Kapat
Teknoloji 456 views 0

Apple’dan MacBook Pro Klavyesini Tozdan Koruyan Yöntem

Dizüstü bilgisayarlar günümüzde oldukça yaygın ve bu cihazlara binlerce lira para ödüyoruz. Durum böyle olunca küçük bir servet ödeyerek aldığımız bilgisayarlarımızın arızalanması durumunda tüm keyfimiz kaçıyor. Apple bu konuda yeni bir hamle yaparak 2018 model 15 inç MacBook Pro modelinin klavyesi ile ilgili güzel bir tasarıma imza attı. Klavye içerisinde koruyucu bir silikon zar kullanan Apple böylece klavye arızalarının önüne geçmeyi hedefliyor.

Apple Macbook fiyatları günümüzde kolay ulaşılabilir bir durumda değil. Fiyat performans açısından baktığımızda tabiki de değer diyecek kullanıcılarımız bulunuyor, fakat bu yazımızın konusu bu değil. Bu cihazlara yüksek oranda fiyatlar ödediğimizde doğal olarak beklentimiz de artıyor. Bu beklentiler arasında cihazın getirdiği fayda, kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu olması da önemli bir etken. Apple bu konuya oldukça fazla önem veren bir şirket. Ciddi AR-GE yatırımları ile sürekli ileri taşıyacak adımlar atıyor. Bu attığı adım da bunlardan bir tanesi. Kullanıcıların kullanım kolaylığı ve mekanik anlamda rahatlık için yeni patentler üzerinde çalışıyor ve bu teknolojileri cihazlarına uyguluyor.

Apple’ın 2018 model 15 inç MacBook Pro modelinde uyguladığı bu tasarıma yakından baktığımızda klavye tuşlarının altında silikon bir zar bulunduğunu görüyoruz. Bu zar klavye tuşlarının altına ve cihazın içerisine en küçük toz taneciğinin bile girmesini engelleyecek şekilde tasarlanarak konumlandırılmış. Böylece klavye tuşlarının altına dolan pislik ve tozlanmaların önüne geçilerek yaşanacak mekanik arızalar engellenmiş.

Ayrıca yeni MacBook Pro modellerinde karşılaştığımız sessiz klavyeler de böylece daha korunaklı ve daha komplike bir hale getirilmiş durumda. Apple’ın aldığı ve almaya çalıştığı patentlere baktığımızda klavyeler için ciddi yatırımlar yaptığı ve üst düzey AR-GE çalışmaları yürüttüğünü söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir