Kapat
Teknoloji 303 views 0

Akıllı Telefonların Yaydığı Radyasyondan Korunma Yolları Nelerdir?

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, faydalarının yanında birtakım zararları da beraberinde getirebiliyor. Gün boyu elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar yaydıkları radyasyon nedeniyle sağlığımızı tehdit edebiliyor. Telefonların yaydığı radyasyon seviyesi marka ve modele göre değişebiliyor. Ayrıca, akıllı telefonlarımızı kapatsak bile belli ölçüde radyasyona maruz kalabiliyoruz. Bunun nedeni ise, arka planda bazı uygulamaların çalışmaya devam etmesidir. Ancak, kapalı bir telefonun yaydığı radyasyon seviyesi sağlığımıza zarar vermeyecek ölçüde azdır.

Telefonlar Neden Radyasyon Yayar?

Telefonlar Wi-Fi ve hücresel bağlantılar gibi kablosuz bağlantılar yoluyla çalıştığı için radyasyon yayarlar. Radyasyona neden olan hücresel bağlantılara interneti ve baz istasyonu bağlantılarını örnek gösterebiliriz. Ortaya çıkan bu radyasyonu azaltmanın en iyi yolu ise telefonunuzu tamamen kapatmaktır.

Akıllı Telefonlar Hangi Durumda Daha Çok Radyasyon Yayar?

Akıllı telefonların diğer cep telefonlarından daha çok radyasyon yazdığı aşikar. Peki, akıllı telefonlar hangi durumda daha çok radyasyon yayar? Akıllı telefonların en çok radyasyon yaydığı zaman açık ve kullanılır durumda olduğu zamanlardır. Bunun nedeni ise, arama yapma, mesajlaşma ve internete bağlanma gibi birçok işlemin doğrudan kablosuz bağlantı kurularak gerçekleştirilmesidir. Ayrıca, telefonunuzun sinyal gücünün zayıf olması durumunda, maruz kalınan radyasyon miktarı da artar. Diğer yandan, akıllı telefonlar açık olsa bile, kullanılmadığında yaydıkları radyasyon miktarı oldukça düşük olacaktır.

Akıllı Telefon Radyasyonundan Korunma İçin Neler Yapılmalıdır?

Akıllı telefonların yaydığı radyasyondan korunmak için en etkili çözüm yolu, diğer elektronik cihazlarda olduğu gibi tamamen kapatmaktır. Fakat, günümüzde bunu uygulamak oldukça zor. Bunun yerine açık halde bulunan akıllı telefon radyasyonundan korunmak için neler yapılabilir konusu üzerinde duralım.

1. Yalnızca Orijinal Telefon Kullanın

Tanınmış bir markanın ürettiği akıllı telefonları kullanmak, aşırı radyasyondan korunmak adına çok önemlidir. Sebebi ise bu firmaların ürettiği cihazlarda zorunlu kriterlere uymalarıdır. Bu kriterler arasında, radyasyon yayma konusunda belirli standartlara uymak da vardır. Öte yandan, orijinal olmayan telefonlarda bu önemli kriterlere genellikle uyulmadığı için daha fazla radyasyona maruz kalma kalabilirsiniz. Bu nedenle daima orijinal telefon kullanmak sağlığınız için çok daha yararlı olacaktır.

2. Telefonu Cebinizde Taşımayın

Akıllı telefonlar, cepte taşındığında ve vücutla temas ettiğinde daha çok radyasyon yayar. Bu nedenle, telefonunuzu taşımak için bir çanta kullanabilirsiniz. Ayrıca, telefonunuzu kullanmadığınız zaman vücudunuzla temas etmeyecek uzak bir yere bırakabilirsiniz.

3. Telefonla Konuşmak Yerine Mesajlaşmayı Tercih Edin

Telefonla konuşmak, radyasyondan en çok etkilenme sebepleri arasında yer alır. Bu yüzden, önemli ve acil bir durum yoksa telefonla konuşmak yerine mesajlaşmak daha az radyasyona maruz kalmanızı sağlayacaktır.

4. Konuşurken Kulaklık Kullanın

Cep telefonları, en çok hücresel bağlantılar esnasında radyasyon yayar. Bundan dolayı, telefonla görüşürken maruz kalınan radyasyon miktarı da çok fazladır. Kulaklık olmadan telefon görüşmesi yapmak, beynimizi ve kulağımızı olumsuz etkileyebiliyor. Bunun yerine, kulaklık kullanarak, maruz kaldığımız radyasyon miktarını yüzde 75 oranında azaltabiliriz. Her ne kadar, kablosuz kulaklıklar cep telefonlarından daha az radyasyon yaysa da radyasyonu en düşük seviyeye indirmek için en faydalı yöntem kablolu bir kulaklık kullanmaktır.

5. Kullanmadığınızda İnternet Bağlantılarını Kapatın

Akıllı telefonunuzda internet bağlantıları açık olduğu sürece daha çok radyasyona maruz kalacağınızı unutmayın. Bu nedenle kullanmadığınız zaman, Wi-Fi ve hücresel veriyi mutlaka kapatmalısınız. Çeşitli sebeplerden dolayı, interneti kapatma ihtimaliniz yoksa telefonunuzu vücudunuzdan uzak bir yere bırakabilirsiniz.

6. İhtiyacınız Olmadığında Konum Hizmetlerini Kapalı Tutun

Akıllı telefonların getirdiği en kullanışlı yeniliklerden birinin, konum özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Konum özelliği adres tarifinden, arama motorunda kolay gezinmeye kadar birçok konuda fayda sağlayabiliyor. Ancak, konum özelliğini ihtiyacınız olmadığında kapalı tutarak hem telefonunuzun  daha az şarj tüketmesini sağlayabilir hem de radyasyona daha az maruz kalabilirsiniz.

Sonuç olarak, akıllı telefonları tam olarak hayatımızdan çıkarmak mümkün olmasa da bazı yöntemleri uygulayarak maruz kaldığımız radyasyon seviyesini azaltabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir