Kapat
Teknoloji 531 views 0

Suya Düşen Akıllı Telefon Nasıl Kurtarılır?

Çoğumuz teknolojiyi yakından takip ederek yeni çıkan akıllı telefonlara hemen sahip olmak istiyoruz. Binlerce lira vererek aldığımız akıllı telefonlara gözümüz gibi bakıyor, onları koruyoruz. Kılıflarla sararak her türlü darbeden ve tehlikeden uzak tutuyoruz. Fakat bunların haricinde görünmez tehlikelerde var. Bunların en başında çaresi olmayan su bulunuyor. Akıllı telefonumuz suya düştüğü zaman koruyucu kılıf ve camların hiçbir önemi kalmıyor. Peki ya durum böyle olunca ne yapacağız?

Bu yazımızda sizlere telefonunuz suya düştüğünde telefonunuzu kurtarmak için uygulamanız gereken yolları hazırladık.

Suya Düşen Telefona Hangi İşlemler Uygulanmalı

  • Telefonu kapatın

Telefonunuz kısa devre koruması ile birlikte suyla temas ettiğinde zaten kapanacaktır. Fakat kapanmaması durumunda telefonu hemen kapatın. Telefonunuzun pili çıkarılabilir durumdaysa pili çıkartın. Bu şekilde telefonu güvenli bir konuma getirmiş olacaksınız.

  • Havlu veya peçete ile telefonu kurulayın

Telefonunuzun dış yüzeyi tamamen kuruyana kadar havlu veya peçete yardımı ile telefonu kurulayın. Fazla su telefonunuzun üzerinden gitsin.

  • Telefonu ayırabildiğiniz kadar fazla parçaya ayırın

Bu aşamada telefonu ayırabildiğiniz kadar fazla parçaya ayırın. Sim kart, hafıza kartı, batarya gibi ayrılabilecek tüm parçaları ayırın.

  • Pamuk ile ayrıntılı olarak kurulayın

Bu aşamada ayırdığımız parçaları ve telefonun ince ayrıntılarını pamuk yardımı ile detaylıca kurulayın. Pamuk suyu emme özelliği ile hem nemi hemde fazla suyu alacaktır.

  • Silika Jel Kullanın

Silika jel dediğimiz kıyafetlerin ceplerinde, yeni alınan ayakkabıların içinde çıkan kağıt paket içerisindeki tozlara verilen isimdir. Bu madde ürünleri başta nem olmak üzere küften ve pastan koruyan bir maddedir. Yani bu madde telefonunuzun içerisinde oluşan nemi emecektir. Telefonunuzu silika jel dolu bir kaba koyduğunuzda bu madde sayesinde telefonunuzun içerisinde oluşan nem kolayca kaybolacaktır.

  • Silika jel bulunamaması durumunda pirinç ve vakumlu poşet kullanın

Acil durumlarda silika jel bulamayabilirsiniz. Böyle durumlarda telefonu pirinç içerisine koymak da mantıklı bir tercih olacaktır. Pirinç de nemi alma özelliği ile bilinir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta telefonunuzu pirince gömdüğünüzde kesinlikle hava almaması gerektiğidir. Bunu da vakumlu poşet ile sağlayabilirsiniz. Vakumlu poşetin içerisinde pirinç doldurarak telefonu içerisine koyun ve ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde 24-48 saat beklemesi gerekiyor.

  • Son olarak sarja takın

48 saatin sonunda telefonunuzu çıkardığınızda tamamen kuru olduğundan emin olun. Telefonu şarja takın ve %100 sarj olana kadar kapalı konumda bekleyin. Sarj işlemi bittikten sonra telefonu açın.

Telefonunuz suyla temas ettiğinde bu işlemleri uygulamak yüksek oranda sorununuzu çözecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir