Kapat
Genel 452 views 0

Kitap Okuma Köşesi Dekorasyon Fikirleri

Evdeki yetişkinler veya çocuklar kitap okumak için özel mekanlar ve alanlar tercih ederler.  Okuma sevgisini beslemenin ya da okumayı eğlenceye bağlamanın bir yolu, hayal gücüne hitap eden ve onları etkinlik hakkında heyecanlandıran hoş ve cazip bir okuma noktası yaratmaktır.  Eğer tomurcuklanan kitap okuma istekleri için yatak odasında ya da evinizin başka bir alanında bir okuma köşesi kurma düşüncesi oluşmuşsa, projeyi başlatmak için mükemmel bir zamanlama oluşmuştur.  Kitap okuma köşeleri oluşturarak hem yetişkinler, hem de çocuklar kitabı anlamaya ve hayat boyu kitapsever birine dönüşürler.

Mutlu Olunacak ve Rahat Bir Yer Bulunmalı

Kitap okurları daha çok sakin bir alan tercih ederler. Kendilerini rahat hissedebilecekleri gürültüden uzak, biraz manzarası olan veya loş bir ışık altında ayaklarını uzatarak, okurken de kahvelerini yudumlamayı tercih ederler. Bu yüzden evin kenar köşeleri, balkonlar, kullanılmayan boş alanlar kitap okuma yeri için değerlendirilebilir. Bir raf, rahat bir koltuk ve sessizlik; okumaya başlamanın birinci şartlarını oluşturacak koşullardandır. Odalar, köşe ve koridorlar dikkatlice izlenerek kitap okumak için bir alan oluşturulabilir.

Çocuklar İçin Renkli Hayaller

Askıya alınmış bir ev, armut koltuk  tavandan sallanan bir hamak çocuklar için oluşturulabilecek ve ulaşılabilir bir seçenektir. Örneğin, hamak bir tavan kirişinden asılarak çocuklar için dinlendirici ve eğlenceli bir okuma alanı oluşturulabilir.

Tabureler, küçük banklar ve küçük gözlerin yorulmaması için iyi bir aydınlatma ile kitap koymak için küçük raflardan oluşan birkaç malzeme bir okuma köşesi dekorasyon işlemi için  yeterli olacaktır. Okunan kitaptaki kahramanlarla ilgili resimler, küçük objeler de hayal alemine dalmak için iyi bir seçenektir.

Gizli Bölmeler Oluşturmak

Eğer büyülü ve  saklanma mekanına dönüştürebilecek boş oda yoksa kullanılmayan bir dolap bir okuma alanına dönüştürülebilir. Sadece çocukların hikaye zamanı için yapılmış gizli bölmeler oluşturulabilir; koltukların arkasında, koridordaki boş bir alanda ve hatta yemek masasının altında. Hatta çocuklarla veya eşinizle, arkadaşınızla birlikte o bölmeye birlikte girerek güzel bir kitap okuma saati geçirmek aile bireyleri için de eğlenceli olacaktır. Ortamı yer minderleriyle, küçük bir sehpa ve iyi bir aydınlatmayla düzenleyebilirsiniz.

Çadırı Okuma Alanına Çevirin

Portatif çadırlar, rahat, eğlenceli ve hikayeyi bir maceraya dönüştürebilecek mükemmel okuma alanı yaparlar. Çadır yumuşak bir halı üzerine kurularak, pelüş yastıklar içine doldurulabilir ve küçük bir aydınlatma ile kitap okumaya başlanabilir.  Küçük LED lambalarla ortam daha da cazip hale getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir