Kapat
Pratik Bilgiler 323 views 0

Döviz İle Alınan Elektronik Aletler

Günlük yaşamımızda her zaman ihtiyaç duyduğumuz elektronik aletleri hayatımızdan çıkardığımızda birçok günlük işlerimizi yapamayacağımız ortada. Çünkü her yerde elektronik aletleri yaşamımızı kolaylaştırması bir yana onlarsız yapılamayacağı ortada. Çağımızın artık olmazsa olmazları arasında yer aldıkları için bozulsalar bile yenisini alıyor eskimese bile bir üst modeli ile değiştiriyoruz.

Piyasaya dışarıdan döviz ile alınan mallara kur oynamasından dolayı satıcılar çoğu zaman kuru sabitleme yoluna gidiyorlar ki tüketici alabilsin diye. Ancak kuru sabitlemek çözüm değil. Üretim tam anlamıyla yapılmadığı için eksik kalan kısımlar dışarıdan getirtilerek gerekli işlemleri tamamlanıp arz talebe göre piyasaya sürülüyor. Sonuçta dışarıdan alınan her elektronik parça için dövizlle ödeme yapılıyor.

Akıllı Telefonlar

Biz insanlar arasında iletişim ağının haricinde günlük yaşantımızda bile yanımızdan ayırmadığımız ve onlarsız olmaz diye deli divane gibi kullandığımız akıllı telefonları yurt dışında üretilmekte. Ülkemizde de üretilen akıllı telefonlar mevcut ancak bunların bile birçok parçası ülke dışından geliyor. Bu ücretler otomatik olarak tüketicinin cebini yakıyor.

Beyaz Eşyalar

Evlerimizde kullandığımız beyaz eşyalar aynı durumda. Sonuçta tek bir marka yok. Farklı markalarında mevcut pazarda yeri var. Dışarıdan gelen ürünlere döviz olarak eklenen birçok vergi var. Bu vergiler sonucunda alınacak beyaz eşyaların fiyatları da artmakta.

Bilgisayarlar

Her bir parçası ayrı para olan bilgisayarlar günlük yaşamımızda iş yerlerimizde evlerimizde var. Ülkeye gelen her bilgisayar döviz demektir. Herhangi bir arıza da arızalı parçayı değiştirmeye ya da yenisi için döviz kuru üzerinden hesaplanıyor.

Sonuçta ülkemizde üretim yapan firmalar var ancak bunlar yetersiz kalıyor. Ülkenin nüfusu ortada, teknoloji hızla gelişmekte bu hıza ayak uydurmak her babayiğidin harcı değil. Elbette dışarıdan alınması gereken parçalar ya da cihazlar olacaktır ancak bunların birçoğunu almak demek tüm elektronik alınacak eşyaların dövizle satılması demek. Her alınacak cihaz dövize endeksli olduğu için, bu da bizim alım gücümüzü zayıflatmakta.

Üretim tam yapılamadığı için eksik kalan yerler yurt dışından tamamlanarak piyasaya sürülüyor. Piyasaya sürülen ürünlerde dışarıdan aldığı döviz cinsinden malın farkını tüketiciye yansıtıyor. Tüketici bu karşısında zor durumda kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir