Kapat
Sağlık 297 views 0

İTALYAN PROFESÖR MATTEO BASSETTİ’DEN COVİD-19 İÇİN ÖNGÖRÜ; AŞIYA GEREK KALMAYACAK!

İtalya’da bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Matteo Bassetti, yeni tip Covid-19’un zaman içerisinde birçok kez geçirdiği mutasyonlar sayesinde giderek zayıfladığını ve yüksek ölümcül etkisinin azaldığını söyledi.

Matteo Bassetti’ye göre hastalığın gidişatı değişmezse, yeni tip koronavirüs herhangi bir aşıya gerek kalmadan zayıflayarak ortadan tamamen kaybolabilir.

Bassetti; agresif bir kaplan olan koronavirüsün zayıflayarak vahşi bir kediye döndüğünü belirtti.

Profesör Bassetti bir gazeteye verdiği demeçte virüsün kendi kendini yok edebileceği kanısında olduğunu belirtti.

“HASTALARIN DURUMU 1 AY ÖNCESİYLE AYNI DEĞİL”

“80 veya 90 yaşlarındaki yaşlı hastalar bile şimdi yatakta kendi kendilerine doğrulabiliyor ve yardım almadan nefes alıyorlar. Aynı hastalar bir ay önce ölecekti” ifadelerini kullanan Bassetti, virüsün etkisini yitirmesinin altında, virüsün insanların akciğerlerine daha az zarar veren genetik bir mutasyona uğramasının bulunduğunu sözlerine ekledi.. İlaveten, sosyal mesafe ve karantina uygulamalarının da toplumdaki virüs dağılımını azaltmış olabileceğini ve insanların daha düşük dozda corona virüse maruz kalmış olabileceğini söyledi.

 

Bassetti, teorisinin bireylerin hastalığın viral yüküne ne kadar maruz kaldığına bağlı olduğuna dayandığını belirterek şu ifadeleri sözlerine ekledi:

“Mart ve nisan başında durum tamamen farklıydı. İnsanlar acil serviste büyük bir kalabalık oluşturuyordu. Bazılarının oksijen ve ventilatör tedavisi ihtiyacı vardı. Şimdi, son dört hafta içinde, büyük resim pek çok açıdan değişti. Solunum yolunda, muhtemelen virüsün henüz bilimsel olarak gösterilmemiş olan genetik mutasyonundan dolayı daha düşük bir viral yük olabilir.

 

Kaynak: http://www.haberzirve.com/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir