Kapat
Teknoloji 555 views 0

ATM’den EFT İşlemi Nasıl yapılır?

Günümüzde bankalardan birçok işlem yapılmaktadır. Para transferleri de bu işlemler arasındadır. Bir bankadan başka bir bankaya para gönderebilmek ya da aynı banka içerisinde başka bir hesaba para göndermek ya da yurt dışında bir bankaya para göndermek olmak üzere para transferleri işlemleri çok çeşitlidir. Her bankanın işlem uygulaması, ücretlendirmesi ve işlem yaptığı uygulamalar farklı olmakla birlikte genel hatları ile aynı şekilde ilerlemektedir. Eft de para transferleri arasındadır. Eft nedir, nasıl yapılır, banka Atm’lerinden eft yapabilmek için ne gerekir? Yazımızda bu bilgileri bulabilmeniz mümkündür.

Eft Nedir?

Eft, bir bankadan farklı bir banka hesabına para gönderme işlemidir. Eft işlemi yaparken karşı bankanın iban bilgileri, alıcı adı soyadı gibi bilgilerin doğru olması önemlidir. Aksi halde eft hesaba ulaşmadan tekrar sizin hesabınıza geri dönebilmektedir. Eft işlemini yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

  • Karşı banka ıban bilgilerini doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz
  • Tutar bilgisini doğru girmeniz
  • Masraf bilgilerini göz önünde bulundurmanız
  • Eft saatleri konusunda bilgi sahibi olmanız

Bu gibi faktörler eft yapılırken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerdir.

Eft Nasıl Yapılır?

Eft işlemini banka şubelerinden ya da dijital uygulamalardan yapabilmeniz mümkündür. Günümüzde artık Atm’lerden de eft işlemi yapabilmektesiniz. Büyük bankaların Atm’lerinden yapacağınız eft işlemleri için bilgileri sizin için aşağıda düzenledik.

  • İş Bankası

İş bankası Atm’sine gittiğiniz hesap kartınızı girdiğinizde para transferleri bölümüne gelince Eft bölümüne girmeniz gerekecektir. Buraya girdiğinizde öncelikli olarak TR ile başlayan iban numarasını doğru bir şekilde girmelisiniz.İban numarasının eksik olması halinde sistem ilerlemeyecektir. Daha sonra alıcı adı soyadı bilgilerinizi de girdikten sonra tutar bilgisini girerek işlemini yapabilirsiniz. Masraf konusunda burada otomatik olarak sistem sizi hesabınızdan ne kadar düşeceğine dair bilgilendirecektir.

  • Akbank

Akbank İş bankası ile benzer bir sistem kullanmaktadır. Nakit olarak da eft yapabilirsiniz. Yani hesabınızda yeterli bir miktar bakiye bulunmaması halinde o anda hesabınıza yatırma fırsatınız yok ise bu durumda nakit olarak da Atm’ye para vererek eft işlemini yapabilirsiniz. Hesabınızdan yapacağınız işlemlerin masraflandırılması her zaman daha uygun olmaktadır. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

  • Finansbank

Finansbank Atm üzerinden eft kabul etmemektedir. Eft işlemleriniz için dijital uygulamaları, internet bankacılığı ya da mobil bankacılığı kullanırsanız uygun maliyet ile eft işleminizi yapabilirsiniz. Şubeden yapılan Eft işlemleri daha masraflı olmaktadır.

  • Garanti Bankası

Garanti Bankası Atm’den eft işlemi yapabilmeniz için hesap sahibi olmanız gerekiyor. Hesabınızda yeterli tutar olması halinde eft yapabilmeniz mümkündür. Atm’ye girdiğinizde yine para transferleri bölümünden ıban bilgilerini ve alıcı adı soyadı bilgilerini girdiğiniz zaman eft saatleri içerisinde işleminizi yapabilmeniz mümkündür.

  • Deniz bank

Denizbank Atm üzerinden eft yapmak istediğinizde masraf konusunda sizi önceden bilgilendirmektedir. Yine para transferleri bölümünden eft işleminiz rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Hesabınızda hem eft tutarı kadar hem de masraf tutarı kadar yeterli tutar olmaması halinde işlemin yapılmasına sistem izin vermiyor. Bu nedenle öncelikle hesabınızın bakiyesini kontrol etmelisiniz.

Kaynak: https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/

Diğer detaylar: https://www.bankalar.org/e/atm/

https://www.bankalar.org/eft-ucretleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir