Kapat
Genel 526 views 0

En Şık Dekorlar Nasıl Olur?

En şık dekorlar kişinin yaşam tarzına bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Bu konuyu ayrıntılı ele almak gerekirse, yüzyıllardır insanlar yaşam tarzlarının monotonluğundan sıkılarak farklı arayışlara girmiştir. Bunlardan biri de çevresindeki ev, bahçe, iş yeri, gibi yaşam yerlerinde değişikliğe gitmesidir. En çok duyulan ve istenilen ev dekorasyonudur. Ev dekorunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin yaşam tarzına uygun, daha sonradan pişmanlık duymayacağı, huzur bulacağı, kendi arzu, isteklerine göre dekor etmesidir.

Bir yerin dekoru o yerin sahibinin kişiliğini ortaya çıkarmaktadır. Çünkü her noktasında kişinin yaşanmışlığı, arzuları, istekleri, hayalleri yatar. Bazı insanlara hoş görünmeyen bir yapı ya da ürün başka bir insan için bambaşka bir anlam ifade edebilir. Nitekim ki bu mesleği yapan iç mimarlar en çok dikkat ettikleri konu düzenleyecekleri yeri kullanacak kişinin yaşam tarzı, istekleri, hayallerini dikkate alarak bir konu oluşturmasıdır.

Birçok araştırmalarda da insanlar bulundukları yerlerin, değişimi insan hayatında çok önemli değişikliklere neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. En iyi örneklerden biri, bir odanın sağ alt köşesi huzur köşesidir. Evin ya da iş yerinin bu konumuna özellikle orkide yada buna benzer huzur veren ögeler konulduğunda, kişinin yaşam tarzını pozitif yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Yani bir mekanda dekorun değişimin ne kadar önemli olduğu, bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

Bazı insanlar dekor konusunda gelir elde ederken bazı insanlar da huzur bulmaktadır. Bilinmeyen ama birçoğunun ise gözlemlendiği  pek çok etkisi olan dekorun, insan hayatında önemi ve değişimi hiç bitmemektedir. Daha da gelişip değişerek varlığını sürdürmekte, yeni görünümler ve düşünceler olarak hayatımızı etkilemektedir.

Dekorasyon aslında o kadar soyut bir konu ki istenilen her şekle girebilir. Önemli olan  belirli detayları gözümüzden kaçırmadan, bu oluşuma ayak uydurmamız. Yani bir dekoru yaparken mutlaka kendimiz olup bize uygun olanı seçip oluşturup, koymaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir