Kapat
Genel 517 views 0

Bilgisayarlardaki Günlük Arızalar ve Çözümleri

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde herkesin evinde en az bir tane bilgisayar bulunuyor. Etrafımıza da baktığımızda birçok işin bilgisayar ile yürütüldüğünü görüyoruz. Yani bilgisayarlar hayatımıza oldukça hızlı adapte oldu ve günlük yaşamımızın büyük bir bölümünü onlar oluşturuyor. Durum böyle olunca olası sorunlarda kaçınılmaz oluyor. Yaşanan olası bilgisayar arızaları kimi zaman keyfimizi kaçırmakla kalmıyor yapacağımız işleride engelleyebiliyor. Böylesi durumlarda çözüme hemen ulaşmak ve giderilecek arızaları gidermek önemli bir hal alıyor.

Bilgisayardan ses gelmiyor , bilgisayarım açılmıyor, internete bağlanamıyorum, görüntü sorunu yaşıyorum gibi sorunların başlıcalarını bu yazımızda sizler için toparladık. En çok yaşanan bilgisayar sorunları ve bunların pratik çözümlerini listelediğimiz bu yazıda günlük hayatta yaşadığınız olası sorunların çözümlerini bulacaksınız.

Bilgisayar açılırken gelen uzun bip sesi ve oluşan görüntü problemi

Bu sorun genelde RAM arızasının bir göstergesidir. Bilgisayarınız RAM okumadığında veya oluşan bir arıza durumunda bilgisayarınız bu uyarıyı verir. Bunu gidermek için anakartınız üzerindeki RAM’leri çıkarın ve temizleyin. Daha sonrasında montajını yaparak tekrar deneyin. Ayrıca çift slotlu RAM’lerde iki slotunda dolu olması gerekir. Aksi halde bu hatayı yine alabilirsiniz.

Bilgisayar açılırken 5 defa gelen bip sesi

Bu işlemciden bir sorun olduğunun göstergesidir. Bu uyarı işlemci yerine tam oturmadığında veya işlemciden oluşan olası bir arıza durumunda yaşanır. Bu uyarıyı aldığınızda işlemcinizi kontrol etmeli, gerekirse yenisi ile değiştirmelisiniz.

Bilgisayarımın hoparlöründen ses çıkmıyor

Hoparlörünüzün açık ve sesli konumda olduğundan emin olduktan sonra tekrar ses sorunu yaşıyorsanız, kasadaki ses kartı bağlantınızı kontrol edin. Genellikle iki adet ses girişi bulunur ve bunlardan bir tanesi çalışır. Yanlış ses girişine bağlantı yaptığınızda herhangi bir ses alamazsınız. Bunu yaptığınız halde ses alamıyorsanız muhtemelen ses kartınızda bir sorun var veya driverlarınız ile alakalı bir problem yaşıyorsunuz.

Bilgisayar açılıyor fakat herhangi bir görüntü gelmiyor

İlk maddede bahsettiğim gibi bilgisayarınız herhangi bir uyarı vermiyor fakat görüntüde gelmiyorsa farklı bir yol izlemelisiniz. Öncelikle yapmanız gereken monitör bağlantısını kontrol etmek. Monitörün kasa girişine düzgün oturduğundan ve doğru girişe bağlandığından emin olun. Eğer bunu yaptığınız halde görüntü gelmiyorsa ekran kartınız ile alakalı bir sorun olması muhtemel. Ekran kartınızı kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Bilgisayarımın düğmesine bastığım halde açılmıyor

İlk olarak bilgisayarınızın düğmesine bastığınızda ön panel ışıkları yanıyor mu yanmıyor mu bunu gözlemlemelisiniz. Eğer ışıklar yanmıyor ise bu durumda ilk yapmanız gereken bilgisayarınızın power kablolarının doğru bağlandığından emin olmak. Power kablolarının bağlantısı normal ve bilgisayarınıza elektrik geliyorsa aşağıdaki sorunlar oluşmuş olabilir;

  • Power Supply arızalanmış olabilir. Yenisiyle değiştirmeniz gerekecektir.
  • Power tuşu bozulmuş olabilir.
  • Ana kart sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

Bu üç faktörü deneyerek sorunu çözüme kavuşturmaya çalışın. Sorun muhtemelen bunlardan kaynaklanıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir