Kapat
Teknoloji 433 views 0

Amazon Echo ( Alexa ) İncelemesi – Dolapadam Bakışı

İnternet alışveriş devi olan Amazon.com, sesli kontrol yöntemi ile kontrol edilebilen, bluetooth özelliğine sahip kablosuz hoparlörü olan Amazon Echo’yu hand – free akıllı hoparlör olarak kullanıcılara tanıttı. Bir hoparlör olmanın dışında çok farklı özelliklere sahip olan, yapay zekası ile sesli komutları yerine getiren ve sorulan sorulara cevap verebilme özelliği olan Echo, müzik çalmasının yanında amazon.com’da sipariş verebilme özelliğine de sahip. Echo’yu aktif hale getirmek için ALexa diye seslenmeniz yeterli oluyor. Alexa dedikten sonra istediğiniz komutu vererek akıllı hoparlörü aktif hale getirebilir veya sorduğunuz sorulara cevap alabilirsiniz.

Echo ile neler yapabilirsiniz ?

1- Hoparlör olmasının dışında wifi bağlantısı ile sorularınıza cevap alabilirsiniz.

2- Amazon.com’da sesli komut ile dilediğiniz ürünü sipariş edebilirsiniz.

3- Akıllı cep telefonu uygulaması ile cep telefonunuzdan yönetebilir, evinizin ışıklarını açıp, kapatabilir, Echo’ya entegre edeceğiniz klimalarınız, elektronik güvenlik sistemlerinizi yönetebilirsiniz.

4- Güncel hava durumu bilgilerini, günlük haberleri, günlük spor olaylarını ve o güne özel tarihi gelişmeleri sesli sorular ile kahvaltınız sırasında dinleyebilirsiniz.

5- Merak ettiğiniz her hangi bir konuyu sorabilir, ortalama 20 – 30 saniye içinde Google araması sonuçlarını Echo’dan dinleyebilirsiniz.

6- Esas özelliği olan Bluetoot hoparlör olma özelliği ile size istediğiniz müziği kaliteli bir şekilde sunma özelliğine de sahip olan Echo, 7 adet mikrofon dizisine sahiptir. Sesli komut ile kapatabilir, ses açma ve kısma işlemi yapabilir, farklı bir dijital sistemi Echo’ya entegre edebilirsiniz.

7- Amazon Echo, Amazon Prime Music sayfasında yer alan binlerce şarkıya doğrudan erişim sağladığı için dilediğiniz müzik türünde dilediğiniz şarkıya kolayca ulaşabiliyorsunuz.

 

Echo, programlanabilir bir ara yüze sahip olduğu için farklı müzik platformlarından müzik aşırma işlemi yapmanıza da izin veriyor. Spotify gibi müzik platformlarından müzik dinleyebilme özelliğine de sahip olan Echo, internet üzerinde ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri çok kısa süre de aratarak sizlere sunabiliyor. 360 derece ses alış verişi yapma özelliğine sahip mikrofon dizisi ile size kaliteli ses sunan ve basit bir kuruluma sahip olan Echo hem Android hem de IOS işletim sistemlerine kolayca kurularak entegre edilebiliyor.

Echo Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Echo, silindirik bir geometriye sahip bir hoparlör olarak size geliyor. Fişini taktığınızda kendi ekseninde dönüyor ve sesli olarak size Alexa uygulamasını telefonunuza indirerek kurmanız gerektiğini söylüyor. Cep telefonunuza Alexa uygulamasını indirdikten sonra evinizdeki wifi ağına bağlıyorsunuz ve artık Echo kurulmuş duruma geliyor. Bir çok uygulamanın entegrasyonuna izin veren ara yüzü sayesinde size evinizde yazılım özellikli dijital aletleri, cihazları ve sistemleri kontrol etme imkanı da sunan echo ile evde olmadığınız evinizi kontrol edebilir, eve gelirken klima gibi iklimlendirme sistemlerini aktif hale getirerek evinizi kontrol etmiş olursunuz.

Fiyatı Ne Kadar?

Echo, İngiltere’de 149 eurodan satılırken, Amerika Birleşik Devletleri’nde 179 dolardan satılmaktadır. Eğer amazond.com dan sipariş verirseniz yüzde on indirim hakkına da sahip oluyorsunuz. Ülkemizde 897 TL den satılan Echo akıllı ev sistemleri için ideal kontrol yöntemlerinden biri olmasının dışında kaliteli bir hoparlör olarak da kullanılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir