Kapat
İnternet 848 views 1

Mutlaka Denemeniz Gereken Windows’a Alternatif 5 İşletim Sistemi

Windows’a alternatif işletim sistemleri, özellikle son 15 yıl içinde hızla büyüyerek neredeyse Windows ve sürümleri için ciddi anlamda tehdit haline geldi. Windows’un son versiyonu olan Windows 10’un, çıktığından beri çeşitli teknik sorunlarla piyasa sürülmesi alternatif işletim sistemleri için bu yarışı daha kızıştırdı.

Windows’un ücretli olması ve teknik sorunları son yıllarda birçok PC ve laptop kullanıcısına Windows 10 işletim sistemini bilgisayarlarından kaldırtarak, yerine sayıları onlarca olan diğer işletim sistemleri ve onların farklı versiyonlarına yöneltti. Bu işletim sistemlerinin büyük kısmının açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılması da kullanıcıları cezbeden bir başka nokta.

Bu yazımızda, Windows 10 alternatifi işletim sistemleri arasından en çok sevilen ve tercih edilen 5 alternatif işletim sisteminden söz ettik. İsterseniz ilk işletim sistemimizle hemen başlayalım.

 

Chrome OS

Chrome OS, arama motoru ve teknoloji devi Google tarafından geliştirilmiş olan ve birçok Chromebook laptoplarda da varsayılan işletim sistemi olarak gelen, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Windows işletim sistemlerine göre en büyük farkı ise, ücretsiz ve Linux tabanlı olmasıdır.

Chrome OS’un Windows 10’dan farkı ise, bu tarayıcının ana arayüzünün Chrome web tarayıcısı gibi bir yapıda olmasından ötürü tıpkı akıllı cep telefonlarında olduğu gibi uygulamalarla çalışmasıdır. Ek olarak, Chrome OS’a entegre edilmiş olan bir dosya yöneticisi ve medya oynatıcısının bulunması da bir artı olarak dikkat çekmektedir.

Chrome OS ile ilgili olarak ifade edilmesi gereken noktalardan biri de bu işletim sisteminin açık kaynaklı başka bir proje olan Chromium OS ile neredeyse aynı kod alt yapısını paylaşmasıdır. Ancak Chrome OS ondan farklı olarak kendi kendisini otomatik olarak güncelleyebilmektedir.

Birçok kişinin merak ettiği bir başka nokta ise Chrome OS’un sadece Chromebook cihazlarda mı kullanılabileceğidir. Hayır, bu işletim sistemi Chrome OS’un sistem gereksinimlerini karşılayan tüm bilgisayarlara kurularak kullanılabilmektedir.

 

Debian

Debian 1993 yılında tamamen yeni, özgür ve bağımsız bir işletim sistemi yapmak isteyen gönüllüler tarafından meydana getirilen bir işletimi sistemi olarak dikkat çekmektedir. Windows dışındaki diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi Debian projesinde de Linux çekirdeğinden yararlanılmaktadır. Buna ek olarak, Debian işletim sistemi içerisinde kullanıcılar için çok sayıda ve tamamen ücretsiz uygulama bulunmaktadır. Günümüzde çalışan bilgisayarların tamamına yakınıyla da uyumlu bir sistem olan Debian, dünya üzerinde milyonlarca bilgisayarda kullanılmaktadır.

 

Linux Mint

Windows’un en büyük alternatifi denilebilecek bir işletim sistemi olan Linux’ün masaüstü bilgisayarlar için olan dağıtımlarından olan Linux Mint, dünya üzerinde oldukça popüler olan ve milyonlarca kişi tarafından tercih edilen bir işletim sistemidir.  

Ubuntu ile Debian tabanında geliştirilmiş bir işletim sistemi olan Linux Mint, kullanıcıların olabildiğince kolay, zahmetsiz ve konforlu olarak bir işletim sistemini kullanabilmesini amaçlamaktadır. Linux Mint’te Windows’tan farklı olarak 4 masaüstü seçimi sunulmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinenleri MATE ve Cinnamon sürümleridir. Bu iki seçenek arasından MATE versiyonu kolay kurulumu ve Windows’u andıran masaüstü nedeniyle oldukça sevilmiştir. Linux Mint, Mac OS ve Windows işletim sistemlerinden sonra en yaygın kullanılan üçüncü işletim sistemidir ve tamamen ücretsizdir.

 

Ubuntu

Linux işletim sisteminin alt yapısıyla geliştirilen bir başka sistem ise Ubuntu’dur. Açık kaynaklı ve ücretsiz bir işletim sistemi olan Ubuntu, sahip olduğu bazı özellikleri nedeniyle diğer işletim sistemlerinden ayrılmaktadır. Bir kullanıcının ihtiyacı olan tüm programlarla hazır olarak kurulan Ubuntu, kendine ait bir güvenlik duvarı ve virüs programına sahip olduğu için çok güvenli bir sistemdir. Ubuntu’da binlerce uygulamayı indirmek ise sadece birkaç dakikalık bir işlemdir. Ubuntu masaüstü bilgisayarların dışında laptop ve tabletlerde de sorunsuz çalışabilmektedir.

 

Zorin OS

Windows’a alternatif işletim sistemleri arasından söz edeceğimiz son sistem Zorin OS’tur. Zorin OS, özellikle Windows’u kullanan ancak Linux’e de hızlı ve sorunsuz geçiş yapmak isteyenler için geliştirilmiş kullanımı kolay bir sistemdir. Özellikle daha önce hiç Linux kullanmamış ancak Linux’e geçmek isteyen kullanıcılar için hibrit bir işletim sistemidir.

Zorin Os’un bir diğer önemli özelliği ise, birçok Windows kütüphanesini bünyesinde barındırmasıdır. Böyle kullanıcılar fazla zorlanmadan Linux tabanlı bir sistemi öğrenebilmektedirler.  4 farklı dağıtımı olan bu işletim sisteminin diğer versiyonları Zorin OS Core, Lite, Educatioanal ve Educational Lite’tır. Adlarında da anlaşıldığı gibi Zorin OS Core versiyonu tam sürümdür ve grafik/arayüz performansı daha iyi olduğu için daha üst seviye bilgisayar donanımlarına hitap eder. Daha hafif versiyonu ise Zorin OS lite versiyonudur ve sistemin efekt yetenekleri düşürülmüş halidir.

“Mutlaka Denemeniz Gereken Windows’a Alternatif 5 İşletim Sistemi” üzerine 1 yorum

  1. Teknobilim dedi ki:

    Bazen sırf her çıkan işletim sistemini deneyebileyim diye boşta bir bilgisayarım olsun istiyorum, sanal boot da yapılabilir ama ben fiziksel pc’ye kurmayı tercih ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir