük bir meydana ulaştım. Burada devasa mimarisi ve renkleriyle göze çarpan Markthall binası var. Bu meydanın tam karşısında da Kübik Evler (Kijk-Kubus) yer alıyor.

Kübik ev fikri ilk olarak 1970’lerde Piet Blom tarafından dizayn edilmiş ve Helmond bölgesinde bir kaç kübik ev inşa edilerek hayata geçirilmiş. Rotterdam şehri, ondan engelli köprüsü üzerine ev dizayn etmesini istediğinde, kübik evler fikrini uygulamaya karar vermiş.
Rotterdam şehir merkezinde 45 derecelik açıyla duran, altıgen şeklindeki ilginç kübik evlerin her biri bir ağacı, hepsi birlikte ise ormanı simgeliyor. 1977’de yapımına başlanmış Küp Evlerden 55 planlanmış olsa da, şu ana kadar 38’i küçük, 2’si süper küp olmak üzere toplam 40 adet yapılmış.

Bloom, Rotterdam’da, şehrin içerisinde, pek çok farklı fonksiyonları olan küçük bir köy oluşturmayı planlamış. Kijk-Kubik Ev (Müze Ev) mobilyalı bir şov odası olarak ziyarete açılmış. Eğimli duvarlarla kübik bir evde nasıl yaşanabileceğini göstermek üzere iç dizaynı yapılmış.
Küpler yana yatırılmış ve altıgen şekilli yapılar ve üç seviyede yaşama alanına sahip. Üçgen şekilli alt katta salon bulunuyot. Buradaki dışarı açılan pencere, yan yatık küpün eğiminden dolayı aşağı bakıyor.

Orta kat, yatak odası ve banyodan oluşurken üçgen şeklindeki en üst kat ise ekstra yatak odası veya oturma odası olarak kullanılabiliyor. En üst kat, çevresi pencerelerle çevrili üç yönlü bir piramit yapıda olmasından dolayı harika bir Rotterdam manzara sunuyor.
Küp Evler Nerede?

Rotterdam toplu taşıma sistemi harika. Kübik Evler’e ulaşmak kolay. Blaak Metro istasyonunun hemen yanında bulunuyor. Şehrin herhangi bir yerinden geçen 21 numaralı tramvaya binip Blaak İstasyonunda inmek gerekiyor. Giriş 3€, 4-12 yaşları arasındaki çocuklar ise 1,5 €’ya giriş yapabiliyorlar.
Diğer bir yol ise, bisikletle 15dk Rotterdam Merkez Tren İstasyonundan gidiş olabilir. İstasyondan bisikletle çıktıktan sonra güneye gidip Mauritsweg’e geliyorsunuz. Mauritstraat’tan sola dönüp düz devam ederek West 8 tarafından dizayn edilen Schouburgplein’i geçiyorsunuz. Bu yol sizi Rotterdam’ın alışveriş alanına çıkarıyor. Cool Singel’e geldiğinizde sağ yaptıktan sonra Hoog Straat’a doğru sol yapıyorsunuz ve bu yol sizi Kübik Evlerin olduğu meydana getiriyor.

Türk Hava Yolları haftada 5 gün Rotterdam’a tarifeli seferler düzenliyor. Kübik Evler’in adresi ise Overblaak 70, Rotterdam, Hollanda. Haftanın her günü 11:00-17:00 arasında ziyarete açık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir