Kapat
Genel 20 views 0

Cümle kelimesinin eşanlamlısı

Cümle kelimesinin eşanlamlısı için Türk Dil Kurumuna bakabilirsiniz. Tüm Türkçe kelimelerin eşanlamları Türk Dil Kurumunda yer almaktadır. Bu doğrultuda ise Türk Dil Kurumunda cümlenin eşanlamlısı tümce olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Cümlelerinizin içeriğinde ister cümle ister tümce kelimesi kullanabilirsiniz. Özellikle cümle kelimesi kullanmanız cümlelerinizin kulağa çok daha hoş gelmesini sağlamaktadır. Okurların büyük bir kısmı tümce kelimesinin ne anlama geldiğini bilmemektedir. Bu nedenle cümlelerinizde cümle kelimesi kullanmanız okurların cümlelerinizin anlamını daha kolay düzeyde kavramasını sağlayacaktır.

 

Yani diğer ifadeyle Tümce kelimesinin de tam karşılığı olarak cümle kelimesidir. Eski dönemlerde türkçe cümlelerin içerisinde cümle kelimesi yerine tümce kelimesi kullanılıyordu. Fakat daha modern bir anlatım biçimi sunması sebebiyle bugün cümlelerin içerisinde tümce kelimesi yerine cümle kelimesine yer verilmiştir.

 

Cümle Kelimesinin Zıt Kelimesi Var Mı?

 

Türk Dil Kurumu bağlamında cümlenin eşanlamlısı yer alıyor. Fakat bu kelimenin zıt kelimesi bulunmamaktadır. Yani cümle kelimesinin sadece eşanlamlısı yer almaktadır. Tam tersi kelimesi söz konusu değildir. Fakat cümle kelimesi farklı medeniyetlerde tümce olarak geçmektedir.

 

Örneğin orta asya kıtasındaki birçok ülkelerde cümle kelimesi yerine tümce kelimesi kullanılmaktadır. Bu ülkeler arasında özellikle Doğu Türkistan birinci sırada yer almaktadır.

 

Tümce Kelimesinin Tam Zıt Kelimesi Cümle Mi?

 

Hayır cümlenin eşanlamlısı tümce kelimesidir. Yani tümce kelimesinin de herhangi zıt kelimesi söz konusu değildir. Cümle ve tümce kelimesi aynı anlamda barındırmaktadır. Farklı anlamlar söz konusu değildir. Her iki basit kelimenin sadece yazılışları farklıdır.

 

Cümle Kelimesi Neden Tümceye Göre Daha Çok Kullanılır?

 

Birçok nedenlere bağlı olarak cümlenin eşanlamlısı olan tümce kelimesine oranla cümle kelimesi daha çok kullanılmaktadır. Bu kısa kelime daha şık bir yapıya sahiptir.

 

Tümce kelimesi kulağa daha banel olarak gelmektedir. Fakat cümle kelimesi daha pozitif bir akışa sahiptir. Bu nedenle tümce kelimesine oranla cümle kelimesi global anlamda daha çok tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.