Kapat
İnternet 2.464 views 0

Facebook 2018 Sosyal Etkileşim Değişimi

Facebook’un yaratılış amacı insanları bir araya getirmek ve insanlar arası iletişim kurmaktır. Fakat son birkaç senedir Facebook insanların paylaşım yaptığı, birbiri ile iletişim kurduğu bir platformun dışına çıkmaya başladı. Öyle ki arkadaş paylaşımlarından daha çok marka içeriklerini görmeye başladık. Bireysel kullanıcılar Facebook’ta içerik üretmekten büyük oranda vazgeçmiş durumda. Haber kaynağında çıkan marka ve iletişim platformu içeriklerini inceleyerek sosyal ağı terk ediyorlar. Facebook bu alanda köklü bir değişiklik yaparak 2018 yılında bu durumu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Araştırmalara göre sosyal medyayı sevdiğimiz kişilerle iletişim kurma alanında kullandığımızda kendimizi daha iyi hissediyor. Facebook yönetimi de işte tam olarak bu anlamda bir değişiklik yapmak istiyor. Haber kaynağında kullanıcıların dikkatini çekecek içeriklerin yerine daha fazla sosyal etkileşim yaratacak içerikler ile doldurmayı hedefliyor. Böylece kullanıcılar markaların ve sayfaların içeriklerinin yerine arkadaş paylaşımları ve sosyal etkileşim yaratacak paylaşımlarla karşılaşacak. Kullanıcıların Instagram, Twitter gibi sosyal ağlarda muazzam içerikler üretirken Facebook’a sadece incelemeye girişi Facebook’u bu karara yönlendirmiş görünüyor.

Bu durum elbette markaları ve sayfa sahiplerini oldukça fazla etkileyecek. Bu değişimle birlikte birçok sayfanın kullanıcı etkileşiminde büyük düşüşler bekleniyor. Ayrıca kullanıcıların yorum yazmadığı ve ifade bırakmadığı gönderiler de bu sosyal etkileşim değişimi ile birlikte pek karşımıza çıkmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir