Kapat
Genel 739 views 0

Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı Nedir?

Teknoloji insanlığın bulunduğu konumun daha ileriye taşımak için oldukça büyük bir nimet niteliğinde. Günümüzde hemen her alanda kullanılan gelişen teknoloji hayatımıza çok fazla yenilik ve kolaylık getirmiş durumda. Öyle ki insanların fiziksel güç ile yaptığı birçok iş artık teknoloji ile kolaylığa kavuştu. İletişim alanında ise bir devrim niteliği taşıyor. Ulaşmak istediğimiz herkesle saniyeler içerisinde iletişime geçebiliyoruz. Peki bu inanılmaz bir güç halini almış teknoloji kötü kullanıldığında nelere yol açıyor.

Günümüzde tüm insanlık tarafından iletişim aracı olarak kullanılan bilgisayar, tablet, akıllı telefonlar hemen her yaştan insanın elinin altında duruyor. Bunlar bizler için oldukça faydalı ve çocuklar için inanılmaz eğlenceli araçlar olsa da kimi zaman bağımlılık derecesine gelerek günlük yaşantımızı olumsuz etkiliyor.

Günümüzde teknolojinin içerisine doğan çocuklar sokaktaki hayatın farkına varamadan, fiziksel dünyada sosyalleşmeden sanal ortamlarda sosyalliği öğrenmeye çalışıyorlar. Konuşmayı öğrenmeden iPad kullanmayı öğrenen, arkadaşı sadece elektronik dünya olan çocuklar arasından bir elektronik aleti çok iyi kullanabilmek bir zeka göstergesi oluyor. Bu durum günümüzde pek önemsenmiyor fakat büyük bir risk taşıyor.

Günümüzdeki anne babalar kendileri bu aletleri teknoloji haberleri, filmler, diziler gibi işlere kullanırken çocukları için birer bakıcı niteliğinde görüyorlar. Ebeveynlerin işleri varken çocukların eline bir bilgisayar, akıllı telefon vererek onları oyalıyorlar. Anne babaların iyi niyetle yaptığı bu hareketler çocuklarına birer bağımlılık, sosyal hayattan uzaklaşma olarak geri dönüyor.

Anne babalar çocuklarına teknolojiden hariç bir hayatın var olduğunu, daha keyifli ve eğlenceli vakit geçirebileceğini göstermeli. Peki bunu nasıl yapabilirler? Çocukları sosyal hayata teşvik etmeli, ilginç bilgiler ile bakış açılarını genişletmeliler. Çok keyif aldığınız arkadaşlarınız ile beraber sevdiğiniz bir ortamda ne kadar güzel vakit geçirirsiniz değil mi? Çocuklara da bu zihniyeti aşılayarak ilerlemek gerekiyor.

İnsanın doğasında bulunduğu toplumu tanımak, o toplumun bir üyesi olmak ve kendini o toplumda göstermek vardır. İnsan yapısal olarak sosyal bir varlıktır ve bu durumdan uzaklaştığı sürece yaralanacaktır.

İnternet dünyasında çok fazla zaman geçiren çocuklar internet aleminde oldukça sosyal, pek çok arkadaşa sahip, oldukça aktif biçimde. Fakat bu dünyadan ayrılarak gerçek dünyaya döndüğünde insanlarla sanal dünyada olduğu gibi iletişim kuramadığını anlayacak ve içine kapanacaktır. Bu durum da çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, depresyon gibi etkenlerle geri dönecek. Ayrıca çok fazla bilgisayar başında bulunan çocuklar duruş bozuklukları, göz rahatsızlıkları gibi fiziksel sorunlar da yaşayabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı çocuklarımıza teknolojinin gerekli kullanıldığı sürece iyi bir şey olduğunu fakat dışarıda da bir hayat olduğunu ve bu hayatın sanal dünyadan daha keyifli olduğunu aşılamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir