Kapat
İnternet 436 views 0

Facebook Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır?

Facebook yaklaşık 1 milyar kişinin kullandığı bir sosyal ağdır. Kimi kullanıcılar fotoğraf, video, etkinlik gibi özel içerikler paylaşırken kimileri çeşitli mesleki işlerini bu platform üzerinden yapmaktadır. Bu kadar fazla kullanılan uygulama, birçok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir.

Neden Facebook Hesabı Yedeklenmeli?

Hesabın art niyetli kişilerin eline geçmesi, içeriklerin silinmesi, yapılan yorumlardan ya da paylaşılan bazı verilerden dolayı diğer kullanıcıların şikayeti üzerine hesabın kapatılması gibi durumlarda içeriklerin kaybolma tehlikesine karşı yedekleme yapılabilir. Paylaşılan verilerin kopyalarını bulundurmak isteyen kullanıcılar da hesabını yedekleyebilir. Bir kaç adımda yapılabilecek Facebook hesap yedekleme işlemi ile bu tehlikelere karşı içerikler güvenli bir şekilde arşivlenebilir.

7 Adımda Facebook Hesabı Yedekleme

1) İlk olarak Facebook hesabını yedeklemek için profil ekranının sağ üst köşesindeki  “Hesap Ayarları” kısmına girilir.

2) “Hesap Ayarları” kısmına  girdikten sonra açılan sayfadaki  “Facebook verilerinin kopyasını indir.” seçeneğine tıklanır.

3) Bu adımda Facebook tarafından yapılan yedekleme arşivinde hangi verileri kapsayıp hangi verileri kapsamadığı bilgisi verilir.
Kişinin kendi fotoğraflar, videolar, sohbetler, yazışmalar, yorumlar, gruplar, arkadaş listesi ve e-posta adresleri yedeklenir.

Facebook’taki arkadaşlarının paylaştığı içerikler ise yedeklenemez. Daha sonra “Arşivimi Başlat” seçeneğine  basılır.

4)Açılan pencerede tekrar “Arşivimi Başlat” kısmına tıklanır. Paylaşılan verilerin büyüklüğüne göre arşiv indirilmeye hazır olduğunda kullanıcı hesabına bir e-posta gönderilir.

5) Arşivin e-posta hesabına gönderilmesi için onay verilir ve ardında ekranda “bekleme” yazısının olması gerekir. Daha sonra e-posta adresi kontrol edilir.

6 )Facebook’tan gelen e-postadaki linke tıklanarak Facebook arşivi bilgisayara indirilmek için hazırlanır. Facebook şifresi girilerek “Arşivi İndir” butonuna basılır ve indirme işlemi başlatılır.

7) İndirilen dosya açıldığında Facebook  arşivine ulaşılır. Bu arşivde Facebook’ta paylaşılan içerikler klasör şeklinde görüntülenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir