Kapat
Teknoloji 614 views 0

Çalınan Mail Adresi Nasıl Geri Alınır?

Çalınan Mail Adresi Geri Alınabilir

Birçok insanın karşılaştığı problemlerden biri de kullandığı hesabın çalınmasıdır. İçinde bulunulan dönem, dijital çağ olarak adlandırılıyor. Bu da bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve  içeriklerini insanın vazgeçilmezi haline getiriyor. Sanal alemde olmazsa olmaz diyerek nitelendirilen, en başlıca ve temel ihtiyaç tabi ki kişinin kendisine ait e-posta adresidir.

E-posta adresi ile; instagram, facebook, messenger, android telefonlar ve benzerlerinin kurulumları yapılmaktadır. Bu da demek oluyor ki mail adresi olmadan hiçbir şey yapılamıyor. Ve mail adresi tüm kişisel bilgileri barındırdığından, çok fazla önem arz ediyor.
Şimdi mail adresi şifrenizi bir şekilde unuttuysanız, ya da mail adresiniz içerisindeki kişisel bilgileriniz bir başkasının eline geçti. Bu durumda çalıntı hesabı geri alma çalışmalarına başlanılır.

İlk İzlenecek Yol

Outlook.com adresine giriş yapıyorsunuz. Ekranda bilgilerinizi soran bir alan var. O alanın en alt kısmında ”Hesabınıza erişemiyor musunuz?” sorusu yöneltiliyor. Bu alana gelip, tıklıyorsunuz. Mail adresi ve doğrulama kodunu giriyorsunuz, ardından telefon numaranızı giriyorsunuz. ‘Telefon numaramı ARA” ya da ”Telefon numarama SMS gönder” seçeneklerinden birini işaretliyorsunuz. Telefonunuza gelen şifreyi girerek hesabı geri alabilirsiniz.

İkinci İzlenecek Yol

Eğer telefon numaranız e-posta adresinizde kayıtlı değil ise, ”Güvenlik sorumu kullan” diyorsunuz. Daha önceden mail adresinize kayıt ettiğiniz güvenlik sorusu size yönlendiriliyor. (Örneğin; İlkokul öğrenci numaram? İlk evcil hayvanımın adı?, Annemin ya da Babamın adı? vb. Sorunuzu ne olarak kayıt ettiyseniz karşınıza o soru gelecektir.) Daha sonrasında çalınan mail adresinizi geri almış olursunuz.

Son İzlenecek Yol

Eğer ki bunlardan hiçbiri elinizde değil veya hatırlamıyorsunuz. Tüm bu soru seçeneklerinin en altında, ”Bunları artık kullanıyorum” seçeneği çıkacaktır. Bu alana tıklıyorsunuz. Karşınıza çıkan alana geri almaya çalıştığınız çalıntı e-posta adresini giriyorsunuz. Diğer bölüme de, kendi mail adresinizin dışında, başka güvenilir bir e-posta yazıyorsunuz.

Karşınızda, kendi mail adresinizi yazdığınız yerin hemen altında ”Sizinle nereden iletişim kurarız” yazısının altında bir buton var. Hemen oraya diğer güvenilir mail adresini giriniz.
Yönlendirmeler sonucunda size bazı sorular yöneltilecek. Bu sorulara kesinlikle doğru yanıtlar vermelisiniz. Sizden kişisel bilgileriniz (Adınız, Soyadınız, Doğum tarihiniz, Son şifreleriniz, Son attığınız mailler, Son aldığınız mailler) istenecek. Bu bilgilere verdiğiniz doğru yanıtlardan sonra, hesabınızı kurtarmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir