Kapat
Genel 26 views 0

İhtiyaç Kredisi Hakkında

Nakit ihtiyacını karşılamak için sunulan bir hizmet olan kredinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Kredi çeşitlerinden biri olan ihtiyaç kredisi eğitimden sağlığa pek çok farklı ihtiyacı karşılamak üzere tercih edilmektedir. İhtiyaç kredisinden faydalanmak isteyen kişilerde aranan birtakım özellikler mevcuttur. Bu özelliklerin başında kişilerin reşit olması gelmektedir. 18 yaşını doldurmayan bireyler herhangi bir bankadan herhangi bir krediden faydalanmak için işlem yapamamaktadır.

 

Aranan özelliklerden bir tanesi de başvuruda bulunulan kredi miktarını geri ödemeye uygun bir gelire sahip olunduğunun belgelenmesidir. Bununla birlikte bu özellikler tek başına yeterli gelmemektedir. Kişilerin en az 3 ay sigortasının yatmış olması gerekmektedir. Pek çok farklı kriterin değerlendirilmesi şeklinde oluşturulan kredi notunun yüksek olması da aranan özellikler arasındadır. İhtiyaç kredileri bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte genellikle 36 aya kadar vadelendirilmektedir. Vade süresi ne kadar kısa olursa anaparaya eklenecek olan faiz miktarı da o kadar azalmaktadır.

 

İhtiyaç Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Kredilerin pek çok türü vardır. Kredi türleri kendi içlerinde çeşitli vade planları ve faiz oranları yönünden çeşitli özellikler taşımaktadır. Bir kredinin de ihtiyaç kredisi kategorisinde sayılabilmesi için çeşitli özelliklere sahip olması gerekmektedir. İhtiyaç kredisinin özellikleri şunlardır:

  • En az 3 ay en fazla 36 ay olacak şekilde vadelendirilme imkanı bulunmaktadır.
  • 3 ay ödeme erteleme özelliğine sahiptir.
  • İhtiyaç kredilerinin faiz miktarları vade oranlarına göre değişiklik göstermektedir. 36 ay vade ile planlanan bir ihtiyaç kredisinin faiz oranı 6 ay vade ile planlanan kredinin faiz oranından yüksek olmaktadır.
  • İhtiyaç kredisinin faiz oranlarını etkileyen bir diğer madde de Findeks notudur. Findeks notunun yüksek olması faiz oranlarını düşürebilmektedir.
  • İhtiyaç kredisine mobil bankacılık üzerinden kolaylıkla başvuruda bulunmak mümkündür. Kredi başvuru sonucu kişilerin cep telefonlarına SMS ile bildirilmektedir.
  • Başvuruda bulunulan bankanın müşterisi olmayan kişiler bankaların internet siteleri üzerinden başvuruda bulunarak şubeye gitmeden hızlı sonuç alabilmektedir.

 

İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurulur?

İhtiyaç kredisine başvuruda bulunmak isteyen kişilerin izleyebileceği birkaç yol bulunmaktadır. Bu yollardan en hızlı ve kolay olanı internet bankacılığı ya da internet sitesi üzerinden başvuruda bulunmaktır. Bununla birlikte doğrudan banka şubesine giderek başvuru yapmak da mümkündür. Bir diğer yöntem ise bankaların müşteri temsilciliklerini arayarak telefon üzerinden başvuruda bulunmaktır. Ancak tüm bu başvuru yöntemlerinden önce kredi için hangi bankaya başvuru yapılacağı seçilmelidir. Kredi çekilecek banka seçilirken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur vardır.

 

Bu unsurların başında ise bankaların kredi faiz oranları gelmektedir. OlayKredi üzerinden çekmek istediğiniz kredi miktarının faiz oranları ve geri ödeme tutarını onlarca banka üzerinden karşılaştırmalı olarak görmeniz mümkündür. Bankaların vadelendirme planları, faiz oranları ve ödeme seçenekleri karşılaştırılarak bütçeye en uygun seçimin yapılması gerekmektedir. İhtiyaç kredisine başvurmadan önce Findeks notunu öğrenmek ve eğer düşük ise artırmak için çalışmalara başlamak faydalı olacaktır.

 

Findeks risk raporu öğrenmek için bankalara başvurulabilir ya da findeks.com internet adresi üzerinden sorgulama yapılabilir. Düşük olan findeks notunu yükseltmenin en kolay yolu ise daha önce çekilen kredilerin ve kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenmesidir. Bununla birlikte banka hesaplarında bir miktar nakit para bulundurmak ve faturaları otomatik ödeme talimatı ile ödemek de son derece etkili yöntemlerdir.

Yakın zamanda herhangi bir finansal kuruluş tarafından kredi başvurusu reddedilen kişilerin durumlarını ve kredi risk notlarını yükseltmeden yeni bir kredi başvurusu yapmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra aradığınız soruların cevaplarını OlayKredi farkıyla da öğrene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.